Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Sierpińska M., Jachna T., Ocena przedsiębiorstwa według standardów światowych,
Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2007, ISBN: 978-83-01-14987-1
Przez analizę rozumie się też opracowanie diagnostyczne (dokument) lub czynności zmierzające do postawienia diagnozy gospodarczej. Wymaga ona zastosowania odpowiednich metod badania i zasad oceny wypracowanych przez analizę jako samodzielną dyscyplinę naukową.
( , s. 11)
Analiza jest metodą poznania obiektów i zjawisk złożonych poprzez ich podział na elementy proste oraz badania powiązań i zależności przyczynowo - skutkowych między tymi elementami. Analizę stanów i procesów ekonomicznych w przedsiębiorstwie nazywa się analizą ekonomiczną.
( , s. 11)
Analiza ekonomiczna jest dyscypliną naukową zajmującą się wyszukiwaniem i mierzeniem związków zachodzących między zjawiskami ekonomicznymi oraz wykrywaniem za pomocą rozmaitych metod badawczych prawidłowości dotyczących zachowania podmiotów gospodarczych i ich reakcji na bodźce płynące z otoczenia.
( , s. 11)
W procesie analizy ekonomicznej wykorzystywany jest dorobek wielu dyscyplin naukowych: ekonomiki przedsiębiorstw, finansów, rachunkowości, marketingu itp. Najściślejsze jednak powiązania występują z szeroko pojętą rachunkowością, stąd niekiedy traktuje się analizę jako jej część składową.
( , s. 12)
Księgowy dostarcza danych na temat przeszłych, obecnych i przyszłych zdarzeń gospodarczych. Dane te, przetworzone w komórce analizy ekonomicznej łącznie z uzupełniającymi, służą do podejmowania decyzji gospodarczych.
( , s. 12)
Analiza ekonomiczna, jako system badań i ocen zdarzeń gospodarczych, ma za zadanie wyjaśnić przede wszystkim, czy dane zdarzenia zaistniały bądź będą realizowane zgodnie z zasadą racjonalnego działania. Stąd uzupełniającym, obok niej, narzędziem zarządzania jednostkami gospodarczymi jest rachunek ekonomiczny.
( , s. 12-13)
Rachunkowość ma za zadanie odpowiednio zarejestrować operacje gospodarcze i stworzyć podstawy liczbowe do oceny stanu i wyników finansowych przedsiębiorstwa oraz jego powiązań finansowych ze światem zewnętrznym. Opracowana w jej ramach sprawozdawczość finansowa dostarcza informacji o sytuacji finansowej przedsiębiorstwa.
( , s. 12)
Analiza działalności przedsiębiorstwa w warunkach gospodarki rynkowej powinna obejmować: - analizę otoczenia przedsiębiorstwa, - analizę ekonomiczną.
( , s. 13-14)
W bieżącej działalności przedsiębiorstwa analiza ekonomiczna ma na celu jak najszybsze dostarczenie informacji o zakłóceniach w tej działalności w stosunku do stanu będącego podstawą porównań (standardów, norm, planów itp.) Znajomość tych zakłóceń pozwala podejmować decyzje przywracające równowagę w działalności gospodarczej przedsiębiorstwa.
( , s. 13)
W fazie oceny i weryfikacji rezultatów działalności przeszłych okresów analiza dostarcza informacji o efektywności gospodarowania oraz pozycji przedsiębiorstwa w branży i na rynku. Pozwala więc na dobre przygotowanie przyszłej działalności wyrażonej w strategii rozwoju przedsiębiorstwa.
( , s. 13)
Analiza otoczenia, dotycząca bieżących i przyszłych warunków funkcjonowania przedsiębiorstwa, ma na celu rozpoznanie szans i uwzględnienie ryzyka związanego z otoczeniem oraz określenie na tej podstawie silnych i słabych punktów przedsiębiorstwa.
