Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 8 - 9) ... klient ocenia wartość wytworzoną przez przedsiębiorstwo jako sumę pieniędzy, którą gotów jest zapłacić za dany produkt czy usługę
(cytat, str. 9) Koncepcja Kompleksowego Zarządzania Jakością oznacza proces w organizacji, którego celem rynkowym (w ujęciu strategicznym) jest wzrost konkurencyjności i rentowności firmy. Kompleksowe Zarządzanie Jakością - jako koncepcja zarządzania firmą przez zaangażowanie wszystkich członków organizacji w proces poprawy jakości wyrobu (usługi, swojej działalności, celów organizacji - dąży do zaspokojenia potrzeb i oczekiwań klienta
(cytat, str. 10) Koncepcja Kompleksowego Zarządzania Jakością stanowić zatem powinna element procesu restrukturyzacji polskich przedsiębiorstw, który w dotychczasowej formie w niewystarczający sposób ujmuje zagadnienia kompleksowo rozumianej jakości. Ponadto koncepcja ta odpowiada na wyzwania gospodarki światowej w zakresie tworzenia jakości w organizacji, a jej efektem jest dostarczenie klientom produktów (usług) o oczekiwanym poziomie jakości
(cytat, str. 13) ... narzędzia współczesnego zarządzania zostały wzbogacone o systemy zapewnienia jakości zgodnie z międzynarodowym standardem ISO. Jakość określona normami definiuje i wyznacza wymagania, którym muszą sprostać wszystkie procesy i podprocesy w organizacji, aby zapewnić spełnienie potrzeb i oczekiwań klientów.
(cytat, str. 14) Postrzeganie przez klienta produktu lub usługi najczęściej oparte jest na trzech grupach czynników, które określić można w następujący sposób: - charakterystyki produktu, które zaspokajają potrzeby klienta, - charakterystyki produktu, których klient nie oczekiwał, a są uznane przez klienta za atrakcyjne, - możliwości wystąpienia braków, awarii produktu.
(cytat, str. 15) ... współczesne rozumienie pojęcia "jakość" jest kombinacją charakterystyk i cech produktu oraz zadowolenia klienta. Stąd też jakość jest definiowana jako dostosowanie do wymagań i oczekiwań klienta.
(cytat, str. 17) ... jakość jest synonimem "wrodzonej" doskonałości produktu. Jest zarówno uniwersalna do rozpoznania, jak i absolutna.Jest znakiem bezkompromisowego standardu produktu (usługi) i wysokich osiągnięć w jego jakości.
(cytat, str. 19) Jakość kompleksowa oznacza "pełne i ciągłe zaspokajanie potrzeb odbiorcy na konkurencyjnym rynku przez uzyskiwanie najlepszej pozycji dla klienta, który za określoną cenę otrzymuje dla siebie z zakupionego towaru najwyższą wartość. Uzyskane jest to najniższym kosztem dzięki najlepszemu wyzwoleniu potencjalnych możliwości producenta".
Słowa kluczowe:Jakość Komentarze i źródła pierwotne: Kindlarski E., Metodyka zapewnienia jakości w przemyśle, [w:] Politechnika Poznańska - Materiały z seminarium, Błażejewko 1993
(cytat, str. 21) Błędem byłoby w analizie definicji jakości pominąć obszar ewolucji myśli ekonomicznej, bowiem współczesne dylematy interpretacyjne powstały na gruncie rozwoju podejść do kwestii jakości. Sięgając do źródeł pojęcia jakości, można ją utożsamić z kategorią ekonomiczną - wartością użytkową, która stanowi bazę pojęcia jakości.
(cytat, str. 22) Użyteczność można określić również jako satysfakcję, którą dana osoba uzyskuje ze spożycia jakiegoś dobra (lub usługi) lub też z udziału w jakimś rodzaju działalności.
(cytat, str. 27) Deming wyraża przekonanie, że zaangażowanie kadry kierowniczej najwyższego szczebla zarządzania w procesy jakościowe jest koniecznym warunkiem do osiągnięcia poprawy produktywności, której kluczem jest wykonanie pracy dobrze za pierwszym razem.
(cytat, str. 29) Chęć osiągnięcia zysku w krótkim okresie, zdaniem Deminga, zagraża przyszłości firmy i jakości, bowiem powoduje sytuację, w której bieżące działania angażują personel bardziej niż prace nad rozwojem programu poprawy jakości i wypracowywaniem silnej pozycji przedsiębiorstwa na rynku.
(cytat, str. 30) Główny problem w zarządzaniu jakością Crosby upatruje w tym, że na ogół każdy członek kadry zarządzającej dołączył do zespołu kierownictwa z określonego działu przedsiębiorstwa (finansowego, marketingu, handlowego), co warunkuje jego specyficzne podejście do kwestii kompleksowej jakości.
(cytat, str. 40 - 41) Koncepcja jakości Jospeha M. Jurana jest na założeniu tworzenia możliwych do osiągnięcia celów jakościowych. Oznacza to między innymi: - identyfikację krytycznych składników produktu, - identyfikację możliwych modeli, efektów oraz przyczyn powstawania błędów, - identyfikację rozwiązań krytycznych osiągnięcia powodzenia operacji czy bezpieczeństwa.
(cytat, str. 44) Mówiąc o rozwoju koncepcji Kompleksowego Zarządzania Jakością warto wspomnieć o japońskim systemie zarządzania, który zdominowany jest przez filozofię Kaizen, oznaczającą ciągłe doskonalenie, zaangażowanie w proces zarówno pracowników, jak i kierowników wszystkich szczebli zarządzania.
(cytat, str. 53) Oczywistym jest, że z pojęciem jakości wiąże się sprzężenie zwrotne pomiędzy jakością i ceną, jednakże cena produktu (usługi) stanowi jeden z czynników, który pozwala zdobyć klienta, ale klient zawsze poszukuje takich produktów, które spełniają jego oczekiwania nie tylko pod względem poziomu ceny. Konieczne jest więc, aby firmy wyznaczyły swój główny cel - zaspokajanie potrzeb klienta.
(cytat, str. 66 - 67) ... przedsiębiorstwa stosujące zasady Kompleksowego Zarządzania Jakością uzyskują lepsze efekty, co można ująć w formie następujących wniosków szczegółowych: 1) Bardziej rygorystyczne przestrzeganie zasad jakości daje lepsze osiągnięcia w dziedzinie jakości. 2) Zmiany dotyczące jakości produktu w firmach nie stosujących zasad Kompleksowego Zarządzania Jakością zdeterminowane są przez rozciągłość w czasie, podczas gdy firmy wykorzystujące zasady jakości mają te zmiany wpisane w strategię działania. 3) Większe osiągnięcia w zakresie jakości są skutkiem właściwego zarządzania, którego ważnym elementem jest wysokie zaangażowanie kadry kierowniczej. 4) Efekty poprawy jakości można osiągać dzięki ukierunkowaniu działań i rozłożeniu w czasie wprowadzania zasad koncepcji Kompleksowego Zarządzania Jakością.
(cytat, str. 68) Kompleksowe Zarządzanie Jakością rozpatrywać można jako koncepcję zarządzania firmą, która dzięki zaangażowaniu wszystkich członków organizacji w proces poprawy jakości wyrobu (usługi) oraz swojej działalności, a także dzięki właściwemu ustaleniu celów organizacji dąży do zaspokojenia potrzeb i oczekiwań klienta.