Encyklopedia Zarządzania :: Logistyka w zarz��dzaniu marketingiem
Przeglądanie katalogu (kliknij)
Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 15 - 16) Controlling obejmuje gromadzenie, oceną i porównywanie informacji w celu sprawdzania poprawności przygotowanych planów, korygowania niewłaściwie wykonywanych zadań, jak również identyfikację tych działań, które mogą być realizowane lepiej.
(cytat, str. 15) Planowanie jesi kreatywnym określeniem oraz selekcją celów organizacji i wskazaniem najlepszych sposobów ich osiągania, a następnie wyznaczeniem zadań, których wykonanie pozwoli te cele osiągnąć.
(cytat, str. 15) Organizowanie i zatrudnianie obejmują przyporządkowanie i koordynację zadań, jakie mają być realizowane przez jednostki organizacji oraz przydział i dystrybucję zasobów niezbędnych do ich wykonania. Do zasobów należą też ludzie. Przez właściwy przydział wykonawców należy rozumieć wybór odpowiedniej liczby osób o wymaganych kwalifikacjach. Niekiedy oznacza to potrzebę, szkolenia już zatrudnionych osób, może też odnosić siq do zatrudnienia nowych pracowników i, niestety, zwolnienia tych, którzy takich kwalifikacji nie są w stanie osiągnąć.
(cytat, str. 15) Kierowanie jest procesem motywacji, przewodzenia i wpływania na działalność podwładnych. Menedżerowie powinni motywować swych pracowników do jak najlepszego wykonywania powierzonych im zadań, przewodzić im w dążeniu do właściwych celów i wpływać na ich podejście do określanych zadań.
(cytat, str. 22) Cel jest fundamentalny, gdy jest stawiany wyłącznie ze wzglądu na niego samego i jako taki nie wymaga żadnego innego uzasadnienia. Cel jest instrumentalny, gdy jest stawiany z przekonaniem, że jego realizacja będzie miała pozytywne oddziaływanie na inny. fundamentalny cel. W szczególności, cel instrumentalny może wyrażać określoną konkretyzacje, celu fundamentalnego względnie obejmować jego częściowy zakres.
(cytat, str. 25) Skala nominalna - pozwala mierzyć aspekty, dla których wymagane jest jedynie orzeczenie dychotomiczne, najczęściej typu: tak - nie. Powszechnie jest wykorzystywana do pomiaru aspektów jakościowych. Jedyny warunek, jaki musi spełniać to jednoznaczne przyporządkowanie obiektowi wartości pomiaru. Wynik pomiaru może być dowolnym jednoznacznie identyfikowanym symbolem. Nie maga się, aby była to liczba. Na wynikach pomiarów nie wolno wykonywać żadnych operacji rachunkowych, nawet gdy dla ich zapisu wykorzystujemy znaki cyfrowe.
(cytat, str. 26) Skale kardynalne. Ze wzglądu na rolę, jaką odgrywają w nich liczby, nazywa sieje również mierzalnymi. Wśród nich wyróżnia się trzy typy:
a) Skala przedziałowa, w której wykorzystuje się równe odstępy między jednost kami skali. Wyniki pomiaru można więc dodawać i odejmować. Nie wolno ich jednak ani mnożyć ani dzielić, gdyż skala przedziałowa nie ma wyróżnionego punktu zerowego, który w rzeczywistości odzwierciedlałby zanik mierzonego aspektu.
b) Skala ilorazowa, która stanowi naturalne rozszerzenie skali przedziałowej przez wprowadzenie punktu zerowego odzwierciedlającego rzeczywisty zanik mierzonego aspektu. Dzięki temu dozwolone stają się operacje mnożenia i dzielenia wyników pomiaru.
c) Skala absolutna, która określa najwyższy zakres pomiaru odwołując się do liczb rzeczywistych. Formalnie można ją wykorzystywać w teorii miary, gdyż jest granicznym przypadkiem skali ilorazowej. Na wynikach tej skali wolno dokonywać wszystkie operacje matematyczne. Wyniki nie mają jednostki pomiaru.
(cytat, str. 26) Skala porządkowa - umożliwia orzeczenia o relacjach wielkości mierzonych aspektów w sensie "większy - mniejszy", "ważniejszy - mniej ważny", ale nie pozwala orzekać o wymiarze różnic wielkości przyporządkowanych różnym obiektom. Skala porządkowa ustanawia zatem porządek dający się zapisać za pomocą liczb, które można interpretować jako pozycje, np. 1., 2., 3., ..., bez prawa orzekania o odstępach między przyporządkowanymi pozycjami. Dopuszczalne są zatem jedynie porównania w celu ustalenia kolejności.
(cytat, str. 30) Przez koordynację celów należy zatem rozumieć uporządkowanie ich zbiorowości na rozłączne klasy, określenie hierarchii wewnątrz klas, wskazanie relacji zarówno między klasami celów jak i między celami jednej klasy oraz modyfikację celów formalnie sprzecznych.
