Encyklopedia Zarządzania :: Zarz��dzanie zasobami ludzkimi w organizacji opartej na wiedzy
Przeglądanie katalogu (kliknij)
Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 9) Analiza wpływu wiedzy na efektywność wykorzystania wszelkich zasobów gospodarki jest szczególnie trudnym przedsięwzięciem. Trudność ta wynika nie tylko z faktu wielkości tych zasobów i ich zróżnicowania, ale przede wszystkim z niezliczonych czynników mających wpływ na procesy gospodarcze. Ponadto uwzględnić należy fakt związków i wzajemnych oddziaływań owych czynników, co tworzy z nich układ wysoce złożony.
(cytat, str. 10) Różnorodność i wieloaspektowość wiedzy z jednej strony wskazuje na jej ważną rangę i wpływy na wszelkie płaszczyzny życia ludzi, a z drugiej- powoduje komplikacje w sferze szczegółowej recepcji wiedzy.
(cytat, str. 11) Wiedza w wymiarze konwersacyjnym ukazuje się w ścisłym kontekście sytuacyjnym człowieka, a tym samym dotyczy fragmentarycznego poznania danej rzeczywistości i w dodatku łączy się z osobistym doznaniem badacza.
(cytat, str. 12) Systematyzując zagadnienie definicyjne wiedzy i dostosowujące je do potrzeb organizacji gospodarczych, należy wiedzę odróżnić od danych i informacji.
(cytat, str. 16) Naukowa innowacyjność zarządzania wiedzą sprawia, że operowanie tym pojęciem, zwłaszcza w kręgach menedżmentu i dziennikarzy, jest nadużywane, gdyż stosuje się je do określania nazbyt prostych czynności.
(cytat, str. 17) Aby zarządzać wiedzą, nie wystarczy zamieścić treści dokumentów na serwerze. To dopiero ich wykorzystanie przez człowieka stanowi sedno zarządzania wiedzą.
(cytat, str. 17) Zauważa się ponadto, że rosnąca liczba i dostępność źródeł wiedzy nie skutkuje wyraźnymi zmianami sposobów zarządzania organizacjami. Nie osiąga się oczekiwanych rezultatów gdyż: - nie wystarczy wiedzieć, co należy zrobić, - słowa nie mogą zastąpić działania, - współzawodnictwo wewnątrz firmy blokuje korzystanie z wiedzy, - przywiązanie do standardowych rozwiązań często jest szkodliwe, - strach i zła atmosfera w pracy przeszkadzają w przekładaniu wiedzy na działanie, - złe systemy pomiaru wyników utrudniają ich właściwą ocenę
Słowa kluczowe:źródła, sposób Komentarze i źródła pierwotne: Sutton R.I., Pfeffer J., Wiedza a działanie. Przeszkody w wykorzystywaniu zasobów wiedzy w organizacji, Oficyna Ekonomiczna, Oddział Polskich Wydawnictw Profesjonalnych, Warszawa 2002
(cytat, str. 18) Wiązanie wiedzy z realiami funkcjonowania organizacji skłania do prób szczegółowego, a zarazem holistycznego zdefiniowania zarządzania wiedzą. Nie jest to przedsięwzięcie łatwe. Stwierdza się, że w rzeczywistości próby te napotykają trudności wynikające nie tylko z różnorodności pojęcia wiedzy, ale też z jej odnoszenia do zróżnicowanych płaszczyzn działalności organizacji. W grę wchodzi uwzględnienie takich płaszczyzn, jak: - związki organizacji z otoczeniem, - koordynowanie całokształtu działalności organizacji, - funkcjonowanie wyodrębnionych jednostek organizacyjnych, - realizacja zadań poszczególnych pracowników.
