Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 96 - 97) W systemach TQM klienta i produkt traktuje się w specyficzny, marketingowy sposób. W systemach tych wyróżnia: -klienta zewnętrznego -klienta wewnętrznego. Naczelna zasada maksymalizacji zadowolenia odnosi się w równym stopniu do klientów oby grup. Klient zewnętrzny to końcowy odbiorca produktu () klientem wewnętrznym jest każdy odbiorca efektów pracy poprzedników w łańcuchu technologicznym.
(cytat, str. 110) Główną instytucją normalizacyjną o zasięgu ogólnoświatowym jest Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna ( ang. International Organization for Standarization; ISO). Organizację te powołano do życia po zakończeniu drugiej wojny światowej (1947) w miejsce istniejącej wcześniej (od 1926) Międzynarodowej Federacji Narodowych Stowarzyszeń Normalizacyjnych (ang. International Federation for national Standardizing Associations; ISA).
(cytat, str. 111) Zarówno normy międzynarodowe ISO, jak i normy europejskie (ang. European Norm; EN), powstają w kilku etapach. W przypadku norm ISO procedura ta rozpoczyna się od zarejestrowania problemu jako: -Tematu Roboczego (ang. Work Item; WI) Kolejne etapy to: -Projekt Propozycji (ang. Draft Proposal; DP), -Projekt Komitetu Technicznego (ang. Committee Draft; ISO/CD), -Projekt Normy Międzynarodowej (ang. Draft International Standard; ISO/DIS).
(cytat, str. 118 - 119) Podstawowy cel międzynarodowej standaryzacji systemów jakości wykracza jednak znacznie poza interesy pojedynczego przedsiębiorstwa. Celem tym jest skonstruowanie systemu zapewnienia jakości o zasięgu globalnym, pozwalającego racjonalizować rożnego rodzaju procedury stosowane w obrocie towarowym.
(cytat, str. 119) Akredytacja () nadawanie uprawnień do certyfikacji. Pojęcie akredytacji dotyczy więc instytucji, które ubiegają się o prawo do certyfikacji systemów jakości , albo laboratoriów badawczych ubiegających się o prawo do certyfikacji wyrobów.
(cytat, str. 119) Certyfikacja jest postępowaniem, w którego rezultacie upoważniona instytucja zaświadcza, że badany obiekt wykazuje pożądaną zgodność z ustalonymi wymaganiami.
(cytat, str. 122) Skala nominalna stosowana jest wówczas, gdy zastosowana metoda badania pozwala jedynie rozpoznawać obiekty jednakowe i różne, bez wypowiadania się o relacjach preferencji w przyjętym zbiorze kategorii jakościowych.
(cytat, str. 123) Skala przedziałowa zachowuje wszystkie właściwości skali porządkowej, a dodatkowo wyposażona jest w stałą jednostkę miary i umowne zero.
(cytat, str. 133) Wadliwość może być miarą poziomu jakości wykonania tylko wówczas, gdy istnieje możliwość i potrzeba dychotomicznej klasyfikacji jednostek produktu, z wyróżnieniem: -jednostek wykonanych poprawnie, czyli spełniających stawiane im wymagania jakościowe, -jednostek, które owych wymagań nie spełniają. Jeśli natomiast nie ma możliwości przeprowadzenia takiej klasyfikacji, to jako miarę poziomu jakości wykonania przyjmuje się zwykle przeciętną liczbę wad w jednostce produktu.
(cytat, str. 134) Wadliwość jest podstawową i najczęściej stosowaną miarą poziomu jakości wykonania. Miara ta jest definiowana dwojako, a mianowicie jako frakcja lub jako prawdopodobieństwo. Wadliwość jako frakcja. Wadliwość jest to frakcja elementów wadliwych, czyli nie spełniających wymagań jakościowych w partii albo strumieniu produktu. Wadliwość jako prawdopodobieństwo. Wadliwość jest to prawdopodobieństwo zdarzenia losowego polegającego na tym, że jednostka produktu - pobrana z partii albo strumienia produktu - okaże się jednostką wykonaną niepoprawnie, czyli nie spełniającą wymagań jakościowych stawianych danemu produktowi.
(cytat, str. 135) Poprawność jako frakcja. Poprawność jest to frakcja elementów wykonanych poprawnie, czyli spełniających wymagania jakościowe w partii albo w strumieniu produktu. Poprawność jako prawdopodobieństwo. Poprawność jest to prawdopodobieństwo zdarzenia losowego polegającego na tym, że jednostka produktu - pobrana z partii albo strumienia produktu - okaże się jednostką wykonaną poprawnie, czyli spełniającą wymagania jakościowe stawiane danemu produktowi.
