Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 19) Projekty, według najprostszej definicji, są to złożone, niepowtarzalne przedsięwzięcia. Przedsięwzięcia są to natomiast, zgodnie z ugruntowanym w języku polskim potocznym i fachowym rozumieniem, zorganizowane ciągi działań, zmierzające do osiągnięcia zamierzanego wyniku, zawarte s skończonym przedziale czasu z wyróżnionym początkiem i końcem, realizowane najczęściej zespołowo z wykorzystaniem skończonej ilości zasobów.
(cytat, str. 22) Koszty projektu(K)są funkcją jakości zamierzonego rezultatu(J), zakresu(Z) i czasu(C): K=f(J,Z,C). Zakres projektu zależy natomiast od wymagań odnośnie zamierzonego rezultatu, wyznaczonego limitu kosztów i czasu przeznaczonego ne realizacje itd.
(cytat, str. 22) Cele projektu wyrażone jego parametrami powinny byc opisanie zgodnie z zasadą SMART, czyli: konkretnie i prosto(S-ang. Specyfic, Simple), mierzalnie(M-ang. Measurable), w sposób dający ocenić je jakościowo(A-ang. Assesable), realistycznie(R- ang Realistic), w powiązaniu z czasem(T-ang. Time-bound)
(cytat, str. 31) W klasycznej analizie środowiska projektowego wykorzystuje się SWOT. Jest to technika analizy strategicznej, za pomocą której kompleksowo bada się okoliczności realizacji zamierzonego przedsięwzięcia, a więc w tym przypadku projektu. Analiza SWOT określa czynniki wdrażania projektu w podziale na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne oraz czynniki sprzyjające(pozytywne) i niesprzyjające(negatywne) osiągnięciu założonych rezultatów.
(cytat, str. 33) W zarządzaniu projektami do analizy środowiska projektowego najczęściej jest stosowana koncepcja interesariuszy, opracowana przez R.E Freemana. Według niej zarządzanie jest wypadkową poglądów, aspiracji,celów i działań różnych grup interesów, określanych mianem interesariuszy(ang. stakeholders). Interesariusze projektu, zgodnie z ta koncepcją, są to osoby, grupy osób i instytucje mogące wpływać - pozytywnie lub negatywnie - na przebieg i rezultaty projektu i mogące podlegać jego oddziaływaniu(pozytywnemu lub negatywnego).
(cytat, str. 33) Zrozumienie znaczenia interesariuszy dla skutecznej i efektywnej realizacji projektów doprowadziło do opracowania zasad, sposobów i instrumentów współdziałania z nimi w przedsięwzięciach składających się na tzw. zarządzanie interesariuszami projektu(ang. project stakeholders managment). Zarządzanie to obejmuje zazwyczaj trzy fazy: analizy, planowania i wdrożenia, które są powiązane z poszczególnymi procesami zarządzania projektem.
(cytat, str. 33) Metodą zalecaną do analizy makrośrodowiska projektowego jest analiza PEST(ang. Political and legal forces, Economic forces, Sociocultural forces, and technological forces). jest ona podejmowana w celu identyfikacji przewidywanych zmian czynników makrośrodowiska - politycznych,ekonomicznych, społeczno-kulturowych, i technologicznych - oraz oceny ich wpływu na projekt i możliwość dostosowania się do nich.
(cytat, str. 39) Beneficjenci są to interesariusze projektu bezdyskusyjnie czerpiący z niego korzyści, w związku z czym ich stosunek do niego jest jednoznacznie pozytywny, wspierający.
(cytat, str. 43) Zarządzanie organizacją mozna określić jako planowanie, organizowanie, kontrolowanie, koordynowanie, synchronizowanie działań, czyli świadomych zachowań ludzi tworzących zespół, wykonywanych na rzecz organizacji z ziamiarem osiągnięcia jej celów w sposób skuteczny, a więc prowadzący do zamierzonego wyniku, oraz efektywny, tj. wykorzystujący zasoby mądrze i bez zbędnego marnotrawstwa.
