Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 17) Przedsiębiorstwo jest systemem ekonomicznym. Składa się z elementów (środków gospodarczych, pracowników, właścicieli, kapitałów) między którymi występują określone zależności. Zmiana dowolnego elementu nie ma charakteru lokalnego lecz powoduje całościową reakcję przedsiębiorstwa.
(cytat, str. 18 - 19) Zasoby w przedsiębiorstwie z ekologicznego punktu widzenia dzieli się na dwie grupy: - zasoby niewyczerpywalne - zasoby wyczerpywalne Zasoby wyczerpywalne obejmują: zasoby odnawialne oraz zasoby nieodnawialne.
(cytat, str. 19) Do zasobów odnawialnych zalicza się powietrze, gleby, wody, rośliny uprawne i lasy, łowiska i zasoby ryb, zasoby genetyczne i gatunki dziko żyjące oraz krajobraz o wysokich walorach naturalnych i kulturowych, występujący szczególnie na obszarach chronionych.
(cytat, str. 20) Zasobami nieodnawialnymi są przede wszystkim zasoby energetyczne (paliwa kopalne) oraz surowce mineralne. Do szczególnie ważnych w polskich warunkach zalicza się: - surowce energetyczne: węgiel kamienny i brunatny oraz gaz ziemny - surowce metaliczne: rudy miedzi oraz rudy cynku i ołowiu - surowce chemiczne: siarka rodzima i sól kamienna - surowce skalne: piasek, gliny, iły i inne.
(cytat, str. 24) Szczególne znaczenie w procesach realizowanych w przedsiębiorstwie mają procesy innowacyjne. Do ich realizacji skłaniać powinny sygnały rynkowe. Do innych czynników pobudzających procesy innowacyjne zalicza się: - rozwój nauki. Nauka stwarza nie tylko nowe możliwości, ale wywiera także pewien nacisk na poszukiwanie nowych rozwiązań, mających utylitarny charakter; - zmniejszającą się produktywność czynników produkcji w warunkach stosowania przez przedsiębiorstwo konwencjonalnych (tradycyjnych) technik i technologii wytwarzania według I prawa Gossena; - ekonomiczne zużycie wyrobów w warunkach powielania (powtarzalności) procesu produkcji wyrobów. Do czynników działających w kierunku przeciwnym zalicza się: wysoką kapitałochłonność produkcji, daleko posunięty podział pracy i specjalizacji produkcji.
(cytat, str. 25) Zasoby odnawialne, jak i zasoby nieodnawialne zostają przekształcone w produkty, które odnoszą się do celu działalności przedsiębiorstwa. Inne elementy wyjścia (emisja zanieczyszczeń, zrzut ścieków, odpady) należy traktować jako wtręty w realizowane procesy, naruszające zasadę czystości w działaniach.
(cytat, str. 27) Przedsiębiorstwa rozpatrywane z ekologicznego punktu widzenia funkcjonują według modelu gospodarki okrężnej. W gospodarce okrężnej wyróżnia się dwa podsystemy: - gospodarkę, która obejmuje produkcję dóbr konsumpcyjnych, sferę konsumpcji, użyteczność, będącą miarą dobrobytu oraz recykling i - podsystem środowisko, obejmujący zasoby naturalne, podzielone na: odtwarzalne i wyczerpywane, i na odpady.
(cytat, str. 29) Na funkcjonowanie przedsiębiorstwa wpływa wiele różnego rodzaju uwarunkowań. Dzieli się je na dwie grupy: - uwarunkowania wewnętrzne. Łączą się one przede wszystkim z rodzajem prowadzonej działalności, sposobem zarządzania czy posiadanym wyposażeniem kapitałowym; - uwarunkowania zewnętrzne. Decydują one o pozycji rynkowej przedsiębiorstwa i popycie na oferowane dobra czy usługi.