(cytat, str. 172) Dokładność (ang. accuracy) jest podstawową charakterystyką operacyjna każdego systemu pozyskiwania informacji numerycznych o stanie badanego lub procesu. W przypadku metod wykorzystujących mocne skale pomiarowe (przedziałowe, ilorazowe) pojęcie to ma dwie składowe, a mianowicie poprawność (ang. trueness) i precyzję (ang. precision).
(cytat, str. 173) Poprawność metody badawczej jest pojęciem, które charakteryzuje relację między ocena wartości obserwowanej zmiennej, uzyskaną za pomocą danej metody, a "rzeczywistą" wartością tej zmiennej w badanym obiekcie lub zjawisku.
(cytat, str. 174) Precyzja jest pojęciem, które charakteryzuje wewnętrzne zróżnicowanie zbioru wyników wygenerowanych przez dana metodę w hipotetycznie ustalonych warunkach, po wyeliminowaniu zmienności badanego materiału albo zjawiska. Rozróżnia się precyzje w warunkach powtarzalności (ang. repeatability) oraz precyzję w warunkach odtwarzalności (ang. reproducibility).
(cytat, str. 204) Jednostronne schematy kontrolne stosowane są przede wszystkim wówczas, gdy obserwowaną charakterystyką z próby jest: -liczba albo frakcja wadliwych lub niezgodnych jednostek produktu w próbce produktu, -liczba wad albo niezgodności w rzeczywistej lub umownej jednostce produktu.
(cytat, str. 204) Schemat dwustronny stosuje się przede wszystkim w przypadku ciągłych zmiennych diagnostycznych. Czyni się to wówczas, gdy: -w wymaganiach jakościowych stawianych produktowi określona jest explicite wartość docelowa (nominalna, najbardziej pożądana), niezależnie od tego, czy przedział tolerancji ograniczony jest obustronnie, czy tylko jednostronnie, -przedział tolerancji jest ograniczony obustronnie, nawet jeśli wartość nie jest określona.
(cytat, str. 209) Wśród kart kontrolnych stosowanych w przypadku liczbowej oceny właściwości produktu lub procesu podstawową rolę odgrywa karta kontrolna x-1. Kartę tę można stosować wówczas gdy badana zmienna diagnostyczna X jest zmienną losową o normalnym rozkładzie prawdopodobieństwa albo o rozkładzie zbliżonym do normalnego, a odchylenie standardowe tej zmiennej jest stałe i znane.
(cytat, str. 232 - 233) Funkcja operacyjno -charakterystyczna nazywana jest najczęściej, zarówno w literaturze przedmiotu, jak i w praktyce, krzywa operacyjno- charakterystyczną i oznaczana symbolem OC (ang. operating characteristic curie). Funkcja OC jest stosowana przede wszystkim w odniesieniu do planów odbiorczych badań jakości; informuje ona o prawdopodobieństwie przyjęcia (zaakceptowania) badanej partii produktu w zależności od rzeczywistego poziomu jakości tej partii, mierzonego za pomocą wadliwości albo przeciętnej liczby wad przypadających na jednostkę produktu.
(cytat, str. 271) Straty na brakach wewnętrznych (Cdw) są to straty generowane przez te wadliwe jednostki produktu, które zostały wykryte przez zakładowe służby sterowania jakością i które przeniknęły do sfery obrotu. Straty obejmują w szczególności: -straty surowców, materiałów, energii i robocizny zużytej do wytworzenia braków nienaprawialnych, -koszty złomowania braków nienaprawialnych, -koszty przeróbek i napraw braków naprawialnych, -koszty badan i oceny jakości po przeróbkach i naprawach.
(cytat, str. 271) Koszty badan i oceny (Csb) obejmują wszelkie wydatki związane z eksploatacją posiadanego systemu sterowania jakością. Należą tu w szczególności: -koszty odbiorczych badań jakości surowców i materiałów, -koszty eksploatacji systemów sterowania jakością w toku produkcji, -koszty międzyoperacyjnych i końcowych badań jakości, -straty wynikające z niepełnej sprawności diagnostycznej stosowanych procedur pozyskiwania informacji, a także błędów kwalifikacji.