Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 15) "W biznesie każdy- podwładny, współpracownik równy ci stanowiskiem, czy też zwierzchnik- powinien być traktowany z jednakową uprzejmością i szacunkiem. Zasady etykiety w biznesie są takie same dla mężczyzn i kobiet."
(cytat, str. 16) "W dzisiejszym świecie biznesu pierwszy z windy wychodzi, ten kto jest najbliżej drzwi. Kobieta sama zakłada płaszcz, podobnie jak mężczyzna, ale jeśli któreś z nich ma z tym jakieś trudności, drugie powinno pospieszyć mu z pomocą."
(cytat, str. 16) "a) Stosuj się do złotej zasady: traktuj innych- bez wyjątku- tak,jak samym chciałbyś być przez nich traktowany. b) Używaj czterech słów zbyt często w biznesie pomijanych: proszę, dziękuję, dobra robota. c) Biznes i alkohol czy narkotyki są nie do pogodzenia jak ogień i woda."
(cytat, str. 16) "Etykieta w biznesie oznacz dawanie i branie, wzajemną pomoc w potrzebie i poszanowanie dla innych. Tymczasem etykieta towarzyską rządzi się swoimi utrwalonymi tradycją zasadami."
(parafraza, str. 18 - 19) W czasie rozmowy kwalifikacyjnej: - najpierw powiedz dziękuję za poświęcony ci czas, - siedź prosto, - patrz rozmówcy w oczy, - staraj się nie podkreślać płci rozmówcy, - mów głośno i wyraźnie, - słuchaj i skup się, - miej pod ręką notes, - zwracaj uwagę na gestykulację.
(parafraza, str. 21) Podczas rozmowy: - siedź w pozycji urzędowej, - nie baw się drobiazgami leżącymi na biurku, - daj do zrozumienia, jak należy się do Ciebie zwracać, - bądź zadbany, - zadawaj pytanie krótkie i rzeczowe, - skup się na tym, co rozmówca mówi, - podsumuj rozmowę, - powiedz kiedy poinformujesz kandydata o decyzji.
(parafraza, str. 23) Zwalnianie: - jeśli musisz kogoś zwolnić, zrób to w sposób rzeczowy, - rozmowa powinna być krótka i bez świadków, - bądź uprzejmy i konstruktywny, - zachowaj dla siebie wszystko, co zostało powiedziane.
(parafraza, str. 27) Trzebienie złych przyzwyczajeń: - zamień plastykowy zestaw naczyń na porcelanowe filiżanki, - wykałaczkę wyrzucaj od razu w łazience, - nie żuj gumy, - trzymaj ręce z dala od twarzy, - nie jadaj przy biurku, - nie pal, - nie rozmawiaj na temat części ciała ani jego funkcji, - nie siadaj na cudzym biurku, - trzymaj stopy na podłodze.
(cytat, str. 29) "Sposób, w jaki traktujesz swych kolegów w pracy, w znacznym stopniu wpłynie na twoją pozycję w firmie. Pamiętaj, że każdy- od gońca po dyrektora- jest ważny i należy go traktować z szacunkiem. To, czy oni podlegają służbowo tobie, czy ty im- nie powinno wcale wpływać na sposób odnoszenia się do nich."
(parafraza, str. 33) Szefowie i personel: - im wyższe stanowisko tym lepsze powinny być maniery, - jeśli zwierzchnik obrazi cię w obecności innych, nie odpłacaj tym samym, - jako szef dasz wyraz pewności siebie przepraszając, - rezygnując z pacy omów to z bezpośrednim zwierzchnikiem, - jeśli jesteś u szefa, gdy wchodzi tam inny członek kierownictwa, szef powinien poprosić cię o pozostanie lub wyjście, - odnoś się do pracowników jak do pracowników, a nie jak do dzieci.
