Encyklopedia Zarządzania :: Decyzyjne systemy zarz��dzania
Przeglądanie katalogu (kliknij)
Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 15) Decyzja - ma dwa podstawowe znaczenia - rezultatowe (wąskie) i czynnościowe (szerokie).W ujęciu rezultatowym decyzja jest rozumiana jako wynik określonego wyboru będącego jednym z etapów procesu decyzyjnego. Decyzja w ujęciu czynnościowym jest rozumiana jako proces dycydowania, na który składają się: pobieranie i ocena informacji, identyfikacja problemu decyzyjnego, wybór kryterium do oceny decyzji, określenie i podjęcie decyzji oraz rejestracja informacji o jej wykonaniu.
(cytat, str. 17) W ujęciu procesowym tradycyjnie wyróżnia się cztery fazy procesu rozwiązywania problemu: - odczucie trudności, - umiejscowienie i zdefiniowanie trudności, - wysunięcie pomysłów możliwych rozwiązań, - zaakceptowanie pomysłu rozwiązania.
(cytat, str. 19) Struktura problemu decyzyjnego zależy od trzech czynników (Bolesta-Kukułka): - jasności co do celu - rezultatu, - jasności co do sposobu osiągnięcia, - możliwości określenia prawdopodobieństwa.
(parafraza, str. 21) Krystyna Bolesa-Kukułka twierdzi, że w teorii podejmowania decyzji można wyodrębnić trzy odmienne podejścia: 1) racjonalno-normatywne, zawierające różne, logicznie przyjęte normy racjonalności, reguły i zalecenia, 2) opisowo-wyjasniające, przedstawiające analizę występujących (realnech) przebiegów procesów decyzyjnych, 3) poznawczo-wyjaśniające, które tłumaczą zachowanie decydentów zarówno błędami w podejmowaniu decyzji, jak i obiektywnymi uwarunkowaniami.
(parafraza, str. 27) Menedżer-decydent działa w ramach kompetencji w dość ścisle określonych ramach: - ekonomicznych, - technicznych, - społecznych, - prawnych. W odniesieniu do warunków, w jakich działa menedżer, sytuacje problemowe można scharakteryzować za pomocą czterech grup czynników: stan początkowy, stan docelowy, dostepne zasoby, wystepujace przeszkody i ograniczenia.
Słowa kluczowe:menedżer Komentarze i źródła pierwotne: Rozwinięte na rysunku na str. 27.
(cytat, str. 31) Decyzje nieprogramowalne to decyzje podejmowane przez menedżerów w problemach nietypowych, nierutynowych, wyjatkowych, nowych.
(cytat, str. 31) Decyzje programowane to decyzje podejmowane w odniesieniu do problemów o wyrażnej strukturze, a więc takich, gdzie problem jest jednoznaczny i stosunkowo łatwy do zdefiniowania, a ich wspólną cechą jest powtarzalność.
(cytat, str. 32) Impulsywne decyzje pojawiają się, gdy menedżerowie z łatwością generują najróżniejsze idee i pomysły wręcz w nieograniczonej ilości. Decyzje pasywne są wynikiem niezwykle ostożnego poszukiwania rozwiązań.
(cytat, str. 33) Ryzykowne decyzje, w odróżnieniu od impulsywnych, to decyzje podejmowane przez menedżerów, którzy nie czują konieczności szczegółowego uzasadniania i badania hipotez.
(cytat, str. 35) Identyfikacja problemu to zbiór działań, w wyniku których menedżer potrafi opisać sytuację problemową, wyróżnić jej głowne elementy składowe, wskazać łączące je relacje, określić ważne czynniki występujące w otoczeniu, zbudować model sytuacji i przedstawić dynamikę badanego zjawiska.
(cytat, str. 41) W przypadku znacznej ilości rozwiązań najczęściej stosuje się jedna z czterech reguł oceny.Są to: - reguła poszukiwania dominacji, - reguła logicznej koniunkacji, - reguła dysjunkacji, - reguła leksykograficzna.
(cytat, str. 50) Decyzyjny system zarządzania można analizowac również jako: - wielopoziomową strukturę, - element łańcucha decyzyjnego funkcjonujący w systemie zarządzania.
(cytat, str. 73) Sukces projektu polega na zadowoleniu interesariuszy z rezultatów projektu. Takie podejście jest znacznie większym wyznawaniem, aniżelo klasyczne uzyskanie produktów cząstkowych projektu, mieszczących się w jego terminie i w budżecie.
(cytat, str. 74) Dla wygody i skuteczności zarządzania wydziela się w projekcie jego fazy, wynikające z z czasowego podziału realizacji. Wynik każdej fazy to kamień milowy (punkt kontrolny).Każda faza projektu sama jest projektem, co wynika wprost z definicji. Okresy pomiędzy kamieniami milowymi to fazy projektu. Suma faz to cykl życia projektu.
(parafraza, str. 84 - 85) Strukyura podziału prac musi spełniać dwie zasady, aby dalsze kroki planowania były sensowne: - zasada zupełności:na każdym poziomie dekompozycji, suma celów cząstkowych musi pokrywać ich cel narzędny, - zasada rozłączności: na każdym poziomie dekompozycji cele cząstkowe, będące wynikiem dekompozycji tego samego celu narzędnęgo, nie mogą mieć części wspólnych (zachodzić na siebie).
(parafraza, str. 96 - 97) Metody szacowania kosztów projektu (Kerzner, 2005; Trocki, Grucza, Ogonek, 2003): a) metoda wstępująca (bottom-up); b) szacowanie przez analogię (top-down); c) szacowanie przez ekspertów; d) szacowanie na podstawie modelowania parametrycznego.
(parafraza, str. 105) Cechami szczególnymi zarządzania strategicznego w przedsiębiorstwie są: - koncentracja na otoczeniu przedsiębiorstwa, - systematyczna obserwacja zmian makroekonomicznych w otoczeniu przedsiębiorstwa, - analiza relacji regionalnych i globalnych, - analiza zachowań konkurentów, dostawców i klientów. Zarządzanie strategiczne to ciągłe poszukiwanie uwarunkowań sukcesów i źródeł porażek.
(parafraza, str. 106) Strategia to element systemu zarządzania strategicznego, który tworzą: - strategia zarządzania przedsiębiorstwem obejmująca program działalności globalnej firmy i strategie cząstkowe oraz projekt procedury koordynacji programów i planów, - plan strategiczny, - proces zarządzania przedsiębiorstwem jako całością