Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Czainska K., Odkryć zarządzanie,
Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2010, ISBN: 978-83-01-16422-5
Menedżer (prezes, dyrektor, kierownik) planuje, organizuje, motywuje i kontroluje, aby osiągnąć cele wytyczone prze zatrudniające go przedsiębiorstwo. Aby wykonywać wszystkie wymienione funkcje, menedżer musi nabyć niezbędną wiedzę, kompetencje i doświadczenie.
( , s. 9)
Zarządzanie jest nauką interdyscyplinarną. Oznacza to, że nie istnieje samodzielnie w oderwaniu od innych dziedzin, a wręcz przeciwnie, łączy w sobie wiedzę nauk humanistycznych, ścisłych i przyrodniczych.
( , s. 9)
"Jeżeli rozkazy nie są jasne, jeżeli potrzebne są wyjaśnienia i instrukcje, to winę za to ponosi dowódca. Jeżeli rozkazy zostały wydane trzy razy i pięć razy powtórzone, a żołnierze nadal ich nie wypełnili, to winę ponoszą oficerowie."
( , s. 25)
Komentarze i źródła pierwotne: Sun T., Sun P., "Sztuka wojny", Helion, Gliwice 2008, s. 24
Charles Babbage'owi (...) teoria zarządzania zawdzięcza m.in. zasadę podziału pracy i koncepcję premiowego systemu wynagrodzeń uzależnionego od efektywności i wydajności.
( , s. 26)
Współcześni programiści, konstruktorzy czy projektanci zawdzięczają Taylorowi analityczne i procesowe podejście do pracy jako sekwencji czynności oraz zdarzeń. To właśnie on, uznał, że wydajność jest konsekwencją dobrej organizacji pracy, której podstawą są: podział zadań, dobór narzędzi, szkolenie i kontrola.
( , s. 27)
Menedżerowie, planując restrukturyzację (bez względu na jej zakres), muszą zidentyfikować źródła potencjalnego oporu, miejsca jego przewidywanego wystąpienia, a co najważniejsze przygotować narzędzia łagodzenia lub przeciwdziałania oporowi.
( , s. 28)
(Henry Louis Le Chatelier) Sformułował regułę przekory, zgodnie z którą "jeżeli na będący w stanie równowagi układ podziała jakiś zewnętrzny bodziec, to układ zachowa się tak, aby działanie tego bodźca możliwie zmniejszyć". (...) znany jest także jako autor cyklu działania zorganizowanego
( , s. 28-29)
Komentarze i źródła pierwotne: prawa chemiczne (ebook) http://www.scribd.com/doc/7322577/PRAWA-CHEMICZNE
(Henry Gantt) opracował wykresy pozwalające porównać faktyczny i planowany przebieg prac, czyli zaawansowania robót. Zdaniem Jamesa P. Lewisa wykres Gantta ze względu na prostotę i przejrzystość jest najlepszym narzędziem komunikowania członkom zespołu projektowego, jakie mają wykonać zadania i w jakim czasie oraz współzależności realizacji poszczególnych zadań. Ponadto wykorzystując rezultaty pracy pracowników, obliczona za pomocą wykresów, Gantt zbudował bonusowy system premiowy (zadaniowo-premiowy system płac).
( , s. 29-30)
Komentarze i źródła pierwotne: J. P. Lewis, "Fundamentals of Project Management"
Zasada Gantta może być stosowana wyłącznie, gdy ustalane pracownikowi cele są mierzalne.
Gantt jako orędownik planowania pracy oraz ustalania systemu wynagradzania adekwatnego do jej realizacji.
(...) "gdy jasno widzimy cel, który chcemy osiągnąć, to zrobiliśmy już więcej niż połowe drogi". Ujmując przesłanie Le Chateliera słowami współczesnych autorów literatury zarządzania, dobry menedżer musi wiedzieć, co chce osiągnąć ( wyraźnie i konkretnie), zaplanować rozsądnie realizację i konsekwentnie dążyć do obranego celu.
