Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 24) Zrozumienie, że umiejętności i talenty nie są rozdzielone równo i że nie da się wywnioskować ich istnienia jedynie na podstawie zaliczenia danej osoby do jakiejś ogólnej kategorii, znacząco wpłynęło zarówno na pracodawców, jak i pracowników. Przed pracodawcami otworzyła się możliwość selekcji zatrudnionych, pracownicy natomiast zrozumieli, że poprzez udoskonalanie swojej oferty mogą zapewnić sobie nieograniczone perspektywy.
(cytat, str. 30) Jakkolwiek kwalifikacje i referencje mogą niczego nie zmienić, okazuje się, że wiele osób przykłada ogromną wagę do zdobycia konkretnej wiedzy lub umiejętności, którymi będą się mogły wykazać przed swym potencjalnym pracodawcą. Na całym świecie panuje tendencja do rozwijania kariery zawodowej poprzez podnoszenie kwalifikacji.
(cytat, str. 34) W sytuacji gdy wymagania w związku z wykonywanym zajęciem łatwo jest przewidzieć i dokładnie określić, a każdy może zdobyć i rozwinąć umiejętności, dzięki którym spełni pożądany standard, dopasowanie osoby do stanowiska pracy nie stwarza szczególnych problemów. Z jednym zastrzeżeniem: jest to scenariusz, który rzadko znajduje realne potwierdzenie, a najrzadziej wśród kadry kierowniczej.
(cytat, str. 36) Ludzie zachowują się w najróżniejszy sposób. Niemniej jednak liczba korzystnych zachowań, stanowiących istotny wkład w działanie zespołu, jest ogromna. Zachowania takie można podzielić na kilka powiązanych ze sobą grup, określanych mianem ról pełnionych w zespole.
(cytat, str. 39 - 40) Chcąc jak najlepiej wykorzystać zasoby ludzkie, nie można pominąć kwestii indywidualnych predyspozycji do pełnienia jednej, określonej roli w zespole spośród dziewięciu opisanych możliwości.
(cytat, str. 40) Sytuacja, w której o roli pełnionej w zespole możemy wnioskować na podstawie cech bądź wyglądu danej osoby, zdarza się jednak rzadko. Ktoś, kto wnosi jakieś twórcze sugestie, może wyglądać z boku na człowieka dostarczającego jedynie informacji.
(cytat, str. 41) Termin "rola w zespole" opisuje określone zachowania, osobisty wkład i relacje z innymi osobami w pracy. Ze względów praktycznych należy wyraźnie oddzielić rolę pełnioną w zespole od funkcji, jaka została wyznaczona pracownikowi. Ta ostatnia odnosi się do umiejętności technicznych i wiedzy operacyjnej, którą musi posiadać osoba znajdująca się na danym stanowisku.
(parafraza, str. 48) Na zachowanie osób w zespole wpływają: 1. Osobowość 2. Zdolności umysłowe 3. Bieżące wartości i motywacje 4. Ograniczenia zewnętrzne 5. Doświadczenie 6. Uczenie się roli
(cytat, str. 54) Trudności w odkrywaniu prawdziwych talentów mogą być następstwem zajmowania przez pracowników niewłaściwych stanowisk, co wymaga od nich przyjęcia roli niezgodnej z ich naturalnymi predyspozycjami.
(cytat, str. 62) Sytuacja pracowników niedopasowanych również bywa paradoksalna, przy czym odpowiedni i niedopasowani zazwyczaj stwarzają więcej problemów niż nieodpowiedni i niedopasowani. Nieodpowiedni i niedopasowani są po prostu ci, który wykonują niewłaściwą dla siebie pracę.
(cytat, str. 65) Utalentowany pracownik odkryty na własnym terenie zazwyczaj głębiej się związuje i jest bardziej lojalny wobec firmy, której udaje się połączyć rozpoznawanie potencjału osobowego z udostępnieniem odpowiednich możliwości.
(cytat, str. 67) () pewność siebie doświadczonych menedżerów wydaje się rezultatem ich wiedzy na temat samych siebie, podczas gdy młodzi wchodzą w świat przemysłu niepewni swojej tożsamości, tak jakby dopiero rozglądali się za swoją rolą. Zewnętrzna pewność siebie to często jedynie maska.
(cytat, str. 70) Pracownicy z bardzo spójnym profilem ról pełnionych w zespole w szczególny sposób potrafią pokierować sobą. Świadomi tego, kim są, nie tylko uczą się strategii działania w ulubionych obszarach, ale także radzenia sobie z trudnościami, do których przezwyciężania nie posiadają naturalnych predyspozycji.
(cytat, str. 72) Jeżeli zespołowi nie uda się ujrzeć siebie z zewnątrz, nie będzie mógł wykorzystać wewnętrznych zasobów, ani też efektywnie kierować swoimi działaniami.