Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 11) Zarządzanie jakością można zdefiniować (zgodnie z japońską normą przemysłową) jako: "Tworzenie systemu przedsięwzięć, mającego na celu ekonomiczne wytwarzanie wyrobów i usług, spełniających wymagania klienta. Wprowadzenie skutecznego systemu wymaga współdziałania wszystkich osób zatrudnionych w firmie, włączając naczelne kierownictwo, średnią kadrę wykonawczą, personel nadzoru i robotników we wszystkich obszarach działalności firmy, takich jak: badania rynku, prace rozwojowe, planowanie, projektowanie, przygotowanie produkcji, zaopatrzenie, wytwarzanie, sprawdzanie jakości, sprzedaż i usługi posprzedażne, dobór i promocja kadr, szkolenie i doskonalenie zawodowe. Tak prowadzone zarządzanie określa się jako CWQC lub TQM.
(cytat, str. 11 - 12) Zarządzanie jakością, jak każde systemowo zorientowane działanie celowe, musi zawierać trzy hierarchicznie usytuowane warstwy: 1)politykę firmy w dziedzinie jakości, określającą sens systemu jako całości, sens składających się na nią przedsięwzięć składowych. Zobowiązania i zamierzenia firmy wobec klientów, zobowiązania i zamierzenia firmy względem projektowanych przedsięwzięć, 2)strukturę organizacyjną. Określającą podział ról związanych z realizacją przedsięwzięć polityki firmy pomiędzy pracownikami lub ich zespołami, 3)zestaw procedur, określających standardy prowadzonych w firmie procesów we wszystkich rodzajach działalności podstawowej, pomocniczej i usługowej.
(cytat, str. 12) Obszar szerszy wyznacza utożsamianie pojęcia jakości wyrobu z jego użytecznością dla klienta. W firmie nie różnicuje się jakości wyrobów, "różnicuje się klientów", starając się tak dostosować charakterystyki techniczne produktów do specyfiki różnych grup klientów, aby w każdej grupie wywołać pożądany poziom akceptacji lub satysfakcji użytkownika. To podejście jest konsekwencją marketingowej orientacji firm, najbardziej spektakularnej innowacji amerykańskiej okresu powojennego. Rozumienie jakości jako stopnia spełnienia oczekiwań klienta sprawia, że miary jakości opierają się na subiektywnym charakterze ocen jakości, wyrażonych lub po prostu manifestowanych przez klientów.
(cytat, str. 12) Obszar najwęższy wyznacza utożsamianie jakości wyrobu z jego charakterystyką techniczną. Skłonność do takiego pojmowania jakości wytworzył okres rozwoju produkcji masowej standardowych wyrobów dla anonimowego odbiorcy. Utrwalił ją Taylor w organizacji struktur i kinetyki firm produkcji masowej. Stąd wynikają tendencje do stwierdzeń, że wyrób jest dobry, jeśli jego charakterystyki spełniają wyraźne określone normy i wymagania ustalone obiektywnie przez bezstronnych profesjonalistów. Walorem tego podejścia jest to, że kryteria ocen są obiektywne, powtarzalne i odtwarzalne.
(cytat, str. 13) Zarządzanie masowym ruchem doskonalenia procesów (a w ślad za nimi i rezultatów) w firmach nosi l literaturze japońską nazwę "kaizen". Zorganizowane według kaizen procesy doskonalenia są głównym źródłem wysokiej ekonomicznej skuteczności TQM.
(cytat, str. 14) Koła jakości tworzą się w trybie nieformalnym, jako reakcja na reklamacje lub sugestie wewnętrznego klienta. Mają postać zespołu, składającego się z powiązanych osnową pracowników różnych komórek bez względu na wole ich szefów. Nie reprezentują komórek, lecz wyłącznie własną wiedzę i doświadczenie wykonawców. Jeśli są one zbyt słabe, sięgają po pomoc swojego przełożonego.
(cytat, str. 14) Zarządzanie jakością musi więc objąć wszystkie działy, w których mogą tkwić przyczyny błędów procesów dostarczania wyrobów lub usługi. Każdy dział funkcjonalny ma swą misję, będącą składową misji firmy; dotyczy to także jakości.
(cytat, str. 20) Odbiorcy jako segment otoczenia tworzą specyficzny kontekst zarządzania jakością w każdym kraju, odmienny w różnych regionach () wyróżniamy co najmniej trzy cechy odbiorcy, które silnie wpływają na dostosowanie charakterystyk technicznych wyrobów i usług do jego oczekiwań: zamożność, profesjonalizm i innowacyjność. Różnią one odbiorców i w ślad za tym - ich dostawców.
(cytat, str. 20) zdefiniowano jakość jako "zestaw właściwości i cech wyrobu (lub usługi), które decydują o jego przydatności do spełniania pewnych określonych explicite lub implicite potrzeb".
(cytat, str. 24) Jakość w TQM to kompleksowa jakość uzyskiwana w warunkach powszechnej partycypacji pracowników. Dochodzą dodatkowe wymiary, takie jak "liczba wniosków usprawniających, przypadająca na jednego zatrudnionego rocznie" czy "indeks zadowolenia pracowników".
