Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 15) Proces produkcyjny to całokształt zjawisk i celowo podejmowanych działań, które sprawiają, że w przedmiocie pracy poddanym ich oddziaływaniu stopniowo zachodzą pożądane zmiany.
(cytat, str. 15) Główną treść procesu produkcyjnego stanowią zmiany dokonujące się w rzeczowej postaci przetwarzanego przedmiotu pracy. Istota działalności produkcyjnej przejawia się nie tylko w sferze fizykochemicznych przemian przedmiotu pracy, ale także w obszarze zagadnień ekonomicznych, społecznych, biologicznych i ekologicznych.
(cytat, str. 17) Dla ekonomisty i organizatora największe znaczenie ma klasyfikacja procesów cząstkowych w zależności od charakteru działań wykonywanych w stosunku do przedmiotu pracy. Na tej podstawie wyróżnia się: - procesy technologiczne -procesy pomiarowo-kontrolne -procesy transportowe -procesy składowania
(cytat, str. 20) Składowanie - jest pojęciem szerszym od "magazynowania", co oznacza, że każde magazynowanie jest składowaniem, ale nie każde składowanie może być uznane za magazynowanie.
(cytat, str. 21) Procesy produkcji podstawowej służą bezpośrednio wykonywaniu wyrobu, do którego wytworzenia zostało powołane przedsiębiorstwo i którego sprzedaż stanowi podstawowe źródło jego przychodów.
(cytat, str. 21) Wytwór procesu produkcji podstawowej jest przeznaczony do sprzedaży zewnętrznemu odbiorcy w celu uzyskania przychodu zapewniającego zwrot poniesionych kosztów i nadwyżkę stanowiącą zysk, co umożliwia istnienie i rozwój przedsiębiorstwa.
(cytat, str. 21) Procesy obsługi służą zaspokajaniu własnych potrzeb przedsiębiorstwa i pod tym względem pełnią taką samą funkcję jak procesy produkcji pomocniczej.
(cytat, str. 21) W wyniku produkcji pomocniczej powstaje wyrób, który zostaje zużyty na własne potrzeby przedsiębiorstwa. Nie stanowi on części produktu podstawowego i nie opuszcza wraz z nim zakładu produkcyjnego.
(cytat, str. 22) Istotą procesów utylizacyjnych jest doprowadzenie do stanu użyteczności przedmiotów, które gdyby procesy te nie zostały wykonane, stanowiłyby nieprzydatne odpady. Uzyskawszy w wyniku utylizacji cechę użyteczności, przedmioty te mogą być albo wykorzystane w przedsiębiorstwie na jego potrzeby, albo sprzedane zewnętrznemu odbiorcy.
(cytat, str. 25) Strukturą produkcyjną nazywamy hierarchiczny układ powiązań nadrzędności i podporządkowania w wytwórczej części przedsiębiorstwa, jaki występuje między większymi podmiotami organizacyjnymi a wchodzącymi w ich skład mniejszymi komórkami.
(cytat, str. 30) Seria - to łączna liczba wyrobów wykonywanych według jednego, niezmienionego wzoru, przy czym nie ma tu znaczenia przedział czasu, w jakim powstaje dany produkt, ani to, czy jest on wykonywany ciągle czy z przerwami.
(cytat, str. 30) Partia produkcyjna - to łączna liczba wyrobów tego samego rodzaju wykonanych w określonym ciągu technologicznym bez przerw, bez przerw w których ciąg ten zajmowałby się wytwarzaniem innych produktów.
(cytat, str. 31) Dla serii czynnikiem o podstawowym znaczeniu jest koszt jednorazowego przygotowania produkcji dla wszystkich egzemplarzy tego samego rodzaju.
(cytat, str. 31) Partia transportowa - to liczba wyrobu tego samego rodzaju, która na danym odcinku jest transportowana jako jedna, niepodzielna porcja.
(cytat, str. 34) Szarża - termin spotykany w różnych gałęziach przemysłu chemicznego, który w procesach realizowanych cyklicznie oznacza masę półproduktu przerabianego łącznie, warunkowaną najczęściej pojemnością wykorzystywanego urządzenia.
(cytat, str. 35) Klasyczne kategorie ilościowe mogłyby z powodzeniem służyć jako określenia typów produkcji, gdyby z wymiarem ilościowym działalności produkcyjnej była ściśle skorelowana jej forma organizacyjna.
(cytat, str. 36) Produkcja potokowa jest rozwiązaniem ukształtowanym w wyniku dążenia do możliwie najściślejszego dostosowania organizacji do charakteru i wymagań procesu produkcyjnego, tak aby mógł on przebiegać jak najsprawniej i najoszczędniej, bez zahamowań i zakłóceń.
(cytat, str. 37) Ważną cechą organizacji potokowej jest specjalizacja stanowisk roboczych zaangażowanych w proces produkcyjny. Specjalizacja pozwala osiągnąć lepsze wyniki produkcji pod względem ilościowym i jakościowym.