Encyklopedia Zarządzania :: Ankietowanie pocztowe w badaniach marketingowych i socjologicznych
Przeglądanie katalogu (kliknij)
Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Cytaty i parafrazy (0 - 15 z 15)
(cytat, str. 13) "Warto więc poważnie rozpatrzyć użycie ankiet pocztowych, gdy: 1. Badana próbka jest rozproszona geograficznie, 2. Budżet przeznaczony na badania jest ograniczony, 3. Chcesz dać czas do namysłu swoim respondentom, 4. Chcesz użyć pytań zamkniętych, 5. Twoi respondenci są zainteresowani tematyką ankiety co najmniej średnio, 6. Lista tematów jakie chcesz poruszyć, nie jest długa, 7. Chcesz zapewnić swoim respondentom poczucie prywatności, 8. Twoje pytania będą lepiej zrozumiałe podczas czytania niż podczas słuchania, 9. Nie masz zbyt wielu pracowników do przeprowadzenia Twoich badań"
(cytat, str. 17 - 18) Rodzaje błędów "1. Jednym z podstawowych rodzajów błędów jest niepoprawny dobór próby () 2. inny problem związany z doborem próby wiąże się z możliwością wystąpienia efektu skrzywienia próby wynikającego z tego, że część respondentów na ankietę nie odpowiedziała. () 3. Inne ważne pole, na jakim mogą pojawiać się problemy, to niepełne lub nieprawidłowe odpowiedzi respondentów na niektóre pytania. () 4.Ostatnim już, bardzo szerokim polem, na którym mogą pojawiać się problemy jest zjawisko niezrozumienia przez respondentów pytań, jakie są zawarte w ankiecie."
(cytat, str. 19) "Najważniejsze zalety ankietowania pocztowego, w porównaniu z innymi metodami ankietowania: 1. są względnie tanie, 2. pozwalają na przeankietowanie bardzo dużej liczby respondentów we względnie krótkim okresie, 3. dają czas respondentowi na sformuowanie odpowiedzi i na ewentualne skompletowanie potrzebnych do wypełnienia ankiety informacji, 4. zapewniają respondentom poczucie prywatności, 5. działają na respondenta obrazem - są przez niego odbierane wzrokiem a nie słuchem, 6. dają respondentowi możliwość wypełnienia ankiety w najdogodniejszym dla niego czasie, 7. pozwalają respondentowi na zapoznanie się z całą sekwencją pytań zawartą w ankiecie przed jej wypełnieniem, 8. na odpowiedzi respondenta nie wpływają oczekiwania ankietera."
(cytat, str. 21) Rodzaje pytań "Rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje pytań: pytania otwarte i pytania zamknięte. Pytanie otwarte to takie, na które respondent udziela odpowiedzi swoimi własnymi słowami. Natomiast w pytaniu zamkniętym po tekście pytania umieszczona jest lista możliwych odpowiedzi. Respondent jest proszony o wskazanie tej odpowiedzi, która najlepiej opisuje jego własną sytuację."
(parafraza, str. 31 - 36) Wskazówki, które należy brać pod uwagę podczas układania pytań: 1. układaj krótkie pytania, 2. formułuj pytania jasno i precyzyjnie, a. zdefiniuj najważniejsze pojęcia, b. nie używaj fachowego żargonu, c. nie używaj zaimków, jeżeli nie wiadomo dokładnie, do czego się one odnoszą, d. unikaj podwójnych przeczeń, e. unikaj pytań o konstrukcji przysłówkowej, 3. nie trać kontaktu z rzeczywistością, a. pytania o intencje, b. pytania hipotetyczne, c. niech pytania, które zadajesz, będą skierowane do odpowiednich osób, d. to, że Tobie coś wydaje się oczywiste, nie oznacza że jest to oczywiste dla każdego, 4. zadawaj pytania jednowymiarowe, 5. przedstawiaj do wyboru odpowiedzi wzajemnie rozłączne, 6. używaj kompletnej listy odpowiedzi, 7. nie pisz pytań obciążonych,
(cytat, str. 56) Próbę do badań ankietowych można konstruować na dwa sposoby: losowo i nielosowo. Najważniejszą zaletą losowego doboru próby jest możliwośc rozciągania uzyskanych za jej pomocą wyników na całą badana populację i określenia ich błędu statystycznego (przedziału ufności), który zależy między innymi od liczebności próby. Taki dobór próby wymaga jednak odpowiedniej wiedzy i umiejętności, a także znacznych nakładów finansowych. Z kolei największą zaletą nielosowego doboru próby jest łatwośc jego przeprowadzenia i co za tym idzie - niższy koszt. Jednak taki dobór próby ma jedną podstawową wadę: nigdy nie wiadomo, w jakim stopniu tak skonstruowana próba odzwierciedla skład całej interesującej nas grupy osób."
