Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 27) Jakość jest to stopień, w jakim zbiór inherentnych właściwości spełnia wymagania. Termin "jakość" można stosować z przymiotnikami takimi jak: niska, dobra, doskonała. "Inherentny", jako przeciwny do "przypisany", oznacza istniejący sam w sobie, szczególnie jako stała właściwość.
Słowa kluczowe:Jakość Komentarze i źródła pierwotne: ISO 9000:2000 Systemy zarządzania jakością. Podstawy i terminologia.
(cytat, str. 28) K. Sato podzielił jakość na trzy rodzaje: Wymagana - (required quality) - jakość oczekiwana przez klientów na rynku, Docelowa - (targret quality) - jakość, którą pragnie tworzyć kadra zarządzająca danej firmy (jakość ta zwana jest inaczej jakością konstrukcji) Dostosowana - (conformance quality) - jakość produkowana obecnie przez przedsiębiorstwo, odpowiadająca potrzebom klientów.
Słowa kluczowe:Jakość Komentarze i źródła pierwotne: Autor powołał się na źródło: E. Skrzypek, Jakość i efektywność, UMSC, Lublin 2000.
(cytat, str. 30) Jakość można rozpatrywać z punktu widzenia bardzo wielu kryteriów, do których zalicza się: techniczne, użyteczne, estetyczne, ekonomiczne, etyczne. Jakość każdego produktu lub usługi można przedstawić jako zbiór wymienionych cech. Jednakże bardzo trudno określić, które cechy mają znaczenie decydujące i wyliczyć łączną jakość. Znaczenie poszczególnych cech zależy od bardzo wielu czynników; rodzaju produktów i usług, klienta, sytuacji na rynku, specyfiki kulturowej i wielu innych. Z tego powodu tal trudno porównywać jakość produktów znajdujących się na rynku.
(parafraza, str. 31 - 32) Z historycznego punktu widzenia zarządzanie jakością można podzielić na na 4 etapy: 1. Sterowanie jakością 2. Zapewnienie jakości 3. Zarządzanie jakością 4. TQM
(cytat, str. 33) We współczesnym zarządzaniu jakością bardzo mocno podkreśla się rolę klienta. Klient jest osoba, bez której żadna firma nie może myśleć nie tylko o rozwoju, ale także o przetrwaniu i utrzymaniu swej pozycji na rynku. Klient jest niezbędnym ogniwem współczesnego procesu gospodarczego i dlatego wszystkie wysiłki przedsiębiorstwa należy ukierunkować na spełnienie jego wymagań.
(cytat, str. 36) Podejście procesowe zakłada traktowanie organizacji jako systemu wzajemnie ze sobą powiązanych elementów, charakteryzujących się wejściem, wyjściem, sprzężeniami zwrotnymi i procesami zachodzącymi wewnątrz organizacji. Koncepcja ta wywodzi się z teorii cybernetyki, która później znalazła swe zastosowanie w zarządzaniu.
(cytat, str. 38) Podejście procesowe ma wiele zalet, do których należą: -System zarządzania jakością jest tworzony z punktu widzenia organizacji, a nie normy. -Podejście to jest dobrze dostosowane do organizacji usługowych (podejście tradycyjne lepiej nadawało się do produkcji). -Duża czytelność i zrozumiałość map systemów dla członków organizacji. -Rozpatrywanie zagadnienia przy uwzględnieniu zarówno klientów, jak i koncepcji klienta wewnętrznego. -Pozwala na szybkie reagowanie w przypadku wystąpienia problemów. -Wykrywa wąskie gardła występujące w procesach. -W szerokim zakresie wykorzystuje prace zespołową. -Przyczynia się do poprawy morale pracowników. -Ułatwia analizę nawet bardzo złożonych zagadnień.
(cytat, str. 39 - 40) W Europie obecnie bardzo powszechnym "krokiem" na drodze do jakości i doskonałości zarządzania jest wdrożenie w przedsiębiorstwie norm opartych o normy z serii ISO 9000. Same jednak normy są stosunkowo nowe i powstały w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Jednakże ich rodowód jest znacznie starszy. Najdalsze korzenie rodziny norm ISO 9000 sięgają roku 1955, kiedy komitet ekspertów NATO podjął prace nad jakością produktów i sposobami jej zapewnienia.
(cytat, str. 43) Osiem zasad zarządzania jakością: 1. Organizacja zorientowana na klienta. 2. Kierowanie. 3. Integracja pracowników. 4. Podejście zorientowane procesowo. 5. Systemowe podejście do zarządzania. 6. Ciągłe doskonalenie. 7. Rzeczowe podejście do decyzji. 8. Wzajemne korzystne stosunki z dostawcami.
Słowa kluczowe:Zarządzanie jakością, zasady zarządzania jakością Komentarze i źródła pierwotne: I. Campbell, A. W. Schelbeler, Zarządzanie jakością według nowych norm serii ISO 9000, WEKA, Warszawa 2001.
Wymagania normy ISO 9000:2000 zostały tak opracowane, by były zgodne z 8 zasadami zarządzania jakością.
(cytat, str. 46) Podczas procesu wymiany i weryfikacji starych norm powstała także nowa norma ISO 9004. Ma ona większy zasięg niż norma ISO 9001 i obejmuje więcej obszarów działania przedsiębiorstwa. Norma przedstawia zagadnienia z perspektywy menadżera zainteresowanego wynikami firmy.
