Encyklopedia Zarządzania :: Negocjowanie i mediacja w ��yciu
Przeglądanie katalogu (kliknij)
Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 10) Pojęcie "negocjowanie" odnosić można do szerokiego i różnorodnego zakresu spraw, zarówno do jednostkowej, krótkotrwałej komunikacji, jak i do rozległych w skali i w czasie procesów. ()bardzo zgrubny podział na: -negocjacje urzędowe - oficjalne, tj. prowadzone w imieniu określonej instytucji, firmy ( często własnej) rozmowy, pertraktacje, rokowania, mające doprowadzić do zamierzonych efektów finalnych w formie porozumienia, umowy, ugody itp.; - negocjacje prywatne - toczące się na co dzień, bez szczególnych, formalnych inscenizacji i przygotowań.
(cytat, str. 18) Wiedza w odniesieniu do poszczególnych ludzi to zasób ich wiadomości teoretycznych i praktycznych, nabywanych w toku edukacji szkolnej oraz poprzez własne wybory, świadome i nieświadome.() Człowiek poszerza swoje wiadomości, tj. zasoby informacyjne, czytaniem, słuchaniem, i obserwacją. Ale sama informacja nie jest jeszcze wiedzą.
(cytat, str. 22) W opisach chodzi o możliwie najwierniejsze przekazanie rzeczywistych stanów rzeczy , faktów, sytuacji - bez podawania ich osądom. Opis nie ma zawierać informacji odzwierciedlającej reakcję nadawcy na istnienie danego faktu ( gdyż "ja" opowiadam, a nie narzekam) ani tez nie służy wywołaniu reakcji innej niż poprawne przyjęcie do wiadomości.
(cytat, str. 29) Porozumieniami efektywnymi, korzystnymi dla wszystkich uczestników owocuje negocjowanie uprzedmiotowione interesami stron; wzmacnianie znaczenia interesów wspólnych, doszukanie się platformy komplementarności interesów różnych, a więc możliwie duże zbliżenie w zakresie interesów przeciwstawnych oraz zadbanie o interesy niesprzeczne - oto podstawy sukcesu. Szczególnie przydatne negocjatorowi są tu: - otwartość na inne wersje rozwiązania niż pierwsza, najczęściej przetargowa, powierzchowna() - spostrzegawczość porównawcza, która wspomaga identyfikację interesów wspólnych oraz dostrzeganie interesów różnych (niezgodnych).() - asertywność , służąca doskonale wyrażaniu interesów, a nie stanowisk().
(cytat, str. 40) Wyobraźnia - to zdolność dysponowania potencjałem swego umysłu do tworzenia w jego przestrzeni swoistych wizerunków wydarzeń, miejsc, przedmiotów, osób, a także do wzbudzania wrażeń obrazujących barwy, melodie, wonie, kształty, struktury; jest to jakby obmyślanie rzeczywistości spoza realnego otoczenia.
(cytat, str. 62) Witalnością określono tutaj przejawianie się naturalnych zdolności i wrodzonych talentów oraz nabytych umiejętności i wyuczonych sprawności, które zespalając się w każdym człowieku stanowią jego własny garnitur przymiotów.
(parafraza, str. 64 - 65) Witalność można opisać za pomocą 16 segmentów, każdy o podwójnej zawartości, które składają się na mandale przymiotów: siła i spryt, egocentryzm i upór, koncept i subordynacja, przezorność i intuicja, dyplomacja i konformizm, komunikatywność i aktorstwo, stronniczość i tolerancja, orientacja i refleks, empatia i elegancja, braterstwo i życzliwość, dociekliwość i zręczność, pamięć i rezon, wytrwałości i cierpliwość, motywacja i kondycja, obiektywizm i praworządność, odpowiedzialność i lojalność.
(cytat, str. 74) Dyplomacja, Konformizm Umiejętność przekonywania do przedstawionych propozycji polega na wykorzystaniu przez stronę nakłaniającą takich argumentów (opinii, poglądów), które nawiązują silnie do argumentacji prezentowanej przez stronę nakłanianą; one bowiem trafiają na podatny grunt.
(cytat, str. 76) Komunikatywność, Aktorstwo W dobrym dialogu proporcje mówienia i słuchania winny być "pod specjalnym nadzorem"; umiejętność słuchania z uwagą, milczenia z pełnym zainteresowaniem jest diamentową cechą negocjatorską.
(cytat, str. 88) Dociekliwość, Zręczność Rzetelność podawanych informacji nie zobowiązuje nikogo do bezstronności, w żadnym jednak razie nie dopuszcza podawania informacji nieprawdziwych.
(cytat, str. 100) Współdziałanie interpersonalne ma w życiu społecznym różne formy i obejmuje rożne jego obszary; przejawia się w kontaktach jednostkowych i zbiorowych, konstruuje zręby obyczajowości, rozpowszechnia zasady, przeorganizowuje strukturę stosunków międzyludzkich.
(cytat, str. 102) W przyrodzie wspólne wytwarzanie (przez dwa organizmy, dwie substancje chemiczne) czegoś nowego, czego nie można wyprodukować oddzielnie, określa się mianem synergii.()Gdy pojawia się synergia, końcowa umowa może dać obu stronom więcej, niż oczekiwały na początku.
(parafraza, str. 103) Katalog możliwych kategorii interakcji między negocjatorami: I. Wygrana - Przegrana II. Przegrana - Wygrana III. Przegrana - Przegrana IV. Wygrana - Wygrana V. Wygrana - VI. Wygrana - Wygrana albo nie robimy interesów VII. Wygrana - Wygrana, lecz odroczona VIII. Przegrana -
(cytat, str. 107) Istotą synergii w negocjowaniu jest pozytywne sprzężenie zwrotne: integracja ludzi pozwala zespolić cele , a syntetyczny cel wzmacnia połączenie dążeń ludzi do jego osiągania.
(cytat, str. 119) Kwintesencją tożsamości jest integralna pełnia, a zarazem zdolność stałego rozwoju, codzienne narodziny. Komponowanie tożsamości to proces dopełniania i redukowania, wzmacniania jednych atrybutów, a wygaszania innych.
(cytat, str. 131) Mediacje określić by można jako swoista misję, każdorazowo odmienną, zróżnicowaną zakresem i rodzajem włączania się w relacje stron (dwu lub więcej) i w sprawę, która jest tej relacji esencją. W przeważającym stopniu dotyczy to sporów, ale mediacja może mieć też miejsce wtedy, gdy strony nie podejmowały jeszcze jakichkolwiek rozmów.