(cytat, str. 27) Do lat 70. XX wieku termin „kapitał społeczny” bywał sporadycznie czy przypadkowo używany w kilku zaledwie pracach socjologów bądź ekonomistów. Zważywszy na fakt, że owym terminem posługiwano się już kilkadziesiąt lat wcześniej, trudno jednoznacznie określić jego autora. W obszernej już literaturze przedmiotu wskazuje się pracę z 1916 roku, w której autorka Lyda Juston Hanifan posłużyła się terminem „kapitał społeczny”, prezentując wyniki badań szkolnych ośrodków wiejskich w Stanach Zjednoczonych.
Słowa kluczowe:kapitał społeczny Komentarze i źródła pierwotne: Hanifan L.J., The Rural School Community Center, Annales of the American Acadamy of Political and Social Science, nr 67, 1916, s. 130-138 za Fukuyama F., Wielki wstrząs. Natura ludzka a odbudowa porządku społecznego, Polteja, warszawa 2000, s. 27, 272
(cytat, str. 29) Decyzje strategiczne odnieść należy przede wszystkim do projektowania i wdrażania systemu niwelowania luki szkoleniowej zatrudnionych w organizacji pracowników, co pogłębia ich wiedzę, a zarazem tworzy lepsze warunki jej efektywnego wykorzystywania.
(cytat, str. 30) Za jedną z pierwszych dojrzałych definicji kapitału społecznego w wymiarze ogólnym uznaje się „(…) te elementy struktury społecznej, które jednostkom bądź organizacjom ułatwiają działania podejmowane w ramach tej struktury”.
Słowa kluczowe:kapitał społeczny Komentarze i źródła pierwotne: Coleman J., Social Capital in the Creation of Human Capital, American Journal of Sociology, nr 94, 1995, s. 95-120
(cytat, str. 31) Kapitał społeczny to funkcjonalna całość wartości, norm i sieci determinujących relacje międzyludzkie umożliwiające osiągnięcie synergetycznego efektu współpracy ludzi w ich grupach(wspólnotach) społecznych.
(cytat, str. 34) Ostatnie dwa dziesięciolecia na polu naukowych badań w ekonomii i zarządzania charakteryzują się wyraźnym eksponowaniem poza finansowych czynników rozwoju gospodarczego, wśród których dominuje wiedza.
(cytat, str. 35) Wyższy poziom kapitału społecznego można uzyskać w procesie wykorzystania wiedzy. Jej percepcja i przyswajanie odnosi się wyłącznie do ludzi.
(cytat, str. 35) Wyższy poziom kapitału społecznego można uzyskać w procesie wykorzystania wiedzy. Jej percepcja i przyswajanie odnosi się wyłącznie do ludzi. W obrębie organizacji gospodarczych tworzą oni zasób ludzki, na który składają się interesariusze wewnętrzni i zewnętrzni.
(cytat, str. 38) Zależnosci między orgaizacją a interesariuszem: - i. wysuwa żądania - organizacja jest od niego zależna - ma władzę nad organizacją - jest zależny od organizacji - organizacja ma nad nim władzę - są wzajemnie uzaleznieniu - pozostają w związku kontekstowym - może wysuwać żądania o charakterze moralnym względem organizacji - jest zagrożony ryzykiem - jest zaitneresowany działalnością
Można do grona itneresariuszy zaliczyć niemal każdy podmiot - osobę lub grupę - pozostający w jakimkolwiek kontakcie z organizacją, zarówno dobrowolnym jak i przymusowym.
(cytat, str. 39) Właściciele przedsiębiorstwa dwojako mogą wpływać na jego wartość, a mianowicie: - bezpośrednio, poprzez wyznaczanie ceny akcji lub wartości nabywanych pakietów; - pośrednio, w drodze określania kierunków działania czy też wybierając kierownictwo zarządzające podmiotem w taki sposób, by jego wartość była maksymalizowana.
Słowa kluczowe:wartość, wpływ, wartość firmy Komentarze i źródła pierwotne: Marcinkowska M., Kształtowanie wartości firmy, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2000, s.88