(cytat, str. 24) Kompleksowa jakość to jakość przy najniższych kosztach. Ten wymiar liczy się dynamiką i poziomem obniżania kosztów wad, błędów, opóźnień, pomyłek występujących w procesach. Do badań wykorzystuje się procedury kosztorysowania jakości oraz benchmarking.
(cytat, str. 24) Wiarygodność firmy polega na zdolności spełniania przez nią ustalonych wymagań. Zdolność spełniania wymagań nie jest równoważna z jakością, ale stanowi jeden z jego fundamentalnych wymiarów. Zdolność spełniania wymagań mierzymy prawdopodobieństwem występowania niezgodności w procesach, zidentyfikowanych w "raportach niezgodności", przy czym w pomiarach niezgodności główny udział mają pomiary techniczne cech i właściwości produktów i procesów.
(cytat, str. 24) Jakość mierzy się miarami zadowolenia klientów, użytkowników wyrobów i usług firmy. Jednym z narzędzi pomiarów jest kwestionariusz służący oszacowaniu "indeksu zadowolenia klienta", mierzonego zwykle w skali 5-punktowej. Indeks ten pozwala oszacować lojalność klientów w przyszłości, a także zbadać, jakie procesy firmy i jakie właściwości produktów wpływają na wzrost lub spadek indeksu.
(cytat, str. 25) Jakość jest taką kategorią, która szczególnie silnie wiąże się z humanware - czynnikiem ludzkim naszych współczesnych organizacji, ze złożonym społecznym zestawem wykonywanych wartości, przekonań, postaw i zachowań.
(cytat, str. 26) W zarządzaniu jakością każdą firmę rozdzierają dwie opcje. Jedną jest poszukiwanie uniwersalnych standardów i stawianie rygorystycznych wymagań posługiwania się nimi z wiarą w ich autorytet merytoryczny. Z drugiej strony firma jest zainteresowana osobistą partycypacją pracownika w doskonaleniu jakości, a więc podaje te standardy w wątpliwość. Jeśli sami pracownicy podejmują decyzję o utworzeniu zespołu (koła jakości), który rozwiąże określony przez nich problem, to taki akt partycypacji jest wyborem postępowania szczególnego, i to ze względu na cel i formę; w przeciwnym razie jest bez wartości. Lecz z kolei wiadomo, że koła jakości muszą stać się elementem systemu, w przeciwnym razie załamują się (gdy uniwersalizm jest zbyt silny) lub anarchizują firmę (gdy brak uniwersalizmu).
(cytat, str. 27) W zarządzaniu jakością miarą orientacji kierownictwa na pobudzenie indywidualnych wysiłków i realizacji jest udział prac akordowych, norm pracy lub innych indywidualnych ilościowych zadań, ustalanych dla personelu. W skrajnych orientacjach ilościowe zadania próbuje się przypisać wszystkim pracownikom. Przy preferowaniu współdziałania pracowników w zespołach roboczych lub kołach jakości likwiduje się zupełnie zadania indywidualne, określa syntetyczne cele do osiągnięcia i wyprowadza sprawny monitoring całego systemu.
(cytat, str. 27) W zarządzaniu jakością skrajności objawiają się skrajnymi poglądami za odpowiedzialność za jakość w firmie. Analityk ma tendencję do obciążania elementów składowych systemu odpowiedzialnością za jakość. Obciąża ludzi, maszyny, dostawców, metody wytwarzania, średni dozór. Syntetyk odpowiedzialnością za niską jakość obciąża naczelne kierownictwo, odpowiedzialne za poprawność całego systemu zbiorowego działania. Zależnie od innych wymiarów, opinia syntetyka będzie albo pasywnym usprawiedliwieniem, albo wezwaniem do rekonstrukcji systemu.
(cytat, str. 32) Jakość to przykra konieczność, jak gorzkie lekarstwo, które trzeba przyjmować, by osiągnąć coś ważniejszego. Jakość nie może być celem firmy, tak jak praca nie jest, nie była i nie będzie celem firmy. Jakość- jak praca - jest tylko środkiem realizacji celów firmy, tyle że środkiem pieniężnym i mało jeszcze dotychczas wyeksploatowanym.
(cytat, str. 32) Jest wiele syntetycznych opisów, czym jest TQM. Dają się one sprowadzić do następującej syntezy: jest to filozofia zarządzania, stosowana przy prowadzeniu wszystkich przedsięwzięć i procesów firmy na zasadach przywódczej roli kierownictwa w organizacji, w której każdy pracownik współpracuje z zespołem ze swojego środowiska pracy, stosując narzędzia ciągłej poprawy spełniania lub przekroczenia oczekiwań klienta w celu osiągnięcia przez firmę takich korzyści jak: -zwiększenie wiarygodności firmy na rynku oraz wzrost zaufania klientów, ich przywiązania do firmy, -zwiększenie sprzedaży, -obniżenie kosztów nie tworzących wartości dodanej, -wzrost zaufania pracowników do systemu zarządzania firmy i zwiększenie produktywności przez wykorzystanie ich przywiązania do firmy i ich inwencji w poprawę cykli, kosztów i parametrów przebiegów procesów.