Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 11) Kompleksowa jakość jest rozumiana jako jakość po najniższych kosztach i może byś osiągana przez analizę kształtowania się kosztów i obniżanie poziomu kosztów wad, błędów, opóźnień i pomyłek występujących w poszczególnych procesach.
Słowa kluczowe:Jakość Komentarze i źródła pierwotne: L.Wasilewski, Postawy zarządzania jakością, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania, Warszawa 1998, s.24
(cytat, str. 12) Kompleksowe zarządzanie przez jakość było w Japonii bardzo długo nazywane całkowitym zaangażowaniem w jakość (total quality commitment, TQC) i oznaczało aktywne współdziałanie ogółu osób zatrudnionych na rzecz poprawy jakości produktów, a także tworzenie coraz korzystniejszych warunków współpracy dostawcy z klientem, opartych na wzajemnym zaufaniu.
(cytat, str. 13) W większości definicji kompleksowego zarządzania przez jakość powtarzają się następujące elementy: - orientacja na klienta, - proces ciągłych zmian i usprawnień, - zaangażowanie pracowników na wszystkich szczeblach organizacji, - zapewnienie stałej zdolności przedsiębiorstwa do realizacji podstawowych procesów oraz ich ścisłej obserwacji i pomiaru, - doskonalenie wszystkich procesów przez szkolenia i treningi pracowników, - dążenie do kształtowania pożądanych relacji przedsiębiorstwa z dostawcami.
Słowa kluczowe:Zarządzanie jakością Komentarze i źródła pierwotne: R. Karaszewski , TQM - teoria i praktyka, Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa "Dom Organizatora", Toruń 2001, s.84
(cytat, str. 15) Do wyróżniających cech systemu zarządzania jakością w ujęciu norm serii ISO 9000 zalicza się: - zorientowanie na procesy, - zaangażowanie najwyższego kierownictwa, - zapewnienie oraz dostępność zasobów, - efektywne prowadzenie procesu realizacji wyrobu (pomiar i doskonalenie procesów biznesowych), - zdolność przedsiębiorstwa do zapewnienia zgodności produktów (usług) z wymaganiami klienta.
Słowa kluczowe:ISO Komentarze i źródła pierwotne: I. Campbell; Komentarz do nowej normy ISO 9001:2000. Struktura, wymagania, efekty; Weka; Warszawa 2001
(cytat, str. 17) W normie PN-EN ISO 9004:2001 znajdują się również wskazania, aby działania propagujące politykę jakości prowadziły do wzrostu świadomości, motywacji i zaangażowania pracowników. Należy wyznaczyć i realizować te procesy, które podnoszą wartość organizacji i wiążą się z uzyskaniem pełnego zadowolenia zainteresowanych stron.
(cytat, str. 22) W systemie zarządzania jakością najważniejszą grupą są procesy związane z klientami , w tym: - określenie ich potrzeb i oczekiwań, - zawieranie z nimi umów na zakup produktów oferowanych przez organizację, - informowanie klientów o wyrobie, - przyjmowanie i rozpatrywanie uwag i reklamacji, - badanie i monitorowanie poziomu zadowolenia klientów ( stopnia, w jakim organizacja spełnia ich wymagania i oczekiwania), - obsługa (zbiór działań obejmujących kontakt z klientami), - pomoc związana z użytkowaniem wyrobu.
(cytat, str. 25) Sporządzanie mapy procesów dostarcza jasnych informacji o przebiegu procesów i osobach odpowiedzialnych za ich realizację. Skupienie się na procesach prowadzi do podważenia dotychczasowego podziału na funkcję i specjalizację na rzecz wielofunkcyjnych zespołów pracowników, które są powoływane na potrzeby konkretnego procesu i cechują się znaczną autonomią wy wypełnianiu zadań mających na celu wypracowanie rozwiązań zaspokajających wymagania klienta.
(cytat, str. 28) Dla klienta ważny jest nie tylko sam produkt, ale również jego wartość, określana przez Z.Zymonik jako wartość konsumencka, czyli zbiór korzyści otrzymywanych przez klienta wraz z oferowanym produktem. Wartość ta obejmuje: - korzyści związane z cechami i właściwościami oferowanego produktu, - korzyści związane z obsługą produktu, - korzyści wynikające z dodatkowych udogodnień, - korzyści czerpane z prestiżu i zaufania do producenta.
Słowa kluczowe:produkt, korzyść Komentarze i źródła pierwotne: Z.Zymonik, Koszty jakości w zarządzaniu przedsiębiorstwem, Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 2002, s.126
(cytat, str. 31) Mapy procesów - oddając przebieg wszystkich czynności w przedsiębiorstwie i wskazując osoby odpowiedzialne za realizację procesów - określają stan zarządzania przedsiębiorstwem (zarządzania jakością) i pozwalają odszukać ewentualne niedoskonałości procesów, tzw.białe plamy.
