Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 16) Idea marketingu wirusowego opiera się na działaniu typowego wirusa (w znaczeniu przyczyny choroby lub wirusa komputerowego). Wirus infekuje najpierw jedną osobę, która następnie infekuje kolejne i tak zasięg skażenia rośnie geometrycznie.
W marketingu wirusowym naszym celem jest stworzenie takiego produktu lub materiału marketingowego (reklamy, informacji itd.), który zostanie dobrowolnie przekazany przez jednego odbiorcę innym.
Sztandarowym przykładem działania marketingu wirusowego są dzisiaj komunikatory internetowe (Gadu-Gadu, Skype), które swą popularność zawdzięczają faktowi, że ich pierwotni użytkownicy namawiają do korzystania z nich swoich znajomych, aby mogli się ze sobą w ten sposób komunikować.
(cytat, str. 16) Wyszukiwarka internetowa. Wszystkie liczące się wyszukiwarki działają na tej samej zasadzie. Dodatkowo większość wykorzystuje zbliżone algorytmy ustalające pozycje strony WWW w rankingu wyszukiwania.
Wyszukiwarka składa się z 4 podstawowych elementów, jakimi są:
♦ Pajączek (Spider, Crawler) - program, który odwiedza strony WWW tak, jak robią to internauci; jeśli "uzna", że dana strona zasługuje na uwagę, zapisuje w bazie danych wszystkie istotne z jego punktu widzenia dane (tytuł strony, znaczniki META, treść strony itd.).
♦ Baza danych - zbiór wszystkich zapamiętanych przez Pajączka stron WWW. W bazie danych zwykle zapisywany jest tylko wyciąg z danej strony, tj. dane, które określona wyszukiwarka uznaje za istotne.
♦ Indeks - w uproszczeniu to spis wszystkich słów z odnośnikami do dokumentów (stron WWW) zapisanych w bazie danych.
♦ Program wyszukujący - program, który wyszukuje w Indeksie dokumenty zawierające poszukiwane przez internautę słowo. Następnie, wartościując te dokumenty, buduje ranking wyświetlany jako wynik wyszukiwania.
(cytat, str. 17) Publicity czyli "darmowa reklama". Publicity, po polsku "rozgłos", to efekt stosowania niepłatnych środków promocji - najczęściej jest to informacja prasowa wysyłana do mediów, które nieodpłatnie przekazują ją odbiorcom jako ciekawy news. Publicity można również uzyskać, stosując marketing wirusowy.
(cytat, str. 17) Public relations, inaczej PR. Komunikowanie się z publiką, tj. z klientami, kontrahentami czy nawet z pracownikami (wewnętrzny PR). PR można stosować bezpośrednio - np. poprzez biuletyny informacyjne, konferencje - lub pośrednio - poprzez media, które przekazują naszą informację dalej.
Celem public relations jest zdobycie publicity i kreowanie wizerunku publicznego firmy metodami innymi niż reklama.
(cytat, str. 17) Copywriting to tworzenie skutecznych, tj. generujących oczekiwane przez nas akcje (np. zakup), tekstów do reklam, mailingów, ofert czy innych materiałów marketingowych - łącznie ze scenariuszem reklam audiowizualnych.
Cel copywritingu jest tożsamy z zasadą AIDA: reklama najpierw musi zwrócić uwagę (ang. Attention), następnie zainteresować klienta (ang. Interest), potem wzbudzić w nim pożądanie (ang. Desire) związane ze sprzedawaną ideą (produkt, usługa - cokolwiek), a następnie wywołać akcję (ang. Action), na której nam zależy. Pominięcie któregokolwiek z tych elementów bardzo często sprawia, że copywriting staje się sztuką dla sztuki.
Copywriting to narzędzie sprzedaży bezpośredniej lub pośredniej (wielostopniowej).
(cytat, str. 17 - 18) Direct marketing Forma marketingu, w której sprzedawca promuje i sprzedaje swoje produkty lub usługi za pomocą kanałów bezpośrednio docierających do konkretnych odbiorców - poczta, e-mail, telefon, katalogi, akwizytorzy.
W przeciwieństwie do typowego marketingu z użyciem mediów masowych, takich jak telewizja, radio czy gazety, działania prowadzone przez direct marketerów są "mierzalne", tzn. można z bardzo dużą dokładnością zmierzyć opłacalność danej kampanii reklamowej.
