Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 9) W tradycyjnym ekonomicznym rozumieniu rynek (ang. market) określa się jako miejsce (niekoniecznie fizyczne czy przestrzenne) spotkania podaży i popytu.
(cytat, str. 12) Analizę rynku i badanie rynku należy rozumieć jako ogół czynności zmierzających do poznania istoty zjawisk i procesów rynkowych (podaży, popytu oraz związków i zależności między nimi), stosunków rynkowych i czynników określających te stosunki lub oddziałujących na nie (takich jak stan sił wytwórczych, płace, dochody, ceny towarów itd.). Celem analizy rynku jest uzyskanie przesłanek decyzji w kwestii podaży (wielkość i asortyment produkcji, zaopatrzenia) i popytu (dochody ludności, ceny towarów itd.).
(cytat, str. 16) Kto wie, czy "podejrzenie" przyszłości nie jest dla decydenta ważniejszym zagadnieniem niż nawet dobra znajomość przeszłości czy stanu aktualnego. Przewidywanie przyszłości musi się jednak opierać na tym, co było niedawno i co jest dzisiaj.
(cytat, str. 18) Im krótszy czas między czasem rzeczywistym a dostępem do obiektywnych informacji, tym prawdopodobieństwo podjęcia trafnej decyzji większej, a ryzyko ekonomiczne mniejsze.*
Słowa kluczowe:informacja, decyzja Komentarze i źródła pierwotne: *Seremak-Bulge, 2002
(cytat, str. 20) Przez informację rynkową należy zatem rozumieć jakąkolwiek treść dotyczącą sfery rynkowej, przekazywaną w określonej formie z rynku bądź na rynek. Formami przekazywanych treści mogą być: meldunki, opisy, zalecenia, decyzje uczestników rynku, itd.
(cytat, str. 27) Potrzeby to pewne satysfakcje (przedmioty), których pozbawienie powoduje u człowieka "chorobę" niedostatku, a które powiązane ze sobą składają się na motywację.*
Słowa kluczowe:motywacja, potrzeby Komentarze i źródła pierwotne: *A. H. Maslow
(cytat, str. 27) Motyw jest najczęściej rozumiany jako stan wewnętrznego napięcia, od którego zależą możliwość i kierunek aktywności organizmu.
(cytat, str. 32) Potrzeby konsumpcyjne można rozumieć jako dążenie do dysponowania dobrem lub usługą w celu usunięcia uczucia dyskomfortu lub osiągnięcia wrażeń pozytywnych, satysfakcjonujących konsumenta.
(cytat, str. 35) Odpowiedź zasadnicza na pytanie, dlaczego ludzie kupują pewne towary, jest oczywista: podstawowym czynnikiem są obiektywne potrzeby ludzi. Cała produkcja zmierza do zaspokojenia tych potrzeb i główne działy produkcji (przemysł spożywczy, odzieżowy, meblowy, kosmetyczny, artykułów użytku kulturalnego itd.) oparte są na istnieniu różnych potrzeb ludzkich.
Słowa kluczowe:potrzeby Komentarze i źródła pierwotne: T. Tomaszkiewicz "Wstęp do psychologii", PWN, Warszawa 1963
(cytat, str. 38) Konsumpcja lub spożycie jest aktem lub procesem zaspokojenia różnorodnych indywidualnych potrzeb ludzkich przez dobra i usługi materialne i niematerialne.
(cytat, str. 48) Do podstawowych celów badania budżetów domowych należy określenie charakteru i kierunku oraz siły zależności pomiędzy rozmiarami wydatków na określone cele a rozmiarami dochodów .
(cytat, str. 57) Badania popytu mają na celu ustalenie koniecznej ilości poszczególnych dóbr i usług, tak aby przy danych dochodach i cenach zachować zarówno ogólną równowagę na rynku, jak i równowagi cząstkowe w zakresie poszczególnych dóbr i usług.
(cytat, str. 59) Na podjęcie decyzji o nabyciu określonego dobra mają wpływ zarówno obiektywne (zwykle ogólne) czynniki determinujące do pewne stopnia decyzje wszystkich konsumentów, jak i czynniki subiektywne (uboczne) wpływające na decyzje niektórych tylko nabywców.
(cytat, str. 61) Przez dochód rozumie się przychody pieniężne i w naturze, pochodzące z zatrudnienia, z tytułu świadczeń społecznych, z prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek (w rolnictwie i poza rolnictwem).
(cytat, str. 63) Przez dochody nominalne rozumie się sumę pieniężnych dochodów netto otrzymywanych przez ludność zarówno w postaci płac, jak i innych przychodów pieniężnych według każdorazowej siły nabywczej pieniądza.
(cytat, str. 67) Można powiedzieć, że wzrost liczby osób w gospodarstwie domowym - przy niezmienionej strukturze demograficznej (według wieku i płci) i dochodach zwiększających się proporcjonalnie do liczby osób - pociąga wzrost popytu w stopniu mniej niż proporcjonalnym.
(cytat, str. 72) Rosnący poziom wykształcenia społeczeństwa powoduje powolne zacieranie się różnic w popycie i konsumpcji poszczególnych gospodarstw domowych. Pozostają jednak nawyki i przyzwyczajenia, które wpływają różnicująco na wzorzec konsumpcji.
(cytat, str. 75) Oszacowana funkcja popytu pozawala określić spodziewany popyt na dane dobro przy danym poziomie czynników determinujących (zmiennych objaśniających).