Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 22 - 23) Podstawę wynagrodzenia stanowią osiągane efekty pracy. Cechą charakterystyczna organizacji pracy są zlecenia, zadania przekazywane poszczególnym pracownikom lub ich grupom.
(cytat, str. 25) W odniesieniu do kwestii personalnych poszczególne znaczenie mają trzy zasady: dożywotnie zatrudnienie dla pracowników należących do tzw. trzonu załogi, zasada starszeństwa przy wynagradzaniu i awansowaniu oraz zorientowane na consensus zakładowe organizacje związkowe.
(cytat, str. 26) Dla organizacji stosowany system zarządzania zasobami ludzkimi ułatwia wprowadzenie innowacji i dostosowanie się do zmian sytuacji na rynku, przyczynia się do poprawy jakości produktów i racjonalizacji kosztów produkcji.
(cytat, str. 28) Operacyjny wymiar zarządzania zasobami ludzkimi sprowadza się do efektywnego prowadzenia bieżących działań związanych z planowanie zatrudnienia, rekrutacją i de rekrutacją personelu, kierowaniem pracą zespołów, ocenianiem, wynagradzaniem i szkoleniem pracowników oraz sterowaniem produktywnością i kosztami pracy.
(cytat, str. 29) Do głównych obszarów na tym poziomie zarządzania zasobami ludzkimi należy kreowanie potencjału pracowniczego niezbędnego do efektywnej realizacji strategii organizacji oraz uczestnictwo pracowników w jej funkcjonowaniu.
(cytat, str. 32) Planowanie zasobów ludzkich ma na celu ustalenie niezbędnych potrzeb personalnych w wymiarze ilościowym i jakościowym, z uwzględnieniem czynnika czasu i miejsca tego zapotrzebowania.
(cytat, str. 32) Wynagradzania pracowników ma na celu takie ukształtowanie poszczególnych składników tego systemu, by stymulował on zachowania pożądane w danej organizacji, ponosił konkurencyjność firmy od strony kosztów pracy oraz gwarantował pracownikom godziwy dochód za ich prace.
(cytat, str. 37) Organizacja zarządzania zasobami ludzkimi polega na ustrukturyzowani zadań personalnych, następnie ich przyporządkowaniu odpowiednim komórkom organizacyjnym oraz ustaleniu między nimi zależności hierarchicznych i funkcjonalnych.
(cytat, str. 42) Do mocnych stron modelu dywizjonalnego należy umieszczenie komórki personalnej w konkretnej jednostce organizacyjnej, co pozwala na skuteczniejszą identyfikację powstających problemów personalnych i ich rozwiązywanie w kontekście celów tej jednostki.
(cytat, str. 47) Zarządzanie zasobami ludzkimi odbywa się zawsze w konkretnych warunkach, tworzonych przez wiele czynników oddziałujących zarówno na treść formułowanych zadań szczegółowych, podstawowe procesy, jak i na stosowane techniki.
(cytat, str. 49 - 50) Zmieniające się wymogi stanowisk pracy wobec pracowników powodują potrzebę rozwijania określonych elementów ich potencjału pracy.
(cytat, str. 57) Planowanie zasobów ludzkich w węższym znaczeniu oznacza przewidywanie niezbędnej w określonym czasie i miejscu liczby pracowników o odpowiednich kwalifikacjach, zmian w stanie i strukturze zatrudnienia oraz wzajemnego przyporządkowania zatrudnionych pracowników do poszczególnych komórek organizacyjnych i stanowisk pracy.
(cytat, str. 59) Pierwszym z trzech głównych obszarów planowania zasobów ludzkich jest planowanie potrzeb personalnych lub inaczej mówiąc określenie popytu na wewnętrznym rynku pracy danej organizacji.
(cytat, str. 63) Celem jakościowego planowania wyposażenia personalnego jest ustalenie i klasyfikacja struktury zatrudnienia na początek okresu planowania, prognoza zmian w przyjętym horyzoncie czasowym oraz ustalenie pożądanego stanu i struktury w danym punkcie przyszłości.
(cytat, str. 65) Planowanie obsad personalnych jest trzecim obszarem planowania zasobów ludzkich, jakkolwiek często pomijanym lub nienazywanym w wielu publikacjach traktujących o omawianym tu zagadnieniu planowania zasobów ludzkich organizacji.
(cytat, str. 73) Szeroka rekrutacja oznacza oddziaływanie na cały segment rynku pracy, tak by zainteresować ofertą pracy szeroką rzesze potencjalnych pracowników.
(cytat, str. 76) Dobór pracowników jest bardzo ważnym elementem w procesie rekrutacji i oznacza przyporządkowanie poszczególnych pracowników do określonych stanowisk pracy.