(cytat, str. 35) "Dyplomacja biurowa to nie to samo co etykieta czy maniery. Może ona uratować lub przyspieszyć karierę. Prawdziwy dyplomata biurowy unika używanie czterech słów: 'tak', 'nie', 'nigdy', 'zawsze'."
(parafraza, str. 46 - 47) Zasady zwoływanie zebrań: - zaznacz, jak długo zebranie ma trwać, - poinformuj dwa tygodnie wcześniej lub cztery tygodnie o zebraniu wewnątrzzakładowym, a konferencji, - tydzień przed zebraniem przypomnij o nim, - zaproś osoby bezpośrednio odpowiedzialny za tę sprawę , - rozdaj plan zebrania, - zacznij zebranie punktualnie, - powiedz, gdzie kto ma usiąść, - zaplanuj przerwę w czasie zebrania, - zebranie prowadzi przewodniczący, - protokół z zebrania rozdaj uczestnikom do 48 godzin.
(cytat, str. 50) "Jeśli stół konferencyjny ma kształt prostokątny, przewodniczący siada na jego końcu, ze strony najdalszej od wejścia do sali. Jeśli są do niej dwa wejścia, zamknij na klucz drzwi bliższe przewodniczącego. Miejsce po lewej i prawej ręce przewodniczącego jest zarezerwowane dla wyższego kierownictwa i gości honorowych."
(cytat, str. 55) "Przedstawiając kogoś podaj imię i nazwisko. Dodaj pan, pani, dr, itd., jeśli jest to okazja oficjalna lub ze względu na wiek lub pozycję społeczną. Uśmiechnij się i mów wyraźnie. Podaj kilka informacji o charakterze nieosobistym na temat każdych z osób, by nieco szerzej ją zaprezentować."
(parafraza, str. 58) Dobre maniery w dobrej rozmowie: - tylko bez nazwisk, - nie opowiadaj bez ustanku, że dużo podróżujesz, - nie pytaj o wiek, wagę, rozmiar ubrania, religię, pochodzenie, stan majątkowy, cenę stroju, - nie omawiaj osobistych problemów, - nie opowiadaj kawałów wątpliwych i oklepanych, - jeśli nie masz ochoty odpowiadać powiedz: 'nie wiem' albo zmień temat, - ograniczaj rozmowy w godzinach pracy.
(cytat, str. 61) "W miarę rozszerzania się ryków zbytu i ekonomicznej współpracy międzynarodowej coraz więcej przedsiębiorstw przekształca się w firmy międzynarodowe. Nie zajmiesz czołowej pozycji w biznesie na danym terenie bez znajomości miejscowych obyczajów i form grzecznościowych."
(parafraza, str. 61 - 63) Uniwersalne zasady,pomimo tego dokąd jedziesz: - dostosuj się do zwyczajów kulinarnych, - nie rób porównań do swojego kraju, - niczego nie krytykuj, - w biznesie obowiązuje styl oficjalny, - bądź punktualny, - nie afiszuj się z pieniędzmi, - nie rób głupich uwag, - tytuły są bardzo ważne, - korespondencję prowadź w stylu oficjalnym, - zamów sobie wizytówki dwustronne w dwóch językach, - nie przeklinaj, - zawsze wstawaj gdy grają hymn narodowy, - aparat fotograficzny zostaw w domu, - nie ubieraj się w stroje narodowe, - nie przekręcaj nazwisk, - bądź uprzejmy.
(cytat, str. 64) "Najważniejszy jest zadbany wygląd. Ubranie powinno być nie rzucające się w oczy, dobrze skrojony i dobrej jakości. Przyjęte są ciemne garnitury i białe koszule. Kobiety nie powinny nosić spodni, zbyt krótkich spódnic ani sukienek bez rękawów."
(cytat, str. 65) "We Francji i krajach śródziemnomorskich możesz się spodziewać całowania w policzki, a w krajach Ameryki Łacińskiej- uścisków. W Indiach na powitanie składa się ręce z lekkim ukłonem "