(cytat, str. 30) We współczesnych koncepcjach zarządzania organizacją zakłada się podział ról na: ♦ menedżerskie, z wszelkimi uprawnieniami wynikającymi z pozycji menedżera, ♦ controllingowe, mające wspomagać menedżerów w sprawdzaniu formalnej poprawności przyjmowanych celów, a więc kontrolowaniu merytorycznej treści, koordynacji wewnętrznej zgodności, weryfikacji realności i wstępnej ocenie przewidywanych efektów , jakie wiążą się z przyjmowanymi celami oraz z kontrolą prawidłowości samego przebiegu procesów i rozliczenia uzyskanych efektów. ♦ logistyczne, mające wspomagać i koordynować realizację procesów wykonawczych.
(cytat, str. 34) Badania operacyjne zajmują się: ♦ rozpoznawaniem zjawisk i procesów O dostatecznie dobrze określonej strukturze, relacjach wewnętrznych i zachowaniu, których przebiegiem jesteśmy zainteresowani i uznajemy, że osiągnięcie przez nie pożądanych stanów wymaga podjęcia pewnych decyzji, ♦ ich odwzorowaniem w abstrakcyjne obiekty o dużym stopniu formalizacji pozwalającej na dokonywanie dobrze określonych formalnych przekształceń i ♦ przeprowadzeniem wnioskowań zgodnie z obowiązującymi regularni logiki lub odwołujących się do wcześniej zaakceptowanych reguł racjonalnego wyboru i uzyskaniem wyników, które mogą być wykorzystane do kształtowania i/lub sterowania zjawiskami lub procesami, które podlegały modelowaniu.
(cytat, str. 36) W podsumowaniu można zwięźle przyjąć następujący podział ról:
♦ zarządzanie określa, co ma być robione. ♦ controlling jest odpowiedzialny za to. czy procesy są zaplanowane i przeprowadzane prawidłowo, ♦ logistyka zajmuje się tym, jak ma to być zrobione.
(cytat, str. 37) Zarządzanie logistyczne jest działalnością kreującą całościową koncepcję przedsięwzięć logistycznych, uwzględniającą ich przebieg zarówno w przedsiębiorstwie jak i u partnerów, oraz koordynację realizacji ( w szerokim znaczeniu ) tej koncepcji przez odpowiednio przyporządkowane jednostki organizacyjne z wykorzystaniem właściwych instrumentów kierowania i kontroli.
(cytat, str. 38) Proces będziemy definiować jako sekwencję lub częściowo uporządkowany zbiór powiązanych ze sobą działań zintegrowanych przez ♦ czas, ♦ koszty, ♦ łączną ocenę jakości wykonania, wykonywanych dla osiągnięcia wspólnego celu.
(cytat, str. 39) Proces będziemy nazywać logistycznym, gdy dla występujących w nim składowych; ludzi, dóbr materialnych, informacji i środków płatniczych, dla których rozpatrywane są: ♦ rozmieszczenie, ♦ stan i ♦ przepływy, wymagana jest koordynacja z innymi procesami ze szczególnym zwróceniem uwagi na kryteria lokalizacji, czasu i efektywności spełniania nadrzędnych celów organizacji.
(cytat, str. 41) Logistyka produkcji ma zadanie zapewnienia optymalnego przepływu materiałów i informacji w procesie produkcji. Jest to bardzo skrótowe ujęcie zadań ki produkcji. Pełne rozwinięcie obejmuje szerokie spektrum procesów logistycznych wynikających z różnorodnych rodzajów produkcji i celów, jakie ma ona spełniać.
(cytat, str. 48) Przez koordynację procesów bodziemy rozumieć aktywności prowadzące do uzgodnienia relacji czasowych w przebiegu działań objętych procesem oraz zasad korzystania ze wspólnych zasobów. Celem koordynacji jest uzyskanie akceptacji przez zarządzających przebiegu realizowanych procesów.
(cytat, str. 49) O idealnej zgodności mówimy wtedy, gdy każdy z celów jest w pełni osiągnięty i ewentualne osiągnięcie "więcej" ze względu na jeden z celów nie wymaga rezygnacji z wymagań wymienionych w drugim z celów.
(cytat, str. 49) O konkurencji będziemy mówić wtedy, gdy większe zaangażowanie na rzecz osiągnięcia jednego z celów może prowadzić do obniżenia poziomu osiągnięcia drugiego z nich w związku z czym wykonawcy mogą odczuwać stan niezgodności interesów, ale formalne warunki ich współpracy wykluczają negatywne oddziały nu między nimi.
(cytat, str. 49) Sprzeczność oznacza, że osiągnięcie obu celów w efekcie realizacji jednego i jest niemożliwa, gdyż osiągnięcie jednego z nich pociąga za sobą efekt przeciwny do tego, co jest uważane za pożądane przez drugi.