Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 11) ,,Emocje są pierwszą barierą na drodze do lepszych negocjacji. Ograniczają one zdolność racjonalnego myślenia w kategoriach interesów i możliwości ich zaspokojenia. Dlatego jako pierwsze powinny być usunięte,''
(cytat, str. 24) ,,Generalnie mówiąc, negocjacje to proces dwustronnej komunikacji, którego celem jest osiągnięcie porozumienia z innymi, gdy niektóre z waszych interesów są wspólne, a inne sprzeczne .Negocjacje nie ograniczają się do formalnego siedzenia za stołem i dyskutowania spornych kwestii. Negocjacje są nieformalnym procesem, w który angażujemy się zawsze, gdy próbujemy otrzymać coś od innych''.
(parafraza, str. 27 - 29) Istnieje 5 barier współpracy : -twoje reakcje(bariera ta tkwi w tobie) -ich emocje -ich stanowisko -ich brak satysfakcji -ich siła
(parafraza, str. 29 - 33) W strategi przełamania można wyróżnić 5 kroków. Pierwszy krok polega na powstrzymaniu się reakcji tzw, pójście an galerię czy zdystansowanie się do sytuacji obecnej. Drugi krok to polega na przejściu na stronę przeciwnika czyli słuchać go i okazywać zrozumienie.Trzeci etap polega na przekształceniu wszystkiego co powiedzą w próbę rozwiązania problemu.Czwarty krok ma na celu zbudowanie złotego mostu czyli tak zrobić wszystko by wynik wyglądał na ich zwycięstwo .Ostatni etap to użycie siły, aby edukować czyli należy postępować tak,by odczuli, że nie mogą wygrać jeśli nie będą negocjować wspólnie z tobą.Ma to miejsce w sytuacji kiedy druga strona nagle chce odmówić współpracy.
(cytat, str. 30) ,,Istota strategii przełamania jest działanie pośrednie .Wymaga ono , abyś w trudnych sytuacjach działał inaczej niż zazwyczaj.Gdy druga strona blokuje rozmowy lub atakuje, możesz odpowiedzieć podobnie.Spotykając się z wrogością, możesz zacząć się kłócić.Stojąc w obliczu nieuzasadnionych stanowisk, możesz je odrzucić. Spotykając si e z nieprzejednaniem, możesz naciskać .Stojąc w obliczu agresji, możesz ją zwielokrotnić.Jednak działania takie dają w efekcie tylko frustrację, postępowanie według ich reguł''.
(cytat, str. 35) ,, Przed każdym spotkaniem przygotuj się. Po każdym spotkaniu oceń swoje postępy,przystosuj swoją strategię i przygotuj oceń swoje postępy, przystosuj swoją strategię i przygotuj się ponownie. Sekret skutecznych negocjacji jest prosty: przygotuj się''.
(cytat, str. 36) ,, Negocjacje zaczynają się zazwyczaj wtedy, kiedy stanowisko jednej ze stron znajdzie się w sprzeczności ze stanowiskiem drugiej(...)Twoje interesy to niewidzialne motywacje, które doprowadziły cię do zajęcia stanowisk - twoje potrzeby, dążenia, troski, obawy i aspiracje.Aby rozmowy zakończyć porozumieniem satysfakcjonującym obie strony, musisz zacząć od określenia interesów każdej ze stron.
(cytat, str. 38) ,,Najważniejszą umiejętnością w negocjacjach jest zdolność wejścia w ich skórę.Jeżeli próbujesz zmienić ich sposób myślenia, musisz rozpocząć od zrozumienia, w jaki sposób myślą''.
(cytat, str. 41) ,,Nie zawsze porozumienie jest celem negocjacji.Jest ono tylko środkiem,a celem-zaspokojenie twoich interesów.W czasie negocjacji musisz zbadać,czy dzięki porozumieniu możesz zaspokoić twoje interesy lepiej niż dzięki najlepszej z alternatyw negocjowalnego porozumienia (BATNA).''
(cytat, str. 41) ,,Nie zawsze porozumienie jest celem negocjacji.Jest ono tylko środkiem,a celem-zaspokojenie twoich interesów.W czasie negocjacji musisz zbadać,czy dzięki porozumieniu możesz zaspokoić twoje interesy lepiej niż dzięki najlepszej z alternatyw negocjowalnego porozumienia (BATNA).''
(cytat, str. 46) ,,Przygotowanie jest łatwiejsze, jeżeli z kimś o tym podyskutujesz .Inni wnoszą nowe spojrzenie, zmuszają cie do wzięcia pod uwagę trudnych kwestii, które mógłbyś pominąć oraz dają ci wsparcie moralne''.
(cytat, str. 54) ,,Pójście na galerię oznacza oddalenie się od twoich naturalnych bodźców i emocji.Galeria jest metaforą psychologicznego odseparowania się. Z galerii możesz spokojnie ocenić konflikt, prawie tak dobrze , jakbyś był trzecią stroną''.
(parafraza, str. 56 - 57) Istnieją 3 główne rodzaje taktyk 1.Blokowanie-polega na odmowie ustąpienia. 2.Ataki-są to taktyki presji, których celem jest onieśmielenie lub zastraszenie cię i spowodowanie kiepskiego samopoczucia abyś w końcu przyjął żądania drugiej strony 3.Triki-czyli techniki, których celem jest naciągnięcie cię na ustąpienie.
(cytat, str. 65) ,,Przerwa daje obu stronom szanse ochłonięcia i ,,pójścia na galerię .Negocjacje są bardziej produktywne, jeżeli często robi się przerwy.
(cytat, str. 67) ,, Nie podejmuj natychmiast istotnych decyzji. Obecność drugiej osoby stwarza silną presję psychiczną na twoją decyzję. prosta wskazówka pomoże ci wybrnąć z kłopotu: ,, Nigdy nie podejmuj natychmiast ważnej decyzji. Idź na galerię''.
(cytat, str. 71) ,,Aby przełamać opór drugiej strony, musisz odwrócić tę sytuację. Jeżeli chcesz, aby słuchali ciebie, zacznij od słuchania ich. Jeżeli chcesz, aby uznali twój punkt widzenia , najpierw uznaj ich. Aby skłonić ich do zgodzenia się z tobą, zacznij od zgodzenia się z nimi''.
(cytat, str. 74) ,,Parafrazowanie, w tym przypadku, oznacza podsumowanie: jak zrozumiałeś wypowiedź drugiej strony i powtórzenie tego własnymi słowami.Pamiętaj o zachowaniu ich punktu widzenia. Parafrazowanie daje drugiej stronie poczucie, że została zrozumiana, a także satysfakcję z poprawienia cię . Daje ci szansę sprawdzenia czy zrozumiałeś ich przekaz.
(cytat, str. 78) ,,Gdy cię atakują, przyjmij wyraz twarzy tak racjonalny, jak tylko potrafisz. przyjmij spokojną i pewną siebie postawę oraz ton głosu. Stój prosto, utrzymuj kontakt wzrokowy i używaj nazwiska atakującego.Brak strachu rozbraja.''
(cytat, str. 81) ,,Takprzekształca antagonistyczny spór w początek racjonalnego dialogu.Każde ,,tak, jakie uda ci się uzyskać od drugiej strony, zmniejsza dalsze napięcie. W miarę jak rośnie porozumienie, nawet jeżeli dotyczy ono jedynie tego, co mówi druga strona, tworzysz atmosferę, w której bardziej prawdopodobne jest, że odpowiedzą ,, tak na propozycję merytoryczną''.