Encyklopedia Zarządzania :: Komunikowanie w perspektywie ekonomicznej i spo��ecznej
Przeglądanie katalogu (kliknij)
Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 10) "Komunikowanie międzyludzkie, należy do pewnej kultury, która określa styl kontaktów między ludźmi, normy kulturowe określające jakie zachowania w danej sytuacji są społecznie akceptowane lub nie akceptowane. Wzory komunikowania determinowane są kulturowo."
(cytat, str. 11) "Akt komunikowania jest w pełni skuteczny, gdy jest zrozumiany przez odbiorcę zgodnie z intencją nadawcy, co w praktyce zdarza się niezwykle rzadko."
(cytat, str. 12) "Wszelkie akty komunikowania posiadają wspólne elementy: nadawcę, odniesienie - temat przekazu, formę przekazu, kanał przekazu, kod, kontekst społeczny - ramy instytucjonalne, punkty przestrzeni społecznej i czasu oraz odbiorcę.Położenie nacisku na jeden z wyżej wymienionych elementów powoduje odgrywanie przez dany akt odpowiedniej funkcji: ekspresywnej (emotywnej), apelatywnej (perswazyjnej), komunikacyjnej(odniesieniowej, poetyckiej, fatycznej, metajęzykowej. Jeśli przekaz wyraża emocje, myśli, postawy nadawcy, czyli te elementy, które "czynią ją jedyną, niepowtarzalną i charakterystyczną dla danej osoby" realizuje przede wszystkim funkcje ekspresywną. (...) przekazy pełniące funkcję apelatywną, często zawierają w sobie czasowniki w trybie rozkazującym, zdania o charakterze normatywnym. Funkcja ta istotna jest przy wydawaniu rozkazów i działaniach propagandowych, inne rodzaje komunikowania nie przywiązują do niej dużej wagi. Z kolei koncentracja na nadawcy uwypukla funkcję ekspresywną, na odbiorcy - apelatywną, na temacie przekazu - komunikacyjną, na formie - poetycką, na kodzie - metajęzykową, na kontakcie - funkcję fatyczną. Funkcja fatyczna, zgodnie z łacińską etymologią słowa, oznacza "czynność mówienia wynikłą nie z chęci zakomunikowania określonej treści, lecz z potrzeby podtrzymywania kontaktu społecznego". Funkcja metajęzykowa ma na celu zwrócenie uwagi na sam kod, który staje się przedmiotem refleksji mówiącego. Odnosi się zatem do reguł fonetycznych, gramatycznych i syntaktycznych języka oraz jego słownictwa, pomaga w identyfikacji kodu."
(cytat, str. 15) "... z komunikowaniem masowym mamy do czynienia gdy występują trzy podstawowe elementy: - nadawcy - którymi są zawodowi komunikatorzy, decydują o celu i zawartości przekazu, reprezentują instytucję; - przekaz - publiczny, szybki, krótkotrwały: hic et nunc, związek z technologią przekazu; - odbiorca - jest nim masowa publiczność, pod względem zasięgu, różnorodności i anonimowości."
(cytat, str. 17) "Do podstawowych funkcji wyodrębnionych przez Lasswella zalicza się funkcje: informacyjną (śledzenia świata), interpretacyjną (korelacyjną), socjalizacyjną (zapewniającą przekaz kulturowy) i dodaną przez Wrighta - rozrywkową. Funkcja informacyjna polega na zebraniu i odpowiedniej dystrybucji informacji dotyczących wydarzeń istotnych dla danego społeczeństwa. Istotny z punktu widzenia tej funkcji jest zatem cały proces zbierania informacji, jej selekcji i prezentacji. Funkcja interpretacyjna odnosi się do opracowania informacji (korelacji elementów środowiska społecznego), wchodzi w zakres pracy wydawcy. (...) Funkcja socjalizacyjna służy przystosowaniu jednostek do ich społecznego otoczenia: przyswojenia wartości, norm i ról społecznych. Funkcja rozrywkowa oprócz oczywistego relaksu odgrywa rolę integrującą, spajającą ludzi."
