Encyklopedia Zarządzania :: Controlling operacyjny w przedsi��biorstwie
Przeglądanie katalogu (kliknij)
Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 14) W najbardziej kompleksowym ujęciu controlling to system wzajemnie określonych przedsięwzięć, zasad , metod i technik służących wewnętrznemu systemowi sterowania i kontroli, zorientowanemu na osiągnięcie założonego wyniku.
(cytat, str. 14) Controlling traktowany jest także jako system wspomagania kierownictwa przedsiębiorstwa w procesie strategicznego i operacyjnego zarządzania, orientującym decyzje i działania kierownictwa wszystkich szczebli zarządzania na globalne cele przedsiębiorstwa.
(cytat, str. 16) W koncepcjach wywodzących się z praktyki gospodarczej dominuje określenie controllingu w kategoriach pośrednich, jako służby, drogi czy akceptacji. Kierownictwo zajęte bieżącymi i strategicznymi zadaniami ma szansę dzięki controllingowi spojrzeć na codzienną "szarpaninę" chłodnym okiem controllera, kto w niej uczestniczy, będzie więc obiektywny, wskaże drogę.
(cytat, str. 20) Księgowość rozpoznaje sytuację w przedsiębiorstwie, controlling operacyjny rozpoznaje rzeczywiste odchylenia od planu w celu ich korygowania, a controlling strategiczny możliwie i prawdopodobne odchylenia w celu ich uniknięcia.
(cytat, str. 29) Coraz bardziej dynamiczne zmiany w otoczeniu i w przedsiębiorstwie wymagają coraz krótszych cykli dostarczania informacji, tak aby była ona wciąż aktualna.
(cytat, str. 30) Informacja nie musi być koniecznie wiedzą, musi być jednak celowa. Dlatego informację można definiować jako wiedzę zorientowaną na cel.
(cytat, str. 33) Plany rozciągają się w czasie i dlatego regulowanie ich odbywa się w określonym punkcie czasu, ale z powodu ograniczoności obowiązywania są znacznie elastyczniejsze względem zmian w otoczeniu przedsiębiorstwa.
(cytat, str. 36) Controller spełnia funkcję doradcy gospodarczego zarządu. Jego rola polega na właściwej interpretacji danych liczbowych, przekonywaniu o grożących firmie konsekwencjach zachowania stanu obecnego.
(cytat, str. 40) Inną próbą pokazywania zawodu controllera było utożsamienie go z błaznem królewskim, jedyną na dworze postacią, która mogła mówić królowi prawdę prosto w oczy, choć prawda ta była "ubrana" w poezję czy trafne metafory.
(cytat, str. 47) W organizacji controllingu należy uwzględnić różnicę pomiędzy rzeczowym a dyscyplinarnym podporządkowaniem controllerów. Podporządkowanie rzeczowe oznacza fachową przynależność związaną z wykonywaniem określonej działalności, posiadanymi kwalifikacjami (JAK coś zrobić). Podporządkowanie dyscyplinarne wynika ze stosunku pracy, zajmowanego miejsca w hierarchii (CO i KIEDY zrobić).
(cytat, str. 51) Celem zarządzania strategicznego jest stworzenie długookresowych warunków funkcjonowania przedsiębiorstw oraz zajęcie korzystnej pozycji rynkowej dzięki zachowaniu lub wzrostowi określonych czynników sukcesu (potencjału sukcesu).
(cytat, str. 52) Controlling operacyjny, czyli sterowanie zyskiem przedsiębiorstwa w krótkim okresie, ma za zadanie wykorzystywanie czynników sukcesu o określonych przez controlling strategiczny i ukierunkowany jest na osiąganie bieżących celów w obszarze generowania zysków.
(cytat, str. 54) Celem controllingu strategicznego jest gwarantowanie warunków zapewniających długotrwałą egzystencję i rozwój przedsiębiorstwa oraz stworzenie nowego potencjału zysku, przez odpowiednie adaptowanie się do otoczenia.
(cytat, str. 57) Controlling operacyjny, weryfikując i konkretyzując poszczególne koncepcje i programy strategiczne, towarzyszy każdej fazie opracowywania strategii.
(cytat, str. 63) Żaden system controllingu nie będzie pełnił należycie swych funkcji dopóty, dopóki osoby odpowiedzialne za powstawanie kosztów nie uświadomią sobie, że wynik firmy zależy również od ich codziennych decyzji.
(cytat, str. 66) Strategia informuje, w jaką działalność się angażować, jak korzystać z możliwości twórczej współpracy (synergii) pomiędzy różnymi jednostkami i w jaki sposób rozdysponować wśród nich zasoby.