(cytat, str. 48) Najogólniej można nazwać TQM najbardziej rozwiniętą, kompleksową filozofią zarządzania jakością, której cechą charakterystyczną jest to, że nie można jej wdrożyć, a można ją tylko wdrażać (ze względu na proces ciągłego doskonalenia). Rozpatrywana w ten sposób filozofia TQM jest koncepcją w swej idei zbliżoną do systemu idealnego Nadlera i jako taka stanowi pewien wzorzec, wyznacznik, do którego należy dążyć i którym należy kierować się w procesie zarządzania organizacją.
(cytat, str. 50) Wprowadzając filozofię TQM w organizacji należy także uwzględnić czynnik ludzki. W zakresie związanym z ludźmi koncepcja jest realizowana w trzech obszarach: - obsługa klienta - aby zaspokoić jego potrzeby tworzy się politykę jakości, - pracownicy - realizują politykę jakości, dbają o ciągłe podwyższanie jakości pracy i procesu wytwarzania, - najwyższe kierownictwo - ma zadanie inicjowania i koordynowania procesu wprowadzania i realizacji polityki jakości, dodatkowo motywuje pracowników do coraz lepszej pracy i kontroluje koszty jakości.
(cytat, str. 52) Ciągłe doskonalenie jest koncepcją wywodzącą się z prac E. Deminga i J. Jurana. Deming sformułował zasadę tak zwanego koła Deminga zawierającego cztery, następujące po sobie etapy: -planuj (Plan), -działaj (Do), -skontroluj (Check), -doskonal (Act). Kolejne następstwo tych etapów powoduje tak zwane "toczenie się koła Deminga" i ciągłą poprawę jakości. Zgodnie z cyklem koła Deminga i spiralą jakości organizacja powinna podlegać procesom samodoskonalenia.
(cytat, str. 52) Do podstawowych zagadnień zarządzania jakością, które znajdują swe miejsce w omawianej koncepcji i dzięki filozofii TQM integrowane są w jeden spójny system, należą: -orientacja na klienta, -przywództwo, -praca zespołowa, -podejście procesowe, -zasada ciągłego doskonalenia.
(cytat, str. 56) Kaizen oznacza ciągłe usprawnianie, ulepszanie, doskonalenie i odnosi się do wszystkich dziedzin życia, nie tylko do działalności gospodarczej.* Kaizen jest pewnym sposobem myślenia i zarządzania przedsiębiorstwem. Podstawa tej teorii jest proces stopniowego i nieustannego doskonalenia przy czynnym uczestnictwie każdego pracownika zakładu.
Słowa kluczowe:zarządzanie, Kaizen, doskonalenie Komentarze i źródła pierwotne: * A. Kosieradzka, P. Piecuch, Kaizen, "Problemy jakości", 1998, nr 11.
(cytat, str. 61) W przedsiębiorstwach wdrażających filozofie TQM, do częściej wykorzystywanych metod pracy grupowej w Japonii należą koła jakości. Koło jakości można zdefiniować następująco: Koło jakości to grupa czterech do dwunastu osób, zazwyczaj wywodzących sie z tego samego obszaru pracy, które odbywają dobrowolne, regularne spotkania w celu rozwiązania problemów związanych z wykonywaną przez nie praca wykorzystując identyfikację, badania i analizę.
Słowa kluczowe:Jakość, Total Quality Management Komentarze i źródła pierwotne: P. Karaszewski, TQM teoria i praktyka, TNOiK Dom Organizatora, Toruń 2001.
(cytat, str. 66) Metoda QFD (rozwinięcia funkcji jakości) ma usprawniać proces komunikacji na linii klient - przedsiębiorstwo i przyczyniać się do wzrostu obustronnej satysfakcji. W literaturze można spotkać się z różnymi definicjami metody QFD. Do najpopularniejszych należą: QFD jest to system niezbędny w celu przełożenia wymagań klienta na odpowiednie wymagania przedsiębiorstwa na każdym etapie, począwszy od badań i rozwoju, poprzez projektowanie i produkcję, aż po marketing, sprzedaż i dystrybucję. QFD to system, który angażuje wszystkie funkcje przedsiębiorstwa, stosowany w celu zapewnienia, przez wszystkie fazy rozwoju wyrobu idei po dostawy, iż wymagania klienta zostaną spełnione.
(cytat, str. 71) FMEA projektu należy przeprowadzać podczas podejmowania wstępnych prac projektowych. Celem tej analizy jest zdobycie informacji o silnych i słabych punktach wyrobu, aby można było wprowadzić zmiany w projekcie, zanim zostaną podjęte prace konstrukcyjne.
(cytat, str. 71 - 72) FMEA procesu służy do rozpoznania problemów, które mogą potencjalnie wystąpić w przypadku realizacji zaplanowanych procesów. Zastosowanie analizy FMEA procesu pozwala na zdecydowanie o przydatności procesu i na identyfikację słabych punktów oraz problemów, jakie mogą w przypadku danego procesu wystąpić. Identyfikacja ta umożliwia zastosowanie odpowiednich środków zapobiegawczych, zabezpieczających przed rzeczywistym wystąpieniem tych problemów.