(cytat, str. 34) "Wszelkie formy komunikowania mają charakter pośredni. Oznacza to, że w każdym procesie komunikowania zawarty jest znak i jego materialny nośnik, czyli środek komunikowania. Rolę takiego nośnika mogą pełnić: - język ( jako środek porozumiewania się w danej społeczności), - znaki językowe lub wszelkie systemy znaków ( słowo mówione, gest, mimika, obraz), - kody, które są oparte na konwencjach i pozwalają konsultować przekazy (alfabet, sygnalizacja), - nośnik sygnałów (jak wibracje powietrza, fale świetlne, a także materiały na których znaki te zostały utrwalone), - instrumenty pozwalające na powielanie, transmisję lub odbiór przekazu, - instytucje, które tworzą przekazy: prasa, telewizja itp.."
(cytat, str. 37) "Proces kodowania i dekodowania symboli komunikowania bardzo mocno wiąże się z kulturowymi korzeniami każdego człowieka. Przebiega zatem odmiennie u różnych ludzi. Im z bardziej zróżnicowanych środowisk pochodzą nadawcy i odbiorcy, tym trudniejszy będzie proces komunikacji. Różny jest bowiem proces percepcji każdego z nich. Inaczej wyrażać mogą oni smutek czy radość."
(cytat, str. 37) "Proksemika. Ta forma komunikowania przejawia się poprzez formy aranżacji przestrzeni. Jej wymiarami są: dystans przestrzenny między nadawcą i odbiorcą, związana z tym poza ciała oraz orientacja w przestrzeni."
(cytat, str. 38 - 41) "... pod pojęciem komunikacji niewerbalnej kryje się cała gama zachowań ludzkich, często nieuświadamianych, ale mających ogromne znaczenie dla przebiegu procesów komunikacji społecznej. Ilustracje i interpretacja wybranych elementów komunikacji niewerbalnej zawiera takie elementy, jak: 1. Mimikę twarzy - z jej wyrazu wnioskujemy o temperamencie osoby, z którą mamy do czynienia, jej humorze, często przypisując jej mniej lub bardziej pozytywne cechy, tylko w oparciu o "sympatyczną" (mniej lub bardziej) twarz. (...) 2. Wygląd zewnętrzny - o roli naszego wyglądu w procesie percepcji, świadczy chociażby fakt, że decyzja o tym, czy ktoś się nam podoba czy nie, zapada w ciągu trzech sekund po zobaczeniu konkretnej postaci. (...) Wygląd zewnętrzny może świadczyć także o naszym nastroju psychicznym. Generalnie osoby zadbane, dobrze ubrane, są postrzegane jako bardziej pewne siebie, nastawione na osiągnięcie sukcesu i bardziej szczęśliwe od innych. 3. Ton głosu - jego siła, to, czy jest wysoki czy niski, bogactwo używanych słów, wszystkie elementy informują nas pośrednio lub bezpośrednio o tym, kim jest nasz rozmówca, jaki jest jego status społeczny, wykształcenie, czy wykonywany zawód. 4. Otoczenie, w którym przebywamy (dom, samochód, praca, rodzina, przyjaciele) - są to także mniej lub bardziej świadome wysyłane sygnały, przy pomocy których informujemy innych o naszej pozycji społecznej lub grupie odniesienia, to jest tej grupie, do której aktualnie aspirujemy. (...) 5. Zachowania określane mianem kinetycznych, to jest sposób w jaki poruszamy się, wykonywane gesty, również mogą stanowić cenne źródło informacji, zarówno o naszym nastroju psychicznym, typie osobowości, jak i odgrywanej roli społecznej czy zawodowej. 6. Odległość fizyczna w jakiej stajemy w stosunku o innych osób, dla wprawnego obserwatora, może stanowić istotną wskazówkę na temat naszych ocen psychofizycznych."
