Encyklopedia Zarządzania :: E-administracja prawne zagadnienia informatyzacji administracji
Przeglądanie katalogu (kliknij)
Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 33) Obowiązujący w chwili obecnej Plan Informatyzacji Państwa na lata 2007- 2010 określa trzy priorytety rozwoju systemów teleinformatycznych stosowanych do realizacji zadań publicznych: 1. przekształcenie Polski w państwo nowoczesne i przyjazne dla obywateli i podmiotów gospodarczych; 2. racjonalizację wydatków administracji publicznej związanych z jej informatyzacją i rozwojem społeczeństwa informacyjnego; 3. neutralność technologiczną rozwiązań informatycznych wykorzystywanych w procesie informatyzacji administracji publicznej.
(cytat, str. 33) Strategię informatyzacji podmiotów publicznych oparto na Planie Informatyzacji Państwa. Jest on przygotowywany przez ministra właściwego do spraw informatyzacji, czyli obecnie przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji i przyjmowany następnie przez Radę Ministrów w formie rozporządzenia.
(cytat, str. 51) Ustawą o podpisie elektronicznym z dnia 18 września 2001r. nałożono na organy władzy państwowej obowiązek umożliwienia odbiorcom usług certyfikacyjnych wnoszenia podań i wniosków oraz innych czynności w postaci elektronicznej, w przypadkach gdy przepisy prawa wymagają składania ich w określonej formie lub według określonego wzoru.
(cytat, str. 53) Postępowanie administracyjne zostaje wszczęte albo na żądanie strony, albo z urzędu. W pierwszym przypadku konieczne jest złożenie odpowiedniego podania (wniosku), w drugim natomiast- uzyskanie informacji uzasadniającej wszczęcie postępowania z urzędu. Informację tę można uzyskać skądkolwiek, także od innego organu administracji, który może ją przekazać w postaci elektronicznej zgodnie z przepisami ustawy o informatyzacji.
(cytat, str. 57) Podania (żądania, wyjaśnienia, odwołania, zażalenia) mogą być wnoszone pisemnie, telegraficznie lub za pomocą dalekopisu, telefaksu, poczty elektronicznej bądź też za pomocą formularza umieszczonego na stronie internetowej właściwego organu administracji publicznej, umożliwiającego wprowadzenie danych do systemu teleinformatycznego tego organu, a także ustnie do protokołu. Podanie powinno zawierać co najmniej wskazanie osoby, od której pochodzi, jej adres i żądanie oraz czynić zadość innym wymaganiom ustalonym w przepisach szczególnych. Podanie wniesione w formie dokumentu elektronicznego powinno dodatkowo być opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu, przy zachowaniu zasad przewidzianych w przepisach o podpisie elektronicznym. Winno także zawierać dane przedstawione w ustalonym formacie, wymagane we wzorze podania określonym w odrębnych przepisach, jeżeli przepisy te nakazują wnoszenie podań według określonego wzoru.
(cytat, str. 62) Dokument elektroniczny to stanowiący odrębność znaczeniową zbiór danych uporządkowanych w określonej strukturze wewnętrznej i zapisany na informatycznym nośniku danych. Na gruncie polskiego prawa za dokument elektroniczny należy uznać tylko odpowiedni zapis elektroniczny, gdyż tylko on ma odpowiednią moc dowodową. Wydruki i prezentacje są co najwyżej zaczątkiem dowodu lub innym środkiem dowodowym.
(cytat, str. 64) Pisma w formie dokumentów elektronicznych oraz urzędowe poświadczenia odbioru sporządza się w strukturach fizycznych dokumentów elektronicznych w formie zgodniej z formatami danych okręconych w przepisach wydanych na podstawie art. 18 pkt 1 ustawy o informatyzacji i podpisuje bezpiecznym podpisem elektronicznym.
(parafraza, str. 70) Wzór elektroniczny został zdefiniowany jako wzór lub formularz umożliwiający odbiorcom usług certyfikacyjnych wnoszenie podań i wniosków oraz innych czynności w postaci elektronicznej w przypadkach, gdy przepisy prawa wymagają składania ich w określonej formie lub według określonego wzoru. Zgodnie z tą definicją wzór musi być: - sporządzony zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 39 paragraf 2 kpa dotyczącymi zasad obowiązujących dla sporządzania pism w postaci dokumentów elektronicznych; - przygotowany w XML, opisujący zakres użycia dokumentu elektronicznego, zawierający definicję struktury danych w formacie XSD oraz opis wizualizacji dokumentu elektronicznego w formacie XSL.
(cytat, str. 70) Formularz elektroniczny to rozwiązanie techniczne obejmujące dane wraz z oprogramowaniem, które umożliwia przygotowanie dokumentu elektronicznego zgodnego z odpowiadającym mu wzorem elektronicznym.
(cytat, str. 71) Podanie elektroniczne powinno zostać doręczone za pomocą poczty elektronicznej, formularza online umożliwiającego wprowadzenie danych do systemu teleinformatycznego organu, formularza offline umieszczonego na stronie internetowej organu administracji publicznej, który może zostać przesłany pocztą elektroniczną lub na elektronicznym nośniku informacji, jeżeli dane zawarte w dokumencie elektronicznym można wprowadzić do systemu.
(cytat, str. 71) Wzory elektroniczne i formularze elektroniczne powinny być udostępnione za pomocą środków komunikacji elektronicznej poprzez protokół komunikacyjny sieci WWW (HTTP).