(parafraza, str. 84 - 87) Jak osiągnąć wysoki procent odpowiedzi? List przewodni - wyjaśniający - otrzymana pocztą ankieta jest zazwyczaj pierwszym kontaktem respondenta z przeprowadzającym badania, a więc załączony do niej list przewodni musi poinformować adresata o celu badania, sposobie wypełnienia ankiety, a także umiejętnie zachęcić go do udzielenia odpowiedzi. koperta zwrotna - jest oczywiste, że aby uzyskać wysoki procent odpowiedzi, nalezy dostarczyc respondentowi kopertę zwrotną zaadresowaną do Ciebie i odpowiednio opłaconą poufność i anonimowość - respondenci chętniej odpowiadają na ankietę, jeśli mają poczucie, że wypełnione przez nich ankiety są traktowane jako poufne, co między innymi oznacza, że nie można oglądając je dowiedzieć się, kto je wypełniał listy przypominające - jedną z najwazniejszych, a może najważniejszą netodą uzyskania dużej liczby odpowiedzi na ankietę pocztową jest wysyłanie listów przypominających.
(cytat, str. 97) "instrukcje powinny być precyzyjne, krótkie oraz łątwe do odczytania. Jeśli tylko sytuacja tego wymaga, należy stosować odpowiednie znaki graficzne wspomagające respondenta w pracy nad wypełnianiem ankiety. Należą do nich: zastosowanie tłustego druku, umieszczanie tekstu w ramkach, oraz użycie strzałek."
(parafraza, str. 100 - 105) Kilka dodatkowych sposobów nakłonienia respondentów do odpowiedzi na ankietę zaczhęty - sposób oddziaływania zachęt na respondentów jest prosty: zaoferuj coś respondentowi w zamian za wypełnienie ankiety. Istnieje wielka ilość rzeczy, materialnych i niematerialnych któych można tu użyć. Ponadto scenariusz ich przekazania też może być zróżnicowany nagrody poieniężne - najprostszą i najbardziej bezpośrednią metodą nagradzania respondentó jest przekazanie im pewnej sumy pieniędzy nagrody rzeczowe - mogą być i często są: długopisy, kubki, bilety do kina i tak dalej. Oddziaływanie prezentó rzeczowych na respondentó jest posobne do działąnia pieniędzy. Chodzi o pokazanie respondentowi tego, że doceniamy jego wysiłęk i że chcemy mu podziękować za udział w badaniach
(cytat, str. 109) "Zleceniodawca badania Szansa na udział respondentów w badaniu ankietowym rośnie, gdy uznają je oni za ważne lub prestiżowe(...). Dlatego częściej odsyłane są ankiety zlecane przez organy administracji rządowej lub przez znane uniwerystety. Ponadto respondenci widząc list wyjaśniający zaopatrzony w nagłóek agencji rządowej lub uniwerystetu nie obawiają się, że ktoś chce im sprzedać nieruchomość lub polisę ubezpieczeniową."