Słowa kluczowe:zarządzanie organizacją Komentarze i źródła pierwotne: Na podstawie: R.w Griffin, Podstawy zarządzania organizacjami, wyd. PWN, Warszawa 1998, s.38.
(cytat, str. 44) Funkcje, działania o znacznej złożoności i powtarzalności, są wykonywane na podstawie sformalizowanych, opracowanych zawczasu - z wykorzystaniemwiedzy fachowej, doświadczenia - powtarzalnych schematów działania(planów, procesów, procedur,instrukcji itp.).
(cytat, str. 44) Funkcje, działania o znacznej złożoności i powtarzalności, są wykonywane na podstawie sformalizowanych, opracowanych zawczasu - z wykorzystaniemwiedzy fachowej, doświadczenia - powtarzalnych schematów działania(planów, procesów, procedur,instrukcji itp.).
(cytat, str. 44 - 45) Projekty, niepowtarzalne przedsięwzięcia o znacznej złożoności, są realizowane na podstawie sformalizowanych, opracowanych zawczasu - z wykorzystaniem wnikliwej analizy konkretnego przypadku - niepowtarzalnych, złożonych schematów działania.
(cytat, str. 52 - 53) Instytucjonalne zarządzanie projektami zajmuje się poszukiwaniem odpowiedzi na następujące pytania: w jaki sposób realizacja projektu powinna być włączona do struktury organizacyjnej instytucji, jak powinny być podzielone zadania, kompetencje i odpowiedzialność w ramach projektu, jakie powinno być współdziałanie różnych jednostek organizacyjnych realizujących projekt.
(cytat, str. 52) Funkcjonalne zarządzanie projektami zajmuje się poszukiwaniem odpowiedzi na następujące pytania: co jest przedmiotem projektu, jakie cele powinny być osiągnięte, jakie zadania, w jakiej kolejności i w jakich terminach muszą być w związku z tym wykonane, jakie zasoby powinny być zaangażowane do realizacji projektu i jego poszczególnych zadać, jakie środki finansowe powinny byc zaangażowane i jak powinny być rozdysponowane.
(cytat, str. 53) Personalne zarządzanie projektami zajmuje się poszukiwanie odpowiedzi na następujące pytania: jakie wymagania odnośnie do wiedzy, umiejętności i motywacji uczestników wynikają z zadań projektu, jakie dodatkowe zadania z zakresu szkolenia, rozwoju i motywacji pracowników należy zrealizować, jak skutecznie kierować zespołem uczestników projektu, jakie charakterystyczne wartości, style kierowania i wzory zachowań powinny obowiązywać przy wdrażaniu projektu i jak mają się one do kultury przedsiębiorstwa.
(cytat, str. 66) Zarządzenie wysuwające na plan pierwszy aspekt statyczny funkcjonowania organizacji jest nazywane podejście strukturalnym w zarządzaniu, natomiast podejście skoncentrowane na aspekcie dynamicznym funkcjonowania organizacji - podejściem procesowym w zarządzaniu.
(cytat, str. 68) Cykl życia projektu jest to uogólnione(modelowe) przedstawienie przebiegu procesów wykonawczych projektu w czasie określającym zróżnicowanie sytuacji występujących w trakcie jego realizacji. Te różne sytuacje są określane jako fazy cyklu życia projektu.
Słowa kluczowe:cykl życia projektu Komentarze i źródła pierwotne: Na podstawie R.M. Widema, The Role of the Project Life Cycle(Life Spam)in Project Managment,Max's Project Managment Widson 2004
(cytat, str. 72) Planowanie jest to obmyślenie podziału zadań pomiędzy wykonawców oraz sposobu ich realizacji z punktu widzenia harmonizowania pracy i zasobów w czasie i przestrzeni.
(cytat, str. 72) Organizowanie jest to stwarzanie warunków niezbędnych do rozpoczęcia wykonywania planu: zatrudnianie wykonawców, gromadzenie zasobów, tworzenie struktur organizacyjnych itd.
(cytat, str. 72) koordynowanie jest to reagowanie na odchylenie od planu lub zmiany planu. Procesy kontrolowanie i koordynowania są często łączone w proces sterowania.