Encyklopedia Zarządzania :: Komunikowanie si�� w marketingu
Przeglądanie katalogu (kliknij)
Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 13) "Partnerstwo i profesjonalizm działań wyrastają ze spójności obietnicy zewnętrznej (komunikacji masowej) i nienagannych relacji w kontaktach osobistych i grupowych (umiejętności indywidualne)."
(cytat, str. 13) "Inspiracją dla działań w sferze komunikacji marketingowej mogą być rozważania na temat tendencji obserwowanych w otoczeniu globalnym, nowych instrumentów, a także ich odmiennej klasyfikacji."
(cytat, str. 17) "Komunikacja marketingowa jest najczęściej określana jako zespół informacji (sygnałów), które firma emituje z różnych źródeł w kierunku nie tylko swoich klientów, lecz także innych podmiotów otoczenia marketingowego (dostawców, pośredników, konkurentów, liderów opinii itp.), oraz zespół informacji, które firma zbiera z rynku (megatrendy, potrzeby, preferencje nabywców, tendencje rozwojowe gospodarki itp.)."
(cytat, str. 17) "Pojęcie komunikacji marketingowej wywodzi się z jednego z elementów marketingu mix - promocji, która z kolei pochodzi od łacińskiego słowa promotio, oznaczającego poparcie, szerzenie, posuwanie się naprzód, możliwe dzięki dostarczaniu klientom odpowiednich informacji."
(cytat, str. 17) "Komunikacja, wywodząca się od łacińskich słów communicare i communicatio (przekazywanie informacji, porozumiewanie się), oznacza na ogół dwukierunkowy przepływ informacji."
(cytat, str. 18) "Zintegrowana komunikacja marketingowa to koncepcja, w której ramach firma starannie integruje i koordynuje liczne narzędzia i kanały komunikacyjne, aby dostarczyć jasne i spójne oraz przekonujące przesłanie dotyczące produktów, usług bądź samego przedsiębiorstwa. Jest ona rozpatrywana zarówno jako proces, ciąg działań, za których pomocą przedsiębiorstwo komunikuje się z rynkiem, jak i jako zbiór narzędzi o określonych właściwościach, umożliwiających koordynację i osiąganie celów oraz realizację funkcji przedsiębiorstwa. Podział tych narzędzi jest m.in. podporządkowany różnym formom komunikacji, wśród których wyróżnia się komunikację masową i komunikację interpersonalną."
(cytat, str. 18) "Nowoczesna firma zarządza złożonym systemem komunikacji marketingowej. System ten obejmuje identyfikację i ocenę głównych odbiorców komunikatów firmy, planowanie działań w zakresie komunikacji, w tym określenie najważniejszych informacji i dobór narzędzi, oraz kontrolę nad liczbą i jakością komunikatów, a także skutkami komunikacji."
(cytat, str. 18) "Podstawowym narzędziem komunikowania się z masowym nabywcą jest reklama. Określa się ją najczęściej jako wszelką płatną formę nieosobowego przedstawiania i popierania towarów, usług lub idei przez określonego nadawcę."
(cytat, str. 18) "Do właściwości komunikowania masowego zalicza się jednokierunkowość i niesymetryczność przekazu - od jednego nadawcy do wielu odbiorców."
(cytat, str. 19) "Reklamodawca przygotowuje brief reklamowy, czyli streszczenie koncepcji reklamy. Brief to formularz zawierający wytyczne do pracy agencji reklamowej."
(cytat, str. 19) "Kolejnym elementem briefu jest ustalenie celów, jakim ma służyć dana kampania reklamowa. Wśród celów formułuje się zazwyczaj trzy cele podstawowe: informowanie, przekonywanie i przypominanie."
(cytat, str. 19) "Zawartość treści briefu ujmuje się najczęściej w formie 6M, które się traktuje jako fazy procesu tworzenie kampanii reklamowej. Są nimi: M (market)- rynek, docelowi adresaci, M (mission)- cele danej kampanii reklamowej, M (message)- przekaz reklamowy, apel, slogan, M (media)- środki przekazu, czyli budżet, M (money)- środki przeznaczone na reklamę, oraz M (measurement)- ocena skuteczności działań reklamowych."
