Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 243) Direct linking -jest inną formą promocji, polegającą na udostępnianiu współpracującym serwisom własnych artykułów zawierających informacje o autorze z linkiem do strony WWW.
(cytat, str. 244) Słowa kluczowe (ang. keywords) - słowa lub frazy, jakie potencjalni klienci wpisują w wyszukiwarkach, aby znaleźć produkt (usługę) identyczny z tym, co oferujesz.
Zapamiętaj tę definicję bardzo dobrze. Jest to jedyna prawidłowa definicja w marketingu. Do tej pory rzadko pisałem o tym publicznie, ale definicje słów kluczowych krążące po sieci są złe, bo prowadzą do błędów marketingowych.
(cytat, str. 247) Pajączek. Spider czyta zlecone mu strony tak, jak to robi przeglądarka - czyta kod stron i interpretuje go. W przeciwieństwie jednak do przeglądarki pajączek interpretował czyści z niepotrzebnych znaczników HTML i zapamiętuje tylko interesujący go tekst. Oczywiście tekst ten ma własne znaczniki informujące w dalszym procesie pr wyszukujący o tym, gdzie się znajdował w kodzie strony, czy był to tytuł, nagłów zwykły tekst itd.
Po przeczytaniu strony pajączek podąża po linkach do podstron w tej samej do (deep crawling), również je czytając. Różne wyszukiwarki mają zdefiniowaną głębokość, na którą "zapuszcza się" pajączek. Zakłada się, że najważniejsze powinny być najdalej 2 kliknięcia od strony głównej.
Po "przerobieniu" danego serwisu poprzez linki kierujące na zewnątrz pajączek trafia na inne, nieznane mu dotąd strony.
(cytat, str. 249) PageRank to specjalny system wyszukiwarki Google, który ocenia wartość strony głównie na podstawie liczby innych stron, jakie zawierają link do niej, tzw. link popularity. Wbrew oficjalnemu opisowi nie jest to system demokratyczny - świadczy o tym już sam wzór, według którego PageRank ocenia strony. Możemy go zapisać tak:
PR(A) = (1-d) + d (PR(T1)/C(T1) + ... + PR(Tn)/C(Tn))
Tl do Tn - są to strony zawierające link do strony A,
PR(A), PR(T1) -jest wartością PageRank dla danej strony,
d -jest wyrazem wolnym w równaniu,
C( A) i C(T1) -jest liczbą linków prowadzących na zewnątrz stron A i Tl.
(cytat, str. 251) Jest to ilość zindeksowanych stron, które posiadają linki do naszej. Liczą się oczywiście strony niebędące częścią naszego serwisu. Ta metoda wzięła się z założenia, że do stron ciekawych (wartościowych) ludzie podłączają się chętniej niż do byle jakich. Najpopularniejsze rozwiązanie wykorzystujące tę metodę to opisany PageRank używany przez Google.com.
(cytat, str. 272 - 273) CPM to skrót od Cost Per Mille, gdzie Mille jest rzymskim słowem określającym tysiąc. Czasami CPM zastępuje się CPT(ang. Cost Per Thousand).
Jest to koszt 1000 ekspozycji reklamy określony przez właściciela danego medium reklamowego. Zazwyczaj jest to koszt 1000 wyświetleń bannera lub innej reklamy lub koszt 1000 wysyłek w mailingu.
(cytat, str. 273) CTR (inaczej Ratio) CTR to skrót od angielskiego Click-Through Rate.
Jest to procent kliknięć reklamy w stosunku do ilości jej wyświetleń lub ogólniej - ekspozycji (np. jeśli mówimy o mailingu).
CTR przedstawia się zazwyczaj w procentach, ale zdarza się, że przedstawiony jest jako stosunek liczbowy, np. 1:50 oznacza, że na 50 wyświetleń reklama jest raz klikana.
1:50 = 2% - czyli 2% osób, które widzą reklamę, klikają.
CTR obliczamy, dzieląc ilość kliknięć przez całkowitą liczbę wyświetleń i mnożąc to przez 100.
CTR to najpopularniejszy wskaźnik skuteczności reklamy. Jednakże rozpatrywany oddzielnie (co jest częstą praktyką) jest jednym z najmniej przydatnych wskaźników.
(cytat, str. 273) CR - to skrót od angielskiego Conversion Ratio.
Jest to procent czytających ofertę, którzy zdecydują się wykonać pożądaną przez nas akcję (kupienie produktu, subskrypcja e-zina, wzięcie udziału w ankiecie itd.). CR obliczamy, dzieląc ilość wykonanych akcji przez całkowitą liczbę wyświetleń i mnożąc to przez 100.
Np. CR 3% oznacza, że na każde 100 osób 3 wykonają oczekiwaną przez nas akcję - 3 osoby kupią produkt, zapiszą się na nasz biuletyn lub do nas zadzwonią.
W przypadku, gdy celem kampanii jest zwiększenie ruchu na stronie, CR równa się CTR.
Możemy mówić o CR samej oferty na stronie lub całej kampanii. Szerokość spojrzenia decyduje o doborze danych. Jednakże planowane CR kampanii zazwyczaj obliczamy, mnożąc oczekiwane CTR reklamy przez standardowe CR oferty na stronie. Potem możemy to zweryfikować faktycznym CR przeprowadzonej już kampanii, dzieląc liczbę wywołanych przez nią akcji przez liczbę ekspozycji reklamy (np. liczbę wysyłek w mailingu).