Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Kotler P., Dziesięć śmiertelnych grzechów marketingu,
Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2005, ISBN: 83-208-1569
"Stan marketingu jest zły. Nie stan teorii, ale praktyki marketingu. Każdy nowy wyrób lub usługę powinno się wspierać planem marketingowym, przynoszącym dochody pokrywające poniesione nakłady czasu i pieniędzy."
( , s. 15)
(...) od specjalistów ds. marketingu oczekuje się konkretyzacji "4P" (Product, Price, Place, Promotion) - produktu, ceny, miejsca dystrybucji i promocji - i zapewnienia, że są spójne ze sobą oraz ze strategią STP. Ponadto oczekuje się od nich wdrożenia planu i monitorowania uzyskanych wyników.
( , s. 15)
"Zadaniem specjalisty ds. marketingu jest zbadanie nowych okazji, z których firma mogłaby skorzystać, i starannie przeprowadzenie segmentacji, wyboru klientów docelowych i pozycjonowania (segmentation, targeting, positioning - STP), aby właściwie prowadzić nową działalność."
( , s. 15)
Koszty masowego marketingu rosną, chociaż jego efektywność maleje. Podczas gdy coraz mniej ludzi zwraca uwagę na reklamy telewizyjne - ignoruje je lub zmienia kanały - sieci telewizyjne podnoszą ceny.
( , s. 19)
"Oto dziesięć śmiertelnych grzechów marketingu. 1. Firma w niedostatecznym stopniu skupia się na rynku i nastawia na klientów. 2. Firma nie w pełni rozumie swoich klientów docelowych. 3. Firma powinna lepiej definiować i obserwować konkurentów. 4. Firma nieskutecznie kieruje swoimi relacjami z zainteresowanymi stronami. 5. Firma nie umie wyszukiwać nowych okazji. 6. Planowanie marketingowe w firmie jest niewystarczalne. 7. Polityka wyrobów i usług firmy wymaga uściślenia. 8. Firma ma niewielkie umiejętności budowania marki i komunikacji. 9. Firma nie jest należycie zorganizowana, żeby prowadzić skuteczny marketing. 10. Firma nie wykorzystuje w maksymalnym stopniu techniki informacyjnej."
( , s. 21)
Praca w marketingu powinna zmierzać nie tyle do sprzedawania, ile do tworzenia produktów, które nie wymagają sprzedawania.
( , s. 21)
Skupianie się na rynku w niedostatecznym stopniu Objawy: - słabe rozpoznanie segmentów rynku, - brak ustaleń, które segmenty są priorytetowe, - brak menedżerów segmentów rynku. Rozwiązania: - zastosuj bardziej wyszukane techniki segmentacji rynku (np. segmentację według wartości, segmentację według korzyści, segmentację według lojalności klientów), - określ priorytetowe segmenty, - wprowadź specjalizację w działach sprzedaży.
( , s. 25-28)
"Wyróżniamy dwa aspekty najbardziej szkodliwego błędu, popełnianego w większości firm. Okazuje się, że albo Twoja firma nie zdobyła wiedzy o swoim rynku i pojawiających się na nim okazjach, albo nie jest właściwie zorganizowana, aby świadczyć i dostarczać to, czego chcą i oczekują Twoi docelowi klienci."
( , s. 25)
(...) staraj się najpierw podzielić rynek na segmenty według odmiennych potrzeb lub poszukiwanych korzyści. Następnie staraj się wyszukać opisy demograficzne, które mogłyby korelować z tymi potrzebami i korzyściami, aby ułatwić sobie poszukiwanie kandydatów na klientów.
( , s. 28-29)
"Jeżeli segmenty klientów zdecydowanie się różnią, powinieneś wyspecjalizować swoje działy sprzedaży."
( , s. 29)
Niedostateczne nastawienie na klientów Objawy: - pogląd wśród pracowników, że zdobycie, obsługa i zadowolenie klientów to zadanie działów marketingu i sprzedaży, - brak programu szkoleń pracowników innych działów w obsłudze klienta, - brak zachęt do szczególnie dobrego traktowania klienta. Rozwiązania: - opracuj jasną hierarchię wartości firmy, stawiając klientów na pierwszym miejscu, - podejmuj działania prowadzące do większej "świadomości klientów" u pracowników firmy i jej przedstawicieli handlowych, - ułatwiaj klientom kontaktowanie się z firmą (telefonicznie, pocztą elektroniczną, faksem),by mogli przekazywać zapytania, wnioski, reklamacje; zapewnij szybką reakcję na nie.
( , s. 30-32)
"Starannie zdefiniuj swoje segmenty, ustal, które są priorytetowe, i do tych najważniejszych przydziel menadżerów segmentów."
( , s. 30)
Stawianie akcjonariuszy na pierwszym miejscu jest najmniej pomocnym sposobem ich obsługiwania.
( , s. 32)
"Firma powinna mieć obsesję na punkcie swoich klientów i pracowników, bo jeżeli ci nie będą zadowoleni, to firma równie dobrze może zrezygnować z dalszej działalności."
( , s. 33)
"Twoja firma musi spowodować, żeby kontaktowanie się z nią klientów przez telefon, listownie, faksem albo e-mailem było super łatwe. Ponadto powinieneś zadbać o system szybkiej odpowiedzi."
( , s. 35-36)
Firma nie w pełni rozumie swoich klientów docelowych Objawy: - niewiele informacji o klientach docelowych, - sprzedaż nie spełnia oczekiwań, - duża liczba zwrotów i reklamacji składanych przez klientów. Rozwiązania: - przeprowadź bardziej precyzyjne badania klientów, - stosuj więcej technik analitycznych, - stwórz panele klientów i handlowców, - zainstaluj oprogramowanie do zarządzania relacjami z klientami i przeszukuj dane.
( , s. 37-41)
"Plan marketingowy firmy wyznacza roczne cele sprzedaży, kosztów i zysków w podziale na kwartały lub miesiące."
( , s. 40)
Klienci, którzy zgłosili zażalenia i szybko uzyskali zadośćuczynienie, często są bardziej lojalni wobec firmy niż ci, którzy nigdy nie zgłosili reklamacji.
( , s. 41)
"Firma, która zdobędzie większą wiedzę o potrzebach klientów, o ich percepcjach, preferencjach i zachowaniach, uzyska przewagę konkurencyjną."
( , s. 41)
"Zadanie moderatora polega na zadawaniu pytań, pytaniu, czy ktoś ma jakieś uwagi, i pokierowaniu dyskusją w taki sposób, żeby utrzymać zainteresowanie, doprowadzić do rozwinięcia zagadnienia i do ujawnienia poglądów wszystkich uczestników."
( , s. 42)