(cytat, str. 32) Wyróżnia się otoczenie bliższe i dalsze przedsiębiorstwa. Elementami otoczenia bliższego są np. nowe firmy na rynku, dostawcy, substytuty, transport, usługi, giełda, akcjonariusze, handel, konkurenci, kursy walutowe, nowe technologie, informacja i łączność, przepisy rządowe, inwestycje zagraniczne, kooperanci, rynek pracy czy banki. One bowiem określają codzienne krótkookresowe sposoby zachowania firmy. Bardziej strategiczne znaczenie mają takie elementy, jak polityka, społeczeństwo, stosunki międzynarodowe, związki gospodarcze, system monetarny, polityka celna czy ochrona środowiska. One tworzą dalsze otoczenie przedsiębiorstwa.
(cytat, str. 34) Do skutków ekologicznych działalności gospodarczej zalicza się zanieczyszczenie powietrza, wód i gleby. Są one powodowane głównie działalnością człowieka: pozyskiwaniem zasobów mineralnych i energii, produkcją przemysłową i rolniczą oraz odpadami komunalnymi; do zanieczyszczeń zalicza się nie tylko substancje chemiczne, ale także promieniowanie, np. jonizujące, silne pole elektromagnetyczne( w pobliżu linii wysokiego napięcia).
(cytat, str. 41) Zagrożenia środowiska przedsiębiorstwa obejmują ryzyko spowodowania obrażeń i strat u pracowników, lokalnej społeczności i w miejscowym lub szerszym środowisku, wynikające z działalności, produktów lub odpadów przedsiębiorstwa wraz z osłabieniem funkcjonowania i przyszłości samego przedsiębiorstwa. Dzieli się je na dwie grupy: - zagrożenie globalne, takie jak: efekt cieplarniany, niszczenie warstwy ozonowej, pustynnienie ziemi, niekontrolowany wyrąb lasów, niedostatek wody, - zagrożenia lokalne, do których zalicza się: zanieczyszczenie atmosfery, hałas, wibracje, podwyższona wielkość pola elektromagnetycznego, katastrofy ekologiczne, zanieczyszczenie odpadami stałymi, zanieczyszczenie odpadami ciekłymi, zanieczyszczenie środkami chemicznymi, zmiany krajobrazu.
Słowa kluczowe:zagrożenie środowiska Komentarze i źródła pierwotne: Źródło pierwotne: Lipiec R., Wpływ czynnika ochrony środowiska na zarządzanie przedsiębiorstwem, Prace Naukowe Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu nr 825, 1999, s. 299.
(cytat, str. 43) Silne obciążenie środowiska poważnie ogranicza naturalne jego zdolności do samoregulacji. W tej sytuacji trudno oczekiwać, że środowisko "samo się obroni". Należy natomiast przyjąć, że: - nie należy eksploatować środowiska ponad miarę.[] - zarządzanie zasobami odnawialnymi, jak i nieodnawialnymi, wymaga troski i przeciwdziałania ich degradacji lub ubożeniu.
(cytat, str. 46) Dla ograniczenia negatywnego oddziaływania działalności gospodarczej na środowisko istnieje potrzeba zmiany tradycyjnych zachowań przedsiębiorstw. Przedsiębiorstwa nie powinny wykorzystywać swojej uprzywilejowanej pozycji użytkownika środowiska, lokalizując uciążliwe procesy wytwórcze na obszarach o mniej rygorystycznych normach, nie przestrzegając standardów ekologicznych, nie płacąc kar ekologicznych, powiększając swoje korzyści kosztem osób trzecich (co sprzyja kreacji strat ekologicznych). Przedsiębiorstwa powinny dostosowywać się do wymogów środowiska, przyjmując standardy techniczne, inwestując w technologie ochronne, płacąc opłaty i podatki oraz ograniczając produkcję obciążającą środowisko.
(cytat, str. 54) Najczęściej spotykane w literaturze określenia charakteryzują ekorozwój jako: - prowadzenie wszelkiej działalności gospodarczej w harmonii z przyrodą tak, aby nie spowodować w przyrodzie nieodwracalnych zmian lub jako gospodarowanie dopuszczalne ekologicznie, pożądane społecznie i uzasadnione ekonomicznie; - rozwój społeczno-gospodarczy zharmonizowany ze środowiskiem przyrodniczym zarówno lokalnym, jak i szerszym - włączając w to różne ekosystemy oraz zasoby i struktury glebowe, wodne, geologiczne i atmosferyczne oraz ogólnie rozumianą urodę krajobrazu w celu zachowania ich walorów w możliwie najdłuższych odcinkach czasu; - nieustanny, ograniczony rozwój społeczno-gospodarczy z poszanowaniem i wykorzystaniem dóbr przyrody; - nadrzędność wymogów ekologicznych, których nie należy zakłócać przez wzrost cywilizacji oraz rozwój kulturalny i gospodarczy.