(cytat, str. 19) "Właściwa reklama ułatwia konsumentom podejmowanie decyzji przy założeniu, że użyte w reklamie środki przyczyniają się do rzeczywistego uzgodnienia oferowanych produktów z oczekiwaniami ostatecznych konsumentów."
(cytat, str. 20) "Koncepcja przekazu (komunikatu, przesłania czy apelu reklamowego) to następny element briefu reklamowego. Przekaz reklamowy zawiera najważniejszą korzyść produktu (usługi), jaką chce się rekomendować nabywcy...Najważniejsze zadania przekazu reklamowego to: -docieranie do świadomości nabywcy, -wywoływanie w nabywcach potrzeby posiadania określonego produktu, -zapoznawanie nabywców z produktem, który chcą mieć, -podtrzymywanie uczucia satysfakcji z dokonanego zakupu."
(cytat, str. 21) "Ważną cechą przekazu reklamowego jest jego atrakcyjność. Może być ona wyrażona np. atrakcyjnością nadawcy komunikatu. Jego wygląd, uroda, wszystko, co o nim wiadomo, przenosi się na produkt. Przez to produkt ten staje się lepszy, ciekawszy, wart sprawdzenia. Skutek ten jest jeszcze lepszy, jeśli nadawca przekazuje jakąś obietnicę."
(cytat, str. 21) "Aby nadawca reklamy potrafił wzbudzić zainteresowanie i wywołać oczekiwane skutki w zachowaniu odbiorcy, powinien: -być wiarygodny, -być atrakcyjny, -przedstawić obietnicę, -szanować powszechnie uznane normy i wartości. Wiarygodność osiąga się m.in. przez używanie w reklamie rekomendacji profesjonalistów lub osób kojarzonych z określona specjalnością (np. znane modelki lub prezenterki reklamujące dezodoranty czy pomadki do ust, aktorzy występujący w roli specjalistów- inżynier budownictwa rekomendujący grzejniki czy pokrycia dachowe).
(cytat, str. 21) "Budując przekaz reklamowy, warto pamiętać o dwóch efektach: -pierwszeństwa- skuteczniejszy jest pierwszy użyty argument, -"świeżości"- gdy inne czynniki są bez zmian, skuteczniejszy będzie ostatni z użytych argumentów."
(cytat, str. 23) "Przekaz reklamowy dociera do odbiorców za pośrednictwem mediów. Wybór mediów oraz ich kompozycja stanowią kolejny element briefu reklamowego. Media odgrywają szczególną rolę- stanowią pomost, przez który reklama jest przekazywana do docelowego segmentu rynku, kształtując świadomość istnienia marki, produktu, wywołując potrzeby i chęć ich zaspokojenia. Jako ważny składnik kampanii reklamowej media pełnią dwie funkcje: -rozgłosu (jest to związane z informacyjną i kulturową rolą środków komunikacji masowej w życiu społecznym); -transmisji (wynikającej z technicznych możliwości dotarcia w określonym miejscu i czasie do wybranych grup adresatów)."
(cytat, str. 24) "W ramach funkcji rozgłosu do podstawowych zadań mediów należą: -tworzenie przez dane medium tła dla przekazu reklamowego, -tworzenie klimatu sprzyjającego percepcji reklamy, -przenoszenie wizerunku danego medium na wizerunek reklamowanego produktu czy firmy. W ramach funkcji transmisji podstawowe zadania mediów są związane z: -ciągłością dotarcia do danej grupy adresatów, -zapewnieniem właściwej częstotliwości, -selektywnością przekazu."
(cytat, str. 25) "Media wykorzystywane w reklamie dzieli się też ze względu na formę przekazu na: -transmisyjne- telewizja, radio, -drukowane- gazety, magazyny, ulotki, -bezpośrednie- poczta, media elektroniczne, telefon, -reklamy zewnętrznej- ruchome, nieruchome (plakaty), -pozostałe media- księgi adresowe, telefoniczne, kino."