(cytat, str. 33) Efektywność procesów może być zapewniona po spełnieniu następujących warunków: - na wejściu muszą być jasno określone wymagania, - przebieg pracy powinien być w dokładny sposób opisany, - odpowiedzialność za proces powinna być ściśle określona, - wyniki pracy muszą być mierzalne, - "wyjście" powinno być jasno określone i zdefiniowane.
Słowa kluczowe:efektywność, proces Komentarze i źródła pierwotne: E.Skrzypek, Jakość i efektywność, Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin 2000, s.146-147
(cytat, str. 35) W fazie wprowadzania podejścia procesowego zwykle występują koszty związane z : - dostosowaniem obecnej struktury przedsiębiorstwa do takiej, która umożliwi skuteczną realizację procesów, a w konsekwencji zapewni zadowolenie klientów, - reorganizacją polityki personalnej w firmie (na przykład koszty szkoleń pracowników i kadry zarządczej), - tworzeniem środowiska pracy i poprawą jej warunków, - wykorzystaniem zasobów ludzkich i rzeczowych.
(cytat, str. 35) Realizacji zasad procesowego zarządzania jakością towarzyszą koszty, które można przypisać do procesów. Związane z nakładami na polepszenie jakości oraz traktowane są jako straty w wypadku nieprawidłowości w przebiegu procesów. Zwane są kosztami jakości procesów.
(cytat, str. 41) Wyróżnia się dwa główne ujęcia efektywności - celowościowe i systemowe. Podejście celowościowe zakłada, że organizacje (organizmy sztuczne) są tworzone po to, aby osiągać określone cele. Z kolei w podejściu systemowym, którego założenia oparto na rzadkości wszystkich zasobów występujących w otoczeniu, podkreśla się rozmyślność jako cechę organizacji - systemu naturalnego zbliżonego do organizmu żywego.
(cytat, str. 43) Pojęcie efektywności może odnosić się do efektywności gospodarczej, czyli określać wielkość korzyści (zysku) osiąganych przez podmioty gospodarcze, oraz do efektywności ekonomicznej, czyli określać stosunek uzyskanego efektu do nakładu, który w sposób najpełniejszy wyraża rezultaty racjonalności gospodarowania w przedsiębiorstwie, wiążąc się z wydajnością produkcyjną.
(cytat, str. 45) W systemie zarządzania jakością globalną efektywność ekonomiczną wyraża się stosunkiem efektów rynkowych TQM do kosztów wdrożenia TQM: - efektywność równa zero - działanie jest pozbawione sensu, - efektywność równa jedności - działalność neutralna ze względu na efektywność, - efektywność większa od jedności - działalność jest opłacalna, - efektywność mniejsza od jedności - działalność nieefektywna.
Słowa kluczowe:zarządzanie, Jakość Komentarze i źródła pierwotne: A.Banasiński, Ubezpieczenia gospodarcze, Poltext, Warszawa 1993, s.205-210
(cytat, str. 46) W wymiarze celowościowym za kryterium przyjmuje się stopień osiągnięcia celów strategicznych (jakość procesów, zadowolenie klienta, obniżka kosztów), koszty jakości mogą być więc tutaj właściwą miarą, uzupełniając informacje uzyskiwane no. z ankiet określających stopień zadowolenia lub niezadowolenia klienta.
(cytat, str. 55) Do oceny efektywności systemów jakości można stosować różne metody i techniki. Wykorzystanie na przykład metod statystycznych może pomóc w zrozumieniu zmienności w mierzalnych właściwościach wyrobów i procesów oraz w wynikach innych działań.
Słowa kluczowe:system, system jakości Komentarze i źródła pierwotne: Przegląd normy ISO 9000:2000
(parafraza, str. 57) Do podstawowych mierników związanych z perspektywą klienta można zaliczyć: - udział w rynku, - satysfakcje klientów, - pozyskiwanie nowych i utrzymywanie obecnych klientów, - rentowność klientów.
(cytat, str. 59) Rachunek kosztów jakości (RKJ) monitoruje jakość wyrobów pod kątem powstawania kosztów od fazy przedprodukcyjnej po użytkowanie wyrobu przez użytkownika finalnego.
(cytat, str. 69) Są to tzw. społeczne koszty jakości, które ponoszą: - wszyscy producenci, którzy bezpośrednio lub pośrednio biorą udział w wytwarzaniu finalnych dóbr konsumpcyjnych na poszczególnych szczeblach produkcji - na tym etapie koszty te są nazywane kosztami jakości producenta (KP), - wszyscy pośrednicy i sprzedawcy - są to tzw. koszty jakości handlu (KH), czyli koszty ponoszone bezpośrednio przez handel, - wszyscy użytkownicy i konsumenci - są to tzw. koszty jakości konsumenta (KK), czyli koszty ponoszone bezpośrednio przez konsumenta.
Słowa kluczowe:koszty jakości Komentarze i źródła pierwotne: T.Wawak, Zarządzanie przez jakość, cz.1, Wydawnictwo Informacji Ekonomicznej, Kraków 1995, s.43-44