(cytat, str. 109) "Istenieje kilka doniesień o tym, że kolor papieru, na któym wydrukowano kwestionariusz, może wpływać na procent odpowiedzi (...). Może to być spowodowane tym, że ankieta o innym niż biały kolorze jest lepiej widoczna na biurku respondenta, dzięki czemu trudniej jest ją zgubić lub zapomnieć o niej. Najczęściej stosowano ankietę w kolorze zielonym, porównując ją z ankietą białą. Inne kolory były badane rzadziej."
(cytat, str. 113) "Przygotowanie jasnego i precyzyjnego harmonogramu działań, któe należy wykonać, jest niezwykle pomocne w zarządzaniu przebiegiem prac nad ankietą pocztową. Sporządzenie takiego rozkładu zajęć pozwoli Ci dostrzec, że każdy z etapó przeprowadzania badania metodą ankietowania drogą pocztową musi dokłądnie współgrać z innymi. Właściwe rozplanowanie pracy sprawi, że projekt zostanie wykonany właściwie i w wyznaczonym czasie. Harmonogram pozwoli Ci również z wyprzedzeniem dostrzegać i planować różne sprawy, nie będziesz się musiał zbytnio spieszyć z zakończeniem jakiegoś konkretnego etapu prac, możesz w razie potrzeby nieco go przedłużyć, a już w tym czasie poczynić przygotowania do dalszych działań. Taki rozkład zajęć może również służyć jako lista zadań, dzięki któej możesz się upewnić, że o niczym nie zapomniałeś."
(parafraza, str. 126 - 127) Kodowanie- wskazówki 1.Poszczególne odpowiedzi powinny być ponumerowane tak, aby wartości kodowe prezentowały porządek monotonicznie wznoszący się lub monotonicznie opadający, 2. jeśli lista odpowiedzi skłąda się z więcej niż dziewięciu pozycji, albo jeżlei podejrzewasz, że może zajść potrzeba dodania jakichś kategorii w późnbiejszym terminie, to użyj kodu składającego się z dwóch znaków (no. 01,02,03...,10,11,12), 3. powinieneś zarezerwować jakiś numer kodowy dla odpowiedzi "nie wiem", nawet jeżeli na określonej liście nie zostało umieszczone okienko uwzględniające włąśnie taką odpowiedź, 4. zapewne chcesz wyznaczyń numer kodowy dla odpowiedzi, któe powinny być przez respondentó zaznaczone, jednak zostały "opuszczone". Na ogół w takich przypadkach jako numeru kodowego używam "9", lub "99" lub decyduję się po prostu na znak interpunkcyjny - kropkę, 5. musisz rónież nadać numery kodowe odpowiedziom na te pytania, któe respondent powinien zgodni z Twoimi instrukcjami pominąć przy wypełnianiu kwestionariusza.
(cytat, str. 132) "Twoja rola "kontrolera" nie kończy się jednak wraz z zakończeniem etapu redagowania ankiet. Musisz się również upewnić, czy podczas procesu wprowadzania danych do pamięci komputera wszystko przebiega prawidłowo. Najczęściej stosowanym sposobem na sprawdzenie tego, czy dane są właściwie transferowane, jest zatrudnienie dwóch osób, które niezależnie od siebie zajmują się wczytywaniem zakodowanych nformacji do pamięci komputera. Następnie porównuje się dane, któe zosatły "wklepane" przez pierwszą osobę z tymi, które zosatły wprowadzone przez drugą. Jedynie ten mechanizm pozwala na wychwycenie przypadkowych błędów, takich jak wpisanie przez jedną z osób "1" w miejsce gdzie powinna pojawić się cyfra "2", w sytuacji, gsy obydwa te numery kodowe znajdują się na liście ewentualnych odpowiedzi na dane pytanie. Kiedy takie różnice zostaną wykryte, można je zweyfikować i nanieść poprawki. Dzięki zastosowaniu tej metody weryfikacji danych możesz być pewien, że w Twoich danych nie ma żadnych błędów w wyniku przypadkowego naciśnięcia niewłaściwego klawisza na klawiaturze."