Encyklopedia Zarządzania :: Zarz��dzanie projektami i procesami
Przeglądanie katalogu (kliknij)
Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 140) Na przełomie ostatnich kilkudziesięciu lat znaczenie zarządzania projektami zwiększyło się do tego stopnia, iż stało się ono odrębną dziedziną nauk o zarządzaniu. Według PMI oznacza ono dziedzinę zarządzania zajmującą się zastosowaniem dostępnej wiedzy, umiejętności, narzędzi oraz technik w celu spełnienia potrzeb i oczekiwań zleceniodawców projektów, tzn. spełniania określonych wymagań(wyników), realizacji projektu w wyznaczonym okresie i utrzymanie kosztów projektu w wyznaczonym limicie
(cytat, str. 142) Niezależnie od - w większości przypadków uzasadnionych - różnic między koncepcjami cyklu życia projektu można stwierdzić że, każda z nich zawiera kilka następujących po sobie faz: fazę definiowania, planowania, realizacji i zakończenia, razem z dodatkową fazą inicjacji, składających się na kompletny przebieg procesu planowania i wykonawstwa projektu.
(cytat, str. 157) Marketing jest pojęciem wykorzystywanym dziś praktycznie przez każdego kogo działalność ma jakikolwiek związek z rynkiem i warunkami,jakie tam występują. W powszechnym postrzeganiu jest on sprowadzany do poszukiwania odbiorców i przekonywania ich do zakupu produktów oferowanych przez dostawców rynkowych, głównie producentów i pośredników rynkowych. Zgodnie z tak wąsko rozumianą rolą marketingu służy on jedynie doprowadzeniu do transakcji kupna-sprzedaży, co jest efektem działań z zakresu promocji i jednego z jej składników - reklamy.
(cytat, str. 157) Promocja to we współczesnym marketingu jedna z funkcji kompozycji marketingowej(marketing mix)rozumianej jako zestaw instrumentów(narzędzi), którymi dostawca(producent, sprzedawca)operuje na rynku, oferując produkty klientom(nabywcom, konsumentom, użytkownikom).
(cytat, str. 174) Marketing według P. Kotlera to proces społeczny i zarządczy, dzięki któremu konkretne osoby i grupy otrzymują to, czego potrzebują (...)poprzez tworzenie, oferowanie i wymianę produktów.
Słowa kluczowe:marketing Komentarze i źródła pierwotne: Cytat- kotler P.,Marketing, Gebthern i s-ka, Warszawa 1994, s.6.
(cytat, str. 175) Uznana metoda SMART głosi, że cele muszą być: proste(jednoznaczne), mierzalne, realistyczne,istotne i określone w czasie.
(cytat, str. 194) Wykres Ishikawy pozwala na wizualizowanie graficzne pojawiających się przyczyn problemu z wykorzystaniem grup(kategorii) ułatwiających ich identyfikację oraz dalsze analizy.
(cytat, str. 213 - 214) Zarządzanie projektem jest to planowanie i zarządzanie wieloma dziedzinami zmierzającymi do osiągnięcia celów biznesowych poprzez realizację projektu.
(cytat, str. 214) parametry projektu to zakres, termin realizacji, jakość, koszt i zasoby potrzebne do realizacji projektu, tj. zasoby ludzkie, kapitałowe, materialne, technologiczne, informatyczne.
(cytat, str. 214) Projekt to sekwencja zadań niepowtarzalnych, złożonych i związanych ze sobą, które mają wspólny cel, określony termin realizacji i określony budżet.
(cytat, str. 232) Program jest zdefiniowany jako grupa powiązanych projektów zarządzanych w skoordynowany sposób w celu osiągnięcia korzyści i kontroli, które są niemożliwe do osięgnięcia podczas zarządzania indywidualnymi projektami.
Słowa kluczowe:program Komentarze i źródła pierwotne: Cytat - Project Managment, The standard for Program Managment, 2nd ed.,2008, s.5.
(cytat, str. 244) Innowacja(łac. innovation - odnowienie)jest szczególnym rodzajem zmiany. J schumpeter za innowację uważa ...wprowadzenie nowych produktów,nowych metod produkcji, znalezienie nowych rynków, zdobycie nowych źródeł surowców oraz wprowadzenie nowej organizacji:.
Słowa kluczowe:innowacja Komentarze i źródła pierwotne: Cytaty - Schumpeter J.,Teoria rozwoju gospodarczego,PWF, Warszawa 1960, s.72.
(cytat, str. 247) Własność intelektualna obejmuje spektrum praw odnoszących się do różnych rodzajów działalności intelektualnej. Prawa własności intelektualnej dotyczą praw do rzeczy niematerialnych - od wyartykułowanych idei po wytwory ludzkiego intelektu znajdujące przemysłowe(praktyczne) zastosowanie.
(cytat, str. 276 - 277) Kompetencje w ujęciu indywidualnym to zakres odpowiedzialności i uprawnień pracownika do działania. Kompetencje w tym znaczeniu są jedynie segmentem ogółu cech i zdolności pracownika - osoby fizycznej, myślącej, czującej i uczącej się.
(cytat, str. 301) Według jednej z definicji proces został określony jako pewna powtarzalna całość działań logicznie ze sobą powiązanych, polegających na przetworzeniu zasobów wejściowych(imput: materiały, ludzie,urządzenia, metody, informacje) na mierzalne wyjścia będące wcześniej zdefiniowanymi rezultatami i stanowiące określoną wartośc dla ich odbiorcy(output: produkty, usługi, informacje).
(cytat, str. 321) Działania to ciągi podstawowych operacji z wykorzystaniem konkretnych zasobów w celu przekształcania jednego lub wielu czynników produkcji(nakładów).
(cytat, str. 322) Kompetencja jest zdolnością łącznego zastosowania poszczególnych personalnych zasobów w celu skutecznego i rozpoznawalnego wykonania działania.
(cytat, str. 326) Identyfikacja i weryfikacja to proces sprawdzania zdolności danej osoby do wykonania konkretnego zadania(aby w ten sposób ocenić konkretną kompetencję). Proces ten winien być realizowany przez akredytowana i upoważnioną instytucję za pomocą specjalnych testów i protokołów oraz w odniesieniu do wspólnego spisu kompetencji;
(cytat, str. 326) Certyfikacja to proces lub zbiór działań, który przewiduje wykorzystanie narzędzi i procedur, za pomocą których akredytowana instytucja poświadcza posiadanie i istnienie danego przedmiotu/obiektu.