( , s. 29)
Komentarze i źródła pierwotne: Z. Martyniak. "Historia myśli organizatorskiej. Wybitni autorzy z zakresu organizacji i zarządzania w pierwszej połowie XX w., Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej w Krakowie, Kraków 2002, s. 20
Le Chatelier - propagator zdrowego rozsądku w zarządzaniu
"we wszystkich przypadkach, gdy mamy do czynienia z pracą ludzką: czy to fizyczną, czy umysłową, wprowadzenie ulepszeń organizacji powinno odbywać się stopniowo, w przeciwnym bowiem razie muszą nastąpić straty na pokonywanie oporów"
( , s. 33)
Komentarze i źródła pierwotne: Z. Martyniak. "Historia myśli organizatorskiej. Wybitni autorzy z zakresu organizacji i zarządzania w pierwszej połowie XX w., Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej w Krakowie, Kraków 2002, s. 19
W myśl Adamieckiego menedżer musi pamiętać o doborze i selekcji kadry, planowaniu i podziale pracy oraz budowaniu systemu relacji międzyludzkich.
( , s. 33-34)
- prawo harmonii doboru - prawo harmonii działania - prawo harmonii duchowej
( , s. 33)
Fayol porównał rolę funkcji administracyjnej w przedsiębiorstwie do systemu nerwowego ciała człowieka (choć niewidoczny, spełnia najważniejsze zadania). W związku z tym wskazał czynności administracyjne kierowników i pracowników wykonawczych, takie jak przewidywanie, organizowanie, rozkazywanie, koordynowanie, kontrolowanie.
( , s. 37)
"Fayol wprowadził również pojęcie wzorca kompetencji, czyli opisu zdolności odpowiednich do miejsca zajmowanego w organizacji."
( , s. 38)
Komentarze i źródła pierwotne: W. Piotrowski, "Organizacje i zarządzanie - kierunki, koncepcje, punkty widzenia" red A.K. Koźmiński, W. Piotrowski, WN PWN, Warszawa 1995, s. 473-474
Pracownik jako osoba charakteryzująca się połączeniem wiedzy, umiejętności i osobowości, określającym jej przydatność do danego zawodu.
W jego pracy istotne było wprowadzenie pojęcia i zasad "biurokracji", czyli typu porządku społecznego, instytucji zorganizowanej w "system biura" i nastawionej na bezosobowość, efektywność oraz pewność funkcjonowania. Idealna biurokracja to według Webera zorganizowany, hierarchiczny system stanowisk, w którym powinny obowiązywać zasady.
( , s. 38)
Komentarze i źródła pierwotne: Poszczególne zasady zostały zamieszczone i opisane na kolejnej stronie książki.
Maslow stworzył psychologiczne podstawy teorii motywacji, marketingu, zarządzania zmianami oraz, co najważniejsze, zarządzania zasobami ludzkimi i obserwacji zachowań organizacyjnych. Niepodważalny jest jego wkład w zrozumienie funkcjonowania jednostki w środowisku organizacyjnym w każdym kontekście, tzn. jako menedżera, pracownika, klienta.
( , s. 42)
"im brutalniej jest ktoś zmuszany, tym bardziej myśli jego będą skierowane na opór przeciw przymusowi zamiast na robotę"
( , s. 43)
Komentarze i źródła pierwotne: Z. Martyniak. "Historia myśli organizatorskiej. Wybitni autorzy z zakresu organizacji i zarządzania w pierwszej połowie XX w., Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej w Krakowie, Kraków 2002, s. 175
Mayo zwrócił uwagę menedżerów, że efektywność pracowników nie zależy jedynie od dobrej organizacji procesów pracy i mierzalnych wskaźników jej realizacji. Istotną rolę odgrywają także, zdaniem Mayo, relacje międzyludzkie, morale czy poczucie przynależności do grupy. Zdefiniował on zatem podstawy teorii kultury organizacyjnej oraz zarządzania zasobami ludzkimi opartego na dostrzeganiu potencjału zespołu ludzkiego.
( , s. 43)
Mary Parker Follett w swoich badaniach analizowała życzliwość i partnerstwo (jako podstawa "prawa sytuacji") w kontaktach pomiędzy przełożonymi a podwładnymi oraz wzbogaciła teorię zarządzania koncepcjami związanymi z problematyką konfliktów, wskazując integrację, dominację i kompromis jako metody ich rozwiązywania.
( , s. 43)
Teoria systemów na gruncie organizacji i zarządzania przedstawiała przedsiębiorstwo w ujęciu holistycznym (całościowym) w ścisłej relacji z otoczeniem. Pomiędzy otoczeniem a organizacją istnieją sprzężenia zwrotne, wynikające z nieustannej wymiany zasobów (materialnych, finansowych, ludzkich i informacyjnych). Jednocześnie organizacja jako całość rozumiana była jako zbiór współdziałających, zależnych i powiązanych ze sobą podsystemów.
( , s. 44)