Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 22) W każdym systemie lub podsystemie należy wyróżnić obszary kluczowe, czyli takie, które w największym stopniu przesądzają o jego sprawności, jego sukcesie, czy też najbardziej przyczyniają się do jego porażki.
(cytat, str. 23) działania jednej części organizacji wpływają na działania wszystkich pozostałych części, a zmiany, czy reorganizacje dokonywane w jednej części mają także swoje konsekwencje w pozostałych częściach organizacji.
(cytat, str. 24) Przedstawiciele kierunku sytuacyjnego koncentrują się na opisie i analizie rozmaitych uwarunkowań zarówno zewnętrznych, jak i znajdujących się wewnątrz organizacji, których charakter i wzajemne powiązania uzasadniają zastosowanie danego modelu organizacyjnego.
(cytat, str. 25) w dobrze funkcjonujących organizacjach główną rolę odgrywają nie tylko naczelni prezesi czy dyrektorzy, ale także indywidualności na niższych szczeblach zarządzania firmą
(cytat, str. 25) nowa fala proponuje przede wszystkim obserwację, analizę i popularyzację tych rozwiązań, które sprawdzają się w praktyce i przynoszą najlepsze wyniki.
(cytat, str. 27) W analogii mechanistycznej system traktowany jest instrumentalnie, jako narzędzie służące do realizacji zadanego z zewnątrz precyzyjnie sformułowanego celu.
(cytat, str. 29) W analogii organicznej organizacja jest traktowana jako złożona całość aktywnie przystosowująca się do otoczenia, z którym stale wymienia energię i informacje.
(cytat, str. 33) organizacja jest ustrukturalizowanym, czyli uporządkowanym w pewien sposób systemem (całością) złożonym z czterech podstawowych elementów (podsystemów): celów, ludzi, wyposażenia, struktury.
Słowa kluczowe:organizacja Komentarze i źródła pierwotne: H.J. Leavitt: Applied Organizational Change in Industry (w:) Handbook of Organization. G. March ed., Chicago 1965, s.160
(cytat, str. 37) Zarządzanie jest procesem koordynowania zbiorowych wysiłków dla osiągnięcia celów organizacyjnych przez ludzi, przy wykorzystaniu techniki, w zorganizowanych strukturach, w oparciu o wyznaczone zadania.
Słowa kluczowe:zarządzanie Komentarze i źródła pierwotne: F.E. Kast, J.E. Rosenzweig: Organization and Management. A System and Contingency Approach, McGraw-Hill, New York, 1979, s.339
(cytat, str. 41) to, czym zajmują się kierownicy w organizacjach da się sprowadzić do trzech najważniejszych zagadnień: podejmują decyzje, kierują zespołami ludzkimi i ponoszą odpowiedzialność za wyniki i rezultaty pracy na swoim odcinku pracy.
(cytat, str. 49) Złożoność procesy zarządzania polega zarówno na niepewności pracy, stale zmieniającym się środowisku, w którym działa kierownik, jak i na ograniczonej możliwości przewidzenia wydarzeń i sytuacji, z którymi kierownik musi sobie radzić w miarę ich występowania.
(cytat, str. 58 - 59) Pierwszym zadaniem projektantów systemu organizacyjnego po sformułowaniu misji organizacji jest wyodrębnienie z niej celów cząstkowych, których realizacja zapewnia jej spełnienie.
(cytat, str. 61 - 62) Otoczenie organizacji jest podstawową determinantą strategii współczesnego przedsiębiorstwa. Otoczenie to suma czynników, które wpływają lub mogą wpływać na jakikolwiek aspekt funkcjonowania przedsiębiorstwa, na jego cele, wielkość, strukturę, wyniki i metody działania.