( , s. 14)
Analiza konkurencji ma na celu identyfikację głównych konkurentów przez badanie u każdego z nich rozmiarów jego sprzedaży, wskaźników wzrostu, stopnia integracji oraz wyznaczenie silnych i słabych stron każdej firmy konkurencyjnej. Duże znaczenie w analizie konkurencji ma ustalenie, w jakich grupach klientów konkurent ma lepsze, gorsze lub takie samo powodzenie i dlaczego, gdyż na tych informacjach można oprzeć politykę cenową i zmodyfikować odpowiednio politykę marketingu.
( , s. 14-15)
Analiza techniczno-ekonomiczna koncentruje się na ocenie poszczególnych odcinków działalności gospodarczej przedsiębiorstwa: ilości i asortymencie produkcji, metodach jej wytwarzania, wyposażeniu technicznym, zaopatrzeniu materiałowym i stopniu wykorzystania materiałów, zatrudnieniu, płacach, wydajności pracy itp.
( , s. 15)
Do zagadnień leżących w sferze zainteresowania analizy finansowej należy zaliczyć przede wszystkim: wstępną i rozwiniętą analizę bilansu, rachunku zysków i strat, rachunku przepływów pieniężnych, źródeł przychodów i kierunków ich rozdysponowania, analizę wyniku finansowego i czynników go kształtujących oraz analizę sytuacji finansowej badanej jednostki gospodarczej w takich obszarach, jak: płynność finansowa, zadłużenie, rentowność, sprawność działania.
( , s. 15)
Analiza otoczenia pozwala na określenie czynników kształtujących wyniki ekonomiczne przedsiębiorstwa, w większości od niego niezależnych. Zasadniczą jednak częścią analizy działalności przedsiębiorstwa obrazującej te wyniki jest analiza ekonomiczna. Obejmuje ona dwa działy: analizę finansową oraz analizę techniczno-ekonomiczną, przy czym w warunkach gospodarki rynkowej decydujące znaczenie zyskuje analiza finansowa, stanowiąc punkt wyjścia i podstawowy zakres każdej analizy ekonomicznej.
( , s. 15)
Przewagę konkurencyjną na rynku odznaczającym się nadmiernymi zdolnościami produkcyjnymi można uzyskać tylko dzięki szybkiemu reagowaniu na zakłócenia.Podstawą takiej reakcji są informacje i analizy.
( , s. 15)
Zadaniem analizy finansowej jest ocena finansowej strony działalności przedsiębiorstwa nie tylko w stosunku do założeń planowych, lecz również w stosunku do okresów ubiegłych i wielkości osiągniętych przez inne firmy, oraz dokładne wytyczenie kierunków dalszych badań dotyczących czynników kształtujących wyniki finansowe przedsiębiorstwa.
( , s. 16)
W ramy podstawowej struktury raportu rocznego wchodzą: - sprawozdanie finansowe, - sprawozdanie o stanie przedsiębiorstwa i jego funkcjonowaniu, - stan majątkowy, - stan finansów, - inne dane o firmie.
( , s. 17)
Właściwą funkcją raportu rocznego jest informowanie opinii publicznej o rozwoju i pozycji przedsiębiorstwa w minionym roku bilansowym. Raport taki prezentuje przedsiębiorstwo, jego wielkość, cele, politykę oraz osoby nim kierujące. Informuje także o oferowanych usługach czy produktach, o firmy w kraju i za granicą, o systemie sprzedaży lub o sieci filii.
( , s. 17)
Analiza zewnętrzna, określana często jako raport roczny, przeznaczona jest dla akcjonariuszy, udziałowców, przyszłych inwestorów i banków. Ponadto jest ona skierowana do kooperantów, klientów, dostawców, dziennikarzy ekonomicznych, uniwersytetów, izb przemysłowych i handlowych oraz przedstawicielstw handlowych za granicą. Sprawozdanie można także efektywnie wykorzystać przy pozyskiwaniu pracowników na stanowiska kierownicze - kandydat na pracownika może się zapoznać z kondycją finansową swego ewentualnego pracodawcy.
( , s. 17)