Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Oleński J., Ekonomika informacji,
Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2003, ISBN: 83-208-1422-7
"Podstawowe cechy społeczeństwa informacyjnego, to m.in. globalny i totalny zakres procesów i systemów informacyjnych oraz możliwości globalnego i totalnego oddziaływania na społeczeństwa i gospodarki przez informacje."
( , s. 33)
"Ekonomika informacji jako ekonomika szczegółowa dostarcza naukowych podstaw, metod i narzędzi do badania, modelowania i tworzenia informacji, zasobów, procesów i systemów informacyjnych."
( , s. 37)
Komentarze i źródła pierwotne: Józef Oleński.Podstawy, PWE, Warszawa 2001
"Przez proces informacyjny rozumiemy proces semiotyczny, ekonomiczny i technologiczny, który realizuje co najmniej jedną z następujących funkcji: 1)generowanie(produkcja) informacji, 2)gromadzenie(zbieranie) informacji, 3)przechowywanie(pamiętanie, magazynowanie, archiwowanie) informacji, 4)przekazywanie(transmisja) informacji, 5)przetwarzanie(przekształcanie, transformacja, translacja)informacji, 6)udostępnianie(upowszechnianie) informacji, 7)interpretacja(translacja na język użytkownika) informacji, 8)wykorzystywanie(użytkowanie) informacji."
( , s. 39)
Nie wolno mylić pojęcia funkcji procesu informacyjnego z fazą procesu informacyjnego.Proces informacyjny realizuje swoje funkcje w określonym systemie społeczno-gospodarczym. Natomiast o fazach procesu możemy mówić, abstrahując od szczegółowego wnikania w cele systemu społeczno-gospodarczego.
( , s. 42)
Przez wtórne źródła informacji rozumiemy systemy społeczno-gospodarcze, dysponujące "własnymi", wewnętrznymi systemami informacyjnymi, z których jest pobierana informacja do danego procesu informacyjnego"
( , s. 43)
"Procesy informacyjne "specjalizują się" w realizacji jednej bądź kilku funkcji. Funkcje będące "specjalizacją" dominują nad innymi funkcjami w tym sensie, że determinują zakres informacji i sposoby jej odwzorowania, metody, organizację, technologię oraz ekonomiczne zasady procesu informacyjnego"
( , s. 43-44)
"Pierwotnymi źródłami informacji są realne obiekty, procesy albo zdarzenia społeczne lub ekonomiczne. Są on postrzegane przez generatora informacji . W przypadku pierwotnych źródeł informacji generatorem informacji jest człowiek lub maszyna mająca właściwości postrzegania cech obiektów, zjawisk i procesów świata zewnętrznego, a także i odwzorowywania ich za pomocą znaków wybranego języka."
( , s. 49)
"Generowanie informacji jest pierwszą fazą każdego procesu informacyjnego. Polega ona na wygenerowaniu informacji w określonym języku i nadaniu jej formy wiadomości. Robi to człowiek lub maszyna mająca zdolność produkowania wiadomości."
( , s. 49)
"Pochodnymi źródłami informacji są zasoby informacyjne innych procesów lub systemów informacyjnych, które w danym procesie są wykorzystywane jako źródła informacji."
( , s. 55)
"Informacje pertynentne, czyli potrzebne użytkownikowi."
( , s. 63)
"Generator informacji definiuje wówczas "swój" model użytkownika zbiorowego, którego potrzeby są konkatenacją, czyli złożeniem (swego rodzaju "suma logiczną") potrzeb informacyjnych użytkowników indywidualnych."
( , s. 65)
"Jest to model metainformacyjny, tzn. będący opisem rzeczywistości jako źródła informacji. Mówiąc mniej precyzyjnie, jest to zbiór wiedzy o rzeczywistości, o realnych obiektach, procesach, zdarzeniach jako źródłach informacji czyli wiedzy pozwalającej na formułowanie pytań o informacje o tejże rzeczywistości."
( , s. 67)
"Gromadzenie informacji w procesie informacyjnym polega na zbieraniu poszczególnych wiadomości, jakie pojawiają się w fazie generowania informacji w konkretnym procesie informacyjnym i w określonym: - miejscu, - czasie, - technologii(w tym na nośnikach), - języku."
( , s. 70-71)
"Technologia gromadzenia informacji obejmuje: 1)rodzaj nośnika materialnego, na którym informacja jest utrwalana w celu gromadzenia (np. kamienne tablice, kwestionariusz lub dokument papierowy, dokument elektroniczny według standardu UN/EDIFACT), 2)technik gromadzenia nośników materialnych (np. w statystyce zbieranie danych przez ankieterów, CATI, CAPI, poczta elektroniczna)."
( , s. 79)
W fazie gromadzenia informacji może zachodzić translacja wiadomości z języka, w jakim wiadomość jest generowana, na inne języki. Translacja ta jest stosowana wtedy gdy, następuje: 1)zmiana nośnika materialnego w procesie gromadzenia informacji, 2)wykorzystywanie informacji przez osoby korzystające z innych języków niż "oryginalny" język generowania informacji, 3)stosowanie technologii informacyjnych wymagających języków innych niż "oryginalny" język generowania informacji.
( , s. 83)
"Przechowywanie informacji jest w swojej istocie przekazywaniem informacji w czasie przez umieszczenie jej na nośnikach informacji o trwałości odpowiedniej dla danego procesu."
( , s. 84)
"Przetwarzanie informacji polega na generowaniu informacji na podstawie innej, wcześniej wygenerowanej i zgromadzonej informacji utrwalonej na jakimś nośniku materialnym, wyrażonej w pewnym języku w ramach określonego procesu informacyjnego."
( , s. 90)
"Przetwarzanie informacji polega na: 1)podziale informacji na części, czyli wiadomości, 2)selekcji, czyli wybieraniu pewnych informacji ze zbioru wiadomości, a pominięciu innych, 3)translacji, czyli przekształceniu informacji wyrażonej w jednym języku na informację wyrażoną w innym języku, 4)generowanie nowej informacji na podstawie innej informacji (aby tego rodzaju przetwarzanie można było zautomatyzować, informacje muszą być odwzorowane w pewnych językach, a do takiego wygenerowania nowej informacji niezbędne są reguły zwane algorytmami, wyrażone w metajęzyku), 5)eliminacji, czyli usunięciu pewnej części informacji, 6)reorganizacji informacji, czyli zmiany struktury wiadomości."
( , s. 92)
"Interpretacja informacji polega na przypisywaniu wiadomości pola semantyczngo w wybranym języku. Przypisania tego dokonuje odbiorca wiadomości. Interpretacja informacji jest procesem odwrotnym do generowania informacji."
( , s. 94)
Identyfikacja finalnego użytkownika informacji danego procesu informacyjnego obejmuje następujące jego aspekty: 1)identyfikację systemów, 2)określenie czasu, 3)określenie potrzeb, 4)identyfikację celów, 5)określenie innych zbiorów informacji pochodzących z poza danego procesu informacyjnego, 6)określenie technologii i organizacji.
( , s. 103)