(cytat, str. 17) Direct mail. Forma marketingu, w której sprzedawca promuje i sprzedaje swoje produkty lub usługi za pośrednictwem poczty - zwykłej i e-maila.
(cytat, str. 18) e-mailing Często niesłusznie uznawany za spam. E-mailing jest odmianą direct mailingu stosowaną w internecie. Jest to też obecnie najskuteczniejsza forma reklamy w internecie, o ile wykorzystuje się ją z poszanowaniem prywatności odbiorców, tj. nie stosuje się spamu.
(cytat, str. 19) Elektroniczne publikacje. Wszelkie publikacje w formie niematerialnej, tj. e-booki, newslettery, e-ziny. Elektroniczne publikacje to zwykle najlepsze produkty do sprzedaży w internecie (bardzo niskie koszty produkcji, magazynowania i dystrybucji) oraz najlepsze nośniki reklamy internetowej (bardzo niskie koszty dotarcia do klientów).
(cytat, str. 19) E-zin E-zin to samodzielna publikacja rządząca się zasadami zbliżonymi do tych, stosowanych przy wydawaniu papierowych czasopism. W e-zinie artykuły publikowane są w całości, ponadto występują w nim często kolumny, newsy itp.
E-zin jest wydawany w równych odstępach czasu (zazwyczaj raz na miesiąc lub raz na 2 tygodnie) i opatrzony numerem.
To, co odróżnia e-zin od newslettera, to fakt, że w przypadku tego drugiego artykuły z danego numeru są udostępniane publicznie zwykle dopiero z wydaniem numeru następnego (w każdym razie później niż bieżący numer). Subskrybenci e-zina dostają więc artykuły dużo wcześniej.
E-zin jest niezależny od strony WWW, która zazwyczaj jest tylko archiwum i sposobem na jego promocję. Skłaniałbym się ku stwierdzeniu, że e-zin jest po prostu elektronicznym odpowiednikiem czasopisma papierowego.
(cytat, str. 19) Newsletter to, z definicji, powiadamianie subskrybentów o nowościach (zmianach) w serwisie lub oferowanych usługach. Newsletterami nazywamy również przeglądy prasy i newsy. Newsletter jest ściśle związany ze stroną WWW (jeśli mówimy o e-biznesie) -jest jej dopełnieniem.
Newslettery są zazwyczaj rozsyłane nieregularnie. Jeśli chodzi o nadawanie im numerów, to utrzymuje się tendencja do numerowania newsletterów serwujących całe artykuły i ukazujących się rzadziej niż raz na tydzień.
Newsletter, w przeciwieństwie do e-zina, jest zawsze rozsyłany do subskrybentów.
W polskich newsletterach zazwyczaj publikuje się urywki artykułów z linkiem do całego tekstu, na Zachodzie zaś przeważają newslettery z pełnymi artykułami. Zawsze jednak artykuły są zaczerpnięte ze strony, a nie odwrotnie, jak w przypadku e-zina.
(cytat, str. 20) e-book Jeden z najbardziej rozpowszechnionych produktów sprzedawanych w internecie. E-book to książka w formie elektronicznej. Ze względu na minimalne koszty produkcji, magazynowania i dystrybucji sprzedaż informacji w postaci e-booka jest dla większości najlepszym pomysłem na biznes, gdyż niesie ze sobą najmniejsze ryzyko. E-booki występują głównie w formacie PDF, jako skompilowana do pliku EXE strona WWW oraz jako wykonalny dokument stworzony w technologii Flash/Shockwave lub innej.
(cytat, str. 29) Spam. Ustawowa definicja spamu to "niezamówioną informacja handlowa". A informacja handlowa to (zgodnie z Art. 2, ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną):
1: "(...) każda informacja przeznaczona bezpośrednio lub pośrednio do promowania towarów, usług lub wizerunku przedsiębiorcy lub osoby wykonującej zawód, której prawo do wykonywania zawodu jest uzależnione od spełnienia wymagań określonych w odrębnych ustawach, z wyłączeniem informacji umożliwiającej porozumiewanie się za pomocą środków komunikacji elektronicznej z określoną osobą oraz informacji o towarach i usługach niesłużącej osiągnięciu efektu handlowego pożądanego przez podmiot, który zleca jej rozpowszechnianie, w szczególności bez wynagrodzenia lub innych korzyści od producentów, sprzedawców i świadczących usługi".
