Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 29) Organizacja transformacyjna Organizacja, która jest nastawiona na zmianę świata. Nastawienie to wyraża się przede wszystkim w wewnętrznej filozofii i założeniu, że skuteczna zmiana świata na lepsze może być oparta tylko i wyłącznie na wartościach, które w pierwszym rzędzie muszą być realizowane wewnątrz tej organizacji. Organizacja transformacyjna zmienia więc także swoich pracowników, partnerów, usprawnia swoje systemy organizacyjne.
(cytat, str. 46) Misja Etymologia słowa misja wskazuje na posłannictwo (łac. missio "poznanie,wysłanie"), czyli na ważne zadanie do spełnienia bądź na grupę zadaniową wysłaną gdzieś w specjalnym celu.
(cytat, str. 46) Rola społeczna Pod tym pojęciem kryje się oficjalne miejsce organizacji w społeczeństwie, ogólne określenie jej działalności. Ta rola nie zawsze jest realizowana ze względu na słabości organizacji. Najczęściej jest zapisana w statucie jako cel statutowy.
(cytat, str. 47) Cel strategiczny, związany z sensem, misją i wizją, zmierza do przygotowania i prowadzenia wielkich operacji i kampanii. Jego elementami składowymi są: daleki horyzont czasowy, skupienie wysiłków, układ decyzji, wszechobecność. Cele strategiczne, których zwykle jest co najwyżej kilka, są przetłumaczeniem wizji i misji na bardziej konkretne działania. Plan działań zmierzających do realizacji takich celów nazywamy strategią.
(cytat, str. 49) Chociaż nie ma przepisu na znalezienie misji, można wskazać pewne warunki, jakie powinna spełniać: 1. Odwołuje się do potrzeb zewnętrznych i wewnętrznych osób zainteresowanych działalnością organizacji - potrzeby. 2. Pokazuje jasno obraz tego, jak świat (fragment świata) będzie wyglądał w efekcie naszego działania - aspiracje. 3. Odwołuje się do tego, w czym jesteśmy dobrzy - wizja musi odzwierciedlać naszą siłę - kompetencje i możliwości. 4. Informuje o tym, w co wierzymy i w co jesteśmy gotowi się zaangażować - zaangażowanie. 5. Musi odwoływać się do przyszłości i dawać szansę stałej modyfikacji - próba czasu. 6. Powinna być prosta, krótka, łatwa do zakomunikowania - precyzja i przejrzystość. 7. Powinna odróżniać daną organizację od innych podobnych do niej - oryginalność. 8. Założenia jej powinny być sformułowane tak, aby był możliwy pomiar stopnia ich realizacji - weryfikacja. 9. Powinna być pasjonująca i inspirująca, i trudna - motywacja.
(cytat, str. 53 - 55) Pięć pytań Druckera 1. O co chodzi w naszej działalności?(...) 2. Kto jest naszym klientem?(...) 3. Co nasz klient uważa za wartość?(...) 4. Jakie są nasze wyniki?(...) 5. Jakie są nasze plany?(...)
(cytat, str. 61) Określając więc strategie, powinniśmy brać pod uwagę: - dane na temat rynku - czyli tego, kto i za ile gotów jest kupić naszą usługę lub produkt; - potrzebne środki, materiały - czyli co musimy posiadać, aby móc działać; - miejsce, lokalizację projektu - najbardziej optymalną ze względu na klientów; - kwestie techniczne projektu - związane z technologią, czasem uruchomienia itp.; - wymagania organizacyjne - konieczność zatrudniania określonych osób i kierowania ich pracą; - konieczność angażowania współpracowników; - harmonogram wprowadzania projektu w życie - możliwości czasowe; - analizę finansową i ekonomiczną - ile potrzeba pieniędzy i kiedy można oczekiwać ich zwrotu.
(cytat, str. 77) Strategie stanowią w rzeczywistości warunek skutecznej oceny współpracowników, ich motywowania i wynagradzania, i dlatego od nich właśnie zaczyna się zmiana, która doprowadzić ma do powstania organizacji zarządzanej służebnie. Służy temu m.in. technika zwana zarządzaniem przez cele (ang. Managing by Objectives - MBO), w której cele strategiczne zamienione zostały na konkretne roczne cele poszczególnych działów firmy. Te z kolei rozkładane są na poszczególne komórki organizacyjne, a następnie na pojedynczych pracowników.
