Encyklopedia Zarządzania :: Zarz��dzanie finansami projektu europejskiego
Przeglądanie katalogu (kliknij)
Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 11) "Polityka jest rozumiana jako zbiór strategicznych- ogólnych, długookresowych zasad, celów i wytycznych postępowania w określonych dziedzinach. W takim rozumieniu można przyjąć, że polityka jest swoistą strategią funkcjonalną."
Słowa kluczowe:polityka Komentarze i źródła pierwotne: Źródło pierwotne: Trocki, Grucza, 2007, s.16
(cytat, str. 12) "Dokumentem programowym odzwierciedlającym cele oraz zawierającym wytyczne Unii Europejskiej w zakresie polityki spójności jest dokument: Strategiczne Wytyczne Wspólnoty(Community Strategie Guidelines). Przygotowuje go Komisja Europejska a zatwierdza Parlament Europejski, tym samym staje się on podstawą działań rozwojowych podejmowanych w państwach- beneficjentach w ramach funduszy strukturalnych i Funduszy Spójności."
(parafraza, str. 13 - 14) Do podstawowych założeń zaproponowanej reformy polityki spójności na lata 2007- 2013 należy zaliczyć: - utrzymanie dotychczasowej wagi i budżety polityki spójności, - cel 'konwergencja', - cel 'konkurencyjność regionalna i zatrudnienie', - cel 'europejska współpraca terytorialna', - ograniczenie liczby funduszy strukturalnych do dwóch, tj. EFRR i EFS, - rezygnacje z inicjatyw wspólnotowych, - uproszczenie systemu wdrażania, rezygnacje z uzupełnień programów operacyjnych, zarządzanie oraz alokowanie środków na poziomie priorytetów, elastyczne reguły kwalifikowalności kosztów, - zachowanie zasad wieloletniego programowania, dodatkowości, partnerstwa, współfinansowania i ewaluacji.
Słowa kluczowe:polityka spójności Komentarze i źródła pierwotne: Źródło pierwotne: www.mrrr.gov.pl
(cytat, str. 15) "Do strategicznych dokumentów wspólnotowych, charakteryzujących politykę spójności, jak również określającym cele i wytyczne Wspólnoty Europejskiej, należą: - Strategiczne Wytyczne Wspólnoty, - Zintegrowany Pakiet Wytycznych, - dla Wzrostu Gospodarczego i Zatrudnienia, - Strategiczne Wytyczne dla Polityki Rozwoju Obszarów Wiejskich, - Strategiczne Wytyczne dla Zrównoważonego Rozwoju Sektora Rybołówstwa i Nadbrzeżnych Obszarów Rybackich."
(parafraza, str. 16) Programy otrzymujące wsparcie w ramach polityki spójności powinny koncentrować zasoby na priorytetach: - poprawa atrakcyjności państw członkowskich, regionów i miast, - wsparcie innowacyjności, przedsiębiorczości i wzrostu gospodarki opartej na wiedzy, - tworzenie większej liczby lepszych miejsc pracy.
(parafraza, str. 18) Celem strategicznym NSS jest "tworzenie warunków dla wzrostu konkurencyjności gospodarki Polskiej opartej na wiedzy i przedsiębiorczości, zapewniającej wzrost zatrudnienia oraz wzrost poziomu spójności społecznej, gospodarczej i przestrzennej". Cel strategiczny osiągany jest poprzez cele horyzontalne takie jak: - poprawa funkcjonowania instytucji publicznych oraz rozbudowa mechanizmów partnerstwa, - poprawa jakości kapitału ludzkiego i zwiększenie spójności społecznej, - modernizacja infrastruktury technicznej i społecznej, - podniesienie konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw, - wzrost konkurencyjności regionów, - wyrównywanie szans rozwojowych na obszarach wiejskich.
(parafraza, str. 20 - 21) Ważnymi wyzwaniami dla Polski w UE są: -adekwatna odpowiedź na globalizację,większy stopień spójności gospodarczej, społecznej, przestrzennej, -rozwój gospodarki opartej na wiedzy, -ograniczenie ubóstwa, -zwiększenie innowacyjności polskiej gospodarki, -przezwyciężenie negatywnego obrazu o infrastrukturze drogowej, kolejowej i peryferyjnej.
(cytat, str. 24) "Fundusze strukturalne są instrumentami Polityki Strukturalnej Unii Europejskiej. Ich zadaniem jest wspieranie restrukturyzacji i modernizacji gospodarek krajów członkowskich UE."