Internetowa definicja spamu jest nieco szersza, jest ona też istotna z punktu widzenia e-biznesu:
2: "Spam jest to e-mail zawierający informacje komercyjne, na którego otrzymanie nie zgodził się adresat".
Coraz częściej internauci (zwłaszcza początkujący) rozszerzają tę definicję do postaci:
3: "Spam jest to e-mail zawierający informacje nieinteresujące dla adresata".
W e-biznesie nastawionym na długotrwałą egzystencję musisz przestrzegać definicji nr 2. Nawet jeśli z prawnego punktu widzenia Twój e-mail nie jest informacją handlową, to wysłany bez zgody odbiorcy przysporzy Ci tyle samo problemów, co niezamówiona informacja handlowa.
Definicja nr 3 jest oczywiście przesadzona - dobrze skonstruowana strategia dotycząca e-mailingu daje możliwość jej zlekceważenia.
(cytat, str. 46 - 47) Up-selling Wracamy do przykładu z McDonald'sem. Ta sieć sprzedaje swoje produkty w różnych wersjach: najtańsze hamburgery i przeróżne wersje "Mac", małe, średnie i duże napoje. Przychodzimy po hamburgera, ale kupujemy Big Maca, bo wygląda apetyczniej. To jest up-selling.
Up-selling to sprzedawanie klientowi produktów wyższej klasy, droższych. Dealer samochodowy w procesie up-sellingu chciałby nam sprzedać samochód wyższej klasy po tym, jak zgodziliśmy się na pełne wyposażenie auta gorszego. Jeśli się zgodzimy, to znowu startujemy z "surowymi" samochodem i zabawa zaczyna się od nowa - czas na cross-selling.
Teoretycznie, wybitny sprzedawca mógłby sprzedać Mercedesa klientowi, który przyszedł po Fiata Punto... gdyby tylko istniały salony z tak różnymi samochodami.
(cytat, str. 46) Cross-selling. Jeśli kupujemy hamburgera w rzeczonej sieci, usłyszymy również: "Czy dodać do tego frytki, colę?". To jedno zdanie jest bardzo prostym i niezwykle skutecznym zastosowaniem techniki cross-sellingu.
Cross-selling to sprzedawanie klientowi dodatkowych opcji do złożonego już zamówienia lub produktów komplementarnych (uzupełniających). Bardzo istotny jest właśnie ten moment: PO złożeniu zamówienia, gdy klient ma już otwarty portfel.
Cross-selling był szczególnie widoczny w branży dealerów samochodów. Obecnie jego siła osłabła, ponieważ producenci, ratując dochody, od razu dodają wszystkie możliwe "ekstrasy" do swoich aut. Jednak jeszcze nie tak dawno kupowanie samochodu polegało na tym, że szliśmy do dealera z chęcią niewydania zbyt dużej ilości pieniędzy. Wybieraliśmy jakąś bazę, samochód wyposażony w niezbędnym stopniu, i... wyjeżdżaliśmy samochodem kupionym na raty, z pełnym wyposażeniem. Tym jest cross-selling. Sprzedawaniem dodatkowych opcji.
(cytat, str. 86 - 87) Outsourcing Outsourcing to inaczej zlecanie części prac i obowiązków zewnętrznym podmiotom. Jest to jedno z najważniejszych zadań na drodze do sukcesu i zarazem jedno z najtrudniejszych do wdrożenia - zwłaszcza z punktu widzenia osoby samozatrudnionej.
(cytat, str. 230) Autoresponder Zwany jest też autosekretarką. Jest to podstawowe narzędzie e-biznesowe. Po wysłaniu listu na specjalny adres e-mail autoresponder wysyła nadawcy wcześniej przygotowaną wiadomość.
Narzędzie to wykorzystuje się głównie, by poinformować o urlopie lub procedurach, np. gwarancyjnych. Autoresponderów używa się też w celu usprawnienia obsługi klienta.
Typowy autoresponder nie ma bazy danych adresów, na które wysłał odpowiedź. Maile są po prostu przesyłane na Twoje konto e-mail.
(cytat, str. 243) Ruch na stronie - liczba osób odwiedzających serwis WWW. Zwykle wartość tę wyraża się w ujęciu dziennym. Uwaga: nie mówimy o liczbie wyświetleń strony (hits), ale o liczbie odwiedzin (visitors).
(cytat, str. 243) Direct linking -jest inną formą promocji, polegającą na udostępnianiu współpracującym serwisom własnych artykułów zawierających informacje o autorze z linkiem do strony WWW.