(parafraza, str. 82 - 84) Według Minzberga każda organizacja poddana jest działaniu siedmiu sił dążących do równowagi. Są to: - Ukierunkowanie - nadaje ona sens temu gdzie dana organizacja zmierza - Efektywność - dzięki niej uzyskuje się znaczne korzyści przy koniecznych kosztach - Mistrzostwo - działa w przeciwnym kierunku niż efektywność sprawiając, że zadania wykonywane są na wysokim poziomie wiedzy i umiejętności - Koncentracja - polega na skupieniu wysiłków organizacji na obsługiwaniu określonych rynków - Innowacja - dzięki niej organizacje odkrywają nowe rozwiązania zarówno dla siebie, jak i swoich klientów - Kooperacja - dzięki niej organizacja scala się w jedną całość - Konkurencja - są to siły wewnętrzne, które występują przeciw autorytetom poza obszarem legalnej władzy
(parafraza, str. 90 - 95) Greiner wyróżnił 5 etapów wzrostu strukturalnego organizacji, występujących naprzemiennie z kolejnymi kryzysami. Etap 1: Mentalne służenie sobie - przedsiębiorczość Charakterystyczna jest struktura nieformalna, poddanie bodźcom zewnętrznym, kreatywność. Firma obsługuje klientów bezpośrednio. Zakończony kryzysem przywództwa. Etap 2: Mentalne służenie organizacji - wytyczne Działania w firmie zostają silniej ukierunkowane, potrzebne są autorytatywne dyrektywy i jednocześnie zaufanie wobec szefa. Organizacja tworzy scentralizowany i wbudowany system zarządzania. Zakończony kryzysem autonomii. Etap 3:Mentalne służenie interesom kadry - delegowanie Pojawia się delegowanie uprawnień i struktura wydziałowa. Zakończony kryzysem kontroli. Etap 4: Mentalne skupienie się na służbie całej organizacji - koordynacja Konieczne staje się wprowadzenie profesjonalnych systemów kontroli, jak i również koordynacji działań. Zakończony kryzysem biurokracji. Etap 5: Mentalne skupienie się na dobru klienta - współpraca Konieczny wyższy poziom współpracy na poziomie przepływu informacji i zasobów. Zakończony kryzysem wartości.
(parafraza, str. 104 - 105) Cechy organizacji gronowej: - Problem technologii: w organizacji gronowej nowe technologie są w pełni wykorzystywane, może pojawić się w związku z tym trudności finansowe; - Problem awansu: nie występuje tutaj hierarchia, w związku z tym nie występują tradycyjne schematy awansu, do projektów zapraszani są najlepsi; - Kontrola: członkowie zespołu w trakcie wspólnej pracy pilnują się wzajemnie; - Prywatność i bliskość: stosunki pomiędzy współpracownikami są dużo bliższe niż w innych typach organizacji; - Radość rządzenia: organizacja idealna dla tych, którzy chcą służyć swoim podwładnym, pomagać im w ciągłym rozwoju.
(cytat, str. 106) Projekty posiadają kilka cech, wyjątkowo atrakcyjnych dla ludzi. A oto niektóre z nich: - Projekty z reguły wiążą się z tworzeniem rzeczy nowych, przez co są ciekawe poznawczo. - Nad projektami pracuje dobrany (doborowy) zespół, dający członkom wspólnotowe poczucie bezpieczeństwa. - Projekty mają zwykle ograniczony czas realizacji, dzięki czemu można dosyć szybko ujrzeć owoce swojej pracy, co działa bardzo motywująco. - Zespoły projektowe są względnie niezależne od wpływów środowiska, co daje jego uczestnikom poczucie wolności oraz wpływania na decyzje, które ich dotyczą. - Realizacja projektu ma zazwyczaj ściśle sprecyzowany cel, który przyświeca realizatorom, i łatwo o nim powiedzieć, czy został zrealizowany czy nie.
(cytat, str. 110) Ogólnie mówi się o trzech rodzajach systemów zarządzania: systemach ukierunkowujących, systemach związanych z procesami oraz o systemach codziennego zarządzania. Systemy ukierunkowujące i systemy związane z procesami są ze sobą powiązane analogicznie do tego jak stawianie zadań i kompetencje w ich wykonaniu. Systemy ukierunkowujące wskazują, jakie zadania powinniśmy wykonywać; strukturalizują zadania organizacji; pozwalają na podjęcie decyzji co robić, co wybrać; wreszcie pomagają skutecznie lokować środki na określonych zadaniach. Systemy związane z procesami umożliwiają wykonywanie czynności, dzięki nim także możemy przydzielić właściwą pracę właściwej osobie. Do najbardziej typowych należą systemy zarządzania jakością, instrukcje stanowiskowe, systemy rekrutacji i szkolenia pracowników, pomiaru kompetencji. Ostatnią grupę tworzą systemy codziennego zarządzania. Ich podstawowym celem jest bieżące umożliwienie docierania do nas informacji zwrotnej o wykonanym zadaniu. Do tych systemów należą systemy badania zadowolenia klienta wewnętrznego i zewnętrznego, systemy ocen pracowników i menedżerów; nie są one związane ani z określeniem zadania, ani z jego wykonaniem, ale jednocześnie pozwalają na wzajemne oddziaływanie na zadania i ich wykonywanie. To właśnie ich działanie jest najbardziej motywujące.
(cytat, str. 119) Podstawowe części biznesplanu to:(1) charakterystyka przedsięwzięcia w kontekście organizacji; (2) strategia oparta na analizie SWOT; (3) plan techniczny; (4) plan marketingowy; (5) plan organizacyjny; (6) plan finansowy; (7) sposoby kontroli tego, co można uzyskać.
(cytat, str. 124) Nowe wyzwania wymagają nowych podejść do marketingu. Zamiast tradycyjnego ciągu czynności związanych z projektowaniem, produkcją, promocją i sprzedażą dochodzi do coraz bliższego kontaktu z klientami i to oni faktycznie decydują o losach produktów i usług. Naszym zadaniem pozostaje jedynie zebrać ich opinie. Takie podejście, w którym rezygnuje się całkowicie z badań marketingowych, a wiedzę zdobywa się niejako 'w boju', nazywa się marketingiem radykalnym, czasami także clientingiem.
(cytat, str. 144) Standard to mniej lub bardziej ściśle sprecyzowane wymagania, jakie musi spełniać określony produkt lub usługa; na przykład w hotelach spełnianie różnych standardów usług jest związane z systemem gwiazdkowym.