(cytat, str. 25 - 26) "Europejski Fundusz Społeczny(EFS) jest jednym z funduszy strukturalnych UE. Stworzony został w 1957r., jest głównym narzędziem finansowym Unii Europejskiej, służącym do inwestowania w kapitał ludzki. Wspiera zatrudnienie i pomaga zdobywać lepsze wykształcenie i umiejętności. Głównym celem tego funduszu jest redukowanie różnic w zamożności i jakości życia we wszystkich państwach członkowskich i regionach UE."
(cytat, str. 26) "Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego ma na celu przyczynianie się do korygowania podstawowych dysproporcji regionalnych we Wspólnocie poprzez udział w rozwoju i dostosowaniu strukturalnym regionów opóźnionych w rozwoju oraz w przekształceniu upadających regionów przemysłowych"
Słowa kluczowe:efrr Komentarze i źródła pierwotne: źródło pierwotne: Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, Dziennik Urzędowy UE C 321E z 29 grudnia 2006r., art.160.
(parafraza, str. 26) Z EFS będzie można uzyskać dofinansowanie projektów, których celem jest: -poprawa funkcjonowania instytucji rynku pracy, systemów szkolenia i kształcenia oraz polityki spójności, -inwestowanie w kapitał ludzki, -wspieranie dostosowań administracji publicznej w zakresie budowania sprawności administracyjnej.
(cytat, str. 27) "Działalność Europejskiego Funduszu Rozwoju regionalnego będzie koncentrowała się na następujących dziedzinach: -inicjatywy na rzecz rozwoju lokalnego oraz zatrudnienia, jak też na rzecz działalności średnich i małych przedsiębiorstw, -inwestycje produkcyjne umożliwiające tworzenie lub utrzymywanie trwałego zatrudnienia, -Infrastruktury, -rozwój turystyki oraz inwestycje w dziedzinie kultury, -ochrona i poprawa stanu środowiska, -rozwój społeczeństwa informacyjnego."
Słowa kluczowe:efrr Komentarze i źródła pierwotne: źródło pierwotne: www.funduszestrukturalne.pl
(cytat, str. 28 - 29) "Fundusz Spójności(inaczej nazywany Funduszem Kohezji lub Europejskim Funduszem Kohezji) został utworzony na mocy postanowień traktatu z Maastricht o utworzeniu Unii Europejskiej z 1991 r., który wszedł w życie w 1993 r. Głównym zadaniem Funduszu jest pomoc dla słabiej rozwijających się krajów Unii Europejskiejwww.mrr.gov.pl i zminimalizowanie różnic pomiędzy krajami Wspólnoty, aż do osiągnięcia spójności gospodarczej i społecznej całej Unii. Fundusz spójności nie należy do funduszy strukturalnych, ale jest instrumentem polityki strukturalnej Unii Europejskiej. Fundusz Spójności obejmuje pomoc o zasięgu krajowym, nie regionalnym, jak to ma miejsce w przypadku funduszy strukturalnych."
(cytat, str. 32 - 33) "Instrumentami polityki strukturalnej Unii Europejskiej są fundusze strukturalne. Ich zadaniem jest wspieranie restrukturyzacji i modernizacji gospodarek krajów członkowskich UE i wpływanie tym samym na zwiększenie spójności ekonomicznej i społecznej Unii."
(cytat, str. 36) "Celem programu operacyjnego 'Infrastruktura i środowisko' jest poprawa atrakcyjności inwestycyjnej Polski i jej regionów poprzez rozwój infrastruktury technicznej przy równoczesnej ochronie i poprawie stanu środowiska, zdrowia, zachowaniu tożsamości kulturowej i rozwijaniu spójności terytorialnej."
(cytat, str. 38) "program operacyjny 'Kapitał ludzki' jest jednym z programów operacyjnych służących realizacji narodowych strategicznych ram odniesienia 2007-2013 i obejmuje całość interwencji Europejskiego Funduszu Społecznego(EFS) w Polsce. Obejmuje on takie obszary, jak: zatrudnienie, wykluczenie społeczne i kwalifikacje siły roboczej, jak również zajmuje się wyzwaniami z dziedziny edukacji i szkoleń. Program operacyjny 'Kapitał ludzki' będzie także wspierał dobre rządzenie, służbę zdrowia i rozwój obszarów wiejskich."