(cytat, str. 73) Organ administracji publicznej obowiązany jest potwierdzić wniesienie podania, jeżeli wnoszący tego żąda. Przepis ten odnosi się do każdego rodzaju wnoszonego podania, zarówno w postaci tradycyjnej, jak i elektronicznej. Natomiast w przypadku braku takiego żądania nie jest to obligatoryjne.
(cytat, str. 74 - 75) Urzędowe poświadczenie odbioru to dane elektroniczne dołączone do dokumentu elektronicznego doręczonego podmiotowi publicznemu, połączone z tym dokumentem w taki sposób, że jakakolwiek późniejsza zmiana w tym dokumencie jest rozpoznawalna. Dokonanie takiej czynności przez organ, mimo że nienakazane prawem, jest dopuszczalne, a w przypadku żądania przez doręczającego takiego potwierdzenia wręcz obowiązkowe.
(cytat, str. 76) Doręczenie może nastąpić za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jeżeli strona wystąpiła do organu administracji publicznej o doręczenie albo wyraziła zgodę na doręczenie jej pism za pomocą tych środków.
(cytat, str. 77) Doręczenie w postaci elektronicznej jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy strona wystąpi do organu o taki sposób doręczania albo wyrazi na to zgodę.
(cytat, str. 79 - 80) Urzędowe poświadczenie odbioru to dane elektroniczne dołączone do dokumentu elektronicznego, który dołączono podmiotowi publicznemu, lub połączone z tym dokumentem w taki sposób, że jakakolwiek późniejsza zmiana dokonana w tym dokumencie jest rozpoznawalna. Dane te określają: pełną nazwę podmiotu publicznego, któremu doręczono dokument elektroniczny, datę i czas doręczenia dokumentu elektronicznego (rozumiane jako data i czas wprowadzenia albo przeniesienia dokumentu elektronicznego do systemu informatycznego podmiotu publicznego) oraz datę i czas wykonania. Takie urzędowe poświadczenie odbioru jest nakładane na przesłany dokument elektroniczny przez organ administracji publicznej. Odbywa się to automatycznie poprzez system po wprowadzeniu elektronicznego dokumentu do elektronicznej skrzynki podawczej, czy to za pomocą środków komunikacji elektronicznej, czy też poprzez przeniesienie z informatycznego nośnika danych. Następnie dokument zawierający urzędowe poświadczenie odbioru jest przesyłany nadawcy za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub przenoszony na informatyczny nośnik danych, z którego został wprowadzony do systemu.
(cytat, str. 80) Urzędowe poświadczenie odbioru oznacza dane elektroniczne dołączone do doręczonego pisma w formie dokumentu elektronicznego lub połączone z tym dokumentem w taki sposób, że jakakolwiek późniejsza zmiana dokonana w tym dokumencie jest rozpoznawalna, określające: pełną nazwę podmiotu wystawiającego poświadczenie, pełną nazwę podmiotu, któremu doręcza się dokument elektroniczny (adresata), datę i czas podpisania bezpiecznym podpisem elektronicznym urzędowego poświadczenia odbioru i datę odbioru wpisaną przez adresata, oznaczenie sprawy oraz oznaczenie pisma, którego dotyczy. Jest ono zamieszczane w skrytce, z której adresat może sobie odebrać doręczone pismo. Musi zostać podpisane bezpiecznym podpisem elektronicznym adresata dokumentu elektronicznego.
(cytat, str. 82) System teleinformatyczny służący do obsługi doręczeń pism zapewnia oznaczenie pism w postaci dokumentów elektronicznych danymi stwierdzającymi ważność kwalifikowanych certyfikatów i czas ich weryfikacji.
(parafraza, str. 84) System teleinformatyczny służący do obsługi doręczeń pism zapisuje dane niezbędne do określenia czasu wystawienia urzędowego poświadczenia odbioru oraz odbioru pism. System ten zapewnia oznaczenie pism w postaci dokumentów elektronicznych danymi stwierdzającymi ważność kwalifikowanych certyfikatów i czas ich weryfikacji. Przy dokonywaniu oznaczeń za pomocą systemu teleinformatycznego należy: - spełnić wymagania zgodne z normą Europejskiego Instytutu Standaryzacyjnego CEN-CWA 14167-1 (marzec 2003) lub nowszą; - wykorzystywać bezpieczne moduły kryptograficzne (HSM), spełniające wymagania normy FIPS 140-2 poziom 3 lub CEN-CWA 14167-2 lub nowszą; - wykorzystywać urządzenia udostępniające urzędowy koordynowany czas UTC(PL) zgodnie z rozporządzeniem z dnia 19 marca 2004r. w sprawie sposobów rozpowszechniania sygnałów czasu urzędowego i uniwersalnego czasu koordynowanego UTC(PL) oraz - wykonywać algorytmy szyfrowe z długością klucza co najmniej 2.040 bitów.
(parafraza, str. 88) Ustawą o informatyzacji wprowadzono zmiany do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, nakładając obowiązek przesyłania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dokumentów w postaci elektronicznej opatrzonych bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym ważnym certyfikatem. Zgodnie z ustawą dokumenty elektroniczne takie jak: imienne raporty miesięczne, deklaracje rozliczeniowe, inne dokumenty niezbędne do prowadzenia kont płatników składek i kont ubezpieczeniowych oraz korekt tych dokumentów opatruje się bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu osoby odpowiedzialnej za przekazanie tych dokumentów.