(cytat, str. 41) "Słuchanie informacyjne stosujemy, aby zrozumieć dużą różnorodność napływających informacji. (...) ... słuchanie oceniające ma miejsce wtedy, kiedy np. partner usiłuje nas przekonać do swoich racji. Rozważanie motywów jego działania wiąże się z uświadomieniem sobie, że siła użytych argumentów bezpośredniego wiąże się z ponoszeniem osobistego ryzyka za podejmowane decyzje przez osobę, która usiłuje wpływać na nasze zachowania. Istotą słuchania empatycznego jest natomiast umiejętność "wczuwania się", rozumienia racji drugiej strony, uznawania jej argumentów i sposobu oceny sytuacji, za równie ważną, jak własna. Słuchanie nierefleksyjne polega na minimalnym demonstrowaniu własnych reakcji. Jest to słuchanie typu automatycznego. Przy użyciu wyrażeń, typu: "uhm", "aha", kiwania głową, różnego potakiwania itp. ... typ słuchania refleksyjnego, polegający na werbalnym reagowaniu na to, co mówi nasz rozmówca, oznacza podążanie za jego tokiem rozumowania, prośbę o jego wyjaśnienie, czy taktykę podsumowywania tego, co zostało powiedziane wcześniej. Jest to typ słuchania najbardziej efektywny a tym samym skuteczny, z punktu widzenia komunikacji werbalnej."
(cytat, str. 42) " Cały akt komunikowania składa się z trzech poziomów: - poziomu informacyjnego, który odbywa się właśnie przy pomocy słów ("tekstu"), - poziomu drugiego, na który składa się komunikacja niewerbalna (ton głosu, gestykulacja, mimika), - poziomu trzeciego, opartego na więziach, które tworzymy posługując się rytuałami."
(cytat, str. 47) "Stereotypy - są to generalizacje odnoszące się do dużych grup ludzkich. Dotyczą one najczęściej płci, wieku, rasy czy koloru skóry. Są bardzo trwałe i trudne do zmiany."
(cytat, str. 51) "Techniki nadawcy: -sprzężenie zwrotne, -przejawienie wrażliwości na potrzeby odbiorcy, - bycie wiarygodnym, - dobieranie treści i sposobu jej przekazu do odbiorcy, - wczuwanie się w punkt widzenia słuchacza.
Techniki odbiorcy: - przejawienie umiejętności słuchania, - stosowanie parafrazy, - demonstrowanie wrażliwości na punkt widzenia nadawcy, - interpretowanie "mowy ciała".
Techniki nadawcy i odbiorcy: - sprawdzenie czy informację odebrano i zrozumiano, - regulowanie ilości przekazywanych informacji, - stosowanie różnych kanałów: werbalnych, niewerbalnych, pisemnych."
(cytat, str. 58 - 59) "Dobra publiczne, z punktu widzenia ekonomii muszą (...) odpowiadać trzem cechom: 1) dają się konsumować na zasadzie niekonkurencyjnej ( a więc ich użycie przez jedną osobę nie ogranicza możliwości korzystania przez innych), 2) konsumpcja ma charakter wykluczający wyłączność ( a więc konsumowanie tych dóbr przez jedną osobę nie daje możliwości ograniczenia konsumpcji dla pozostałych), 3) nie można zrezygnować z tych dóbr (a więc, gdyby indywidualna osoba chciała zrezygnować z korzystania tych dóbr, nie jest to możliwe).
(cytat, str. 81) "Chcąc sprawnie funkcjonować na rynku i realizować swoje cele przedsiębiorstwo musi komunikować się ze swoim otoczeniem oraz ze swoimi pracownikami. Komunikowanie przedsiębiorstwa składa się z trzech podstawowych filarów: komunikowanie przedsiębiorstwa składa się z trzech podstawowych filarów: komunikowania marketingowego, public relations i komunikowania kryzysowego. (...) Każdy z tych trzech elementów ma swoje charakterystyczne cele i zadania... (...) Komunikowanie marketingowe, czyli promocja, ma za zadanie nakłanianie obecnych i potencjalnych nabywców do kupowania produktów firmy. Public relations zajmuje się utrzymaniem wzajemnego zrozumienia między społeczeństwem i przedsiębiorstwem. Komunikowanie kryzysowe dotyczy natomiast działań związanych z zapobieganiem i rozwiązywaniem sytuacji kryzysowej."
(cytat, str. 82) "Promocja, czyli komunikowanie marketingowe, jest jednym z czterech elementów marketingu mix. Jej podstawowym zadaniem jest pomaganie przedsiębiorstwu w realizacji jego celów marketingowych. Ponieważ marketing koncentruje się na identyfikowaniu i zaspokajaniu potrzeb nabywców w celu osiągnięcia zysku, ostatecznym celem działań promocyjnych jest zwiększanie zysku przedsiębiorstwa."