(cytat, str. 59) Ekosystem jest podstawową funkcjonalną jednostką ekologiczną; układ utworzony przez wszystkie organizmy zasiedlające dany obszar i tworzące zespół biotyczny wraz z ich środowiskiem abiotycznym. Wszystkie elementy ekosystemu pozostają we współzależności i warunkują się wzajemnie przez oddziaływanie organizmów żywych na ich siedlisko i siedliska, na występujące w nich organizmy oraz przez wzajemne oddziaływanie współwystępujących gatunków roślin i zwierząt. Efektem tych oddziaływań jest homeostaza ekosystemu.
(cytat, str. 63) Ekosystemy mogą być użytkowane w różny sposób. Nadmierne obciążenie środowiska może wywołać proces samo destrukcji ekosystemu. Właściwym sposobem jest obciążenie stałe, nie przekraczające pojemności środowiska. Obciążenie stałe, które przekracza pojemność środowiska, prowadzi przeważnie do nieodwracalnych zmian w ekosystemach i w efekcie do pogorszenia jakości środowiska.
(cytat, str. 66 - 67) W procesach realizowanych w przedsiębiorstwie następuje zużycie czynników produkcji, takich jak: surowce, materiały, energia. Zużyte czynniki produkcji, a także niektóre zanieczyszczenia środowiska stają się kosztami. Większość jednakże zanieczyszczeń przekształca się w koszty w sensie ekonomicznym. Ekologiczne czynniki produkcji, takie jak powietrze, woda nie mają swojego naturalnego, ekonomicznego przełożenia na koszty. W tej sytuacji zrodziło się pojęcie "kosztów zewnętrznych".
(cytat, str. 75) Degradacja to pogorszenie stanu środowiska przyrodniczego przez eliminację elementów lub uszkodzenie struktur systemów przyrodniczych, polegające między innymi na pogorszeniu ich jakości oraz silnych lokalnych przekształceniach i naruszeniach w wyniku gospodarki człowieka, ale także zmiany zachodzące w skali całej biosfery, które także są konsekwencjami działalności ludzkiej.
Słowa kluczowe:degradacja Komentarze i źródła pierwotne: Źródło pierwotne: Definicje pojęć z zakresu ochrony środowiska, Ośrodek badawczo-rozwojowy i statystyki, Departament Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska GUS, Warszawa 1993, s. 42.
(cytat, str. 79) Argumentem przemawiającym za przyjęciem pojęcia zarządzanie ekologiczne przedsiębiorstwem jest też możliwość zdefiniowania podstawowego problemu zarządzania w aspekcie ekologicznym z ekonomicznego punktu widzenia. Polega on na tym by przy zadanych poziomach redukcji zanieczyszczeń i stawkach opłat poszukiwać takich sposobów "internalizacji" kosztów zewnętrznych w procesie decyzyjnym podmiotów ekonomicznych, które umożliwią osiągnięcie społecznie optymalnego ich poziomu. Zagadnieniami szczegółowymi w ekologicznym zarządzaniu przedsiębiorstwem jest: - gospodarowanie zasobami środowiskowymi, - ochrona funkcji ekosystemowych.
(cytat, str. 81) W wyniku działalności gospodarczej następuje zanieczyszczenie środowiska. Rozumienie zanieczyszczenia środowiska w ekonomii neoklasycznej jest odmienne od rozumienia potocznego. Dla ekonomistów fizyczny efekt zanieczyszczeń jest istotny o tyle, o ile: - obniża poziom zadowolenia ludzi (występujących w roli konsumentów); - zmusza przedsiębiorstwa do ponoszenia dodatkowych nakładów, aby utrzymać dany poziom produkcji.