Encyklopedia Zarządzania :: Informacja w internecie
Przeglądanie katalogu (kliknij)
Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 9) Informacja i komunikacja zawsze były ze sobą nierozerwalnie związane. Informacja - jako jednostka wiedzy, komunikacja - jako sposób jej dystrybucji. Społeczeństwo informacyjne cierpi jednak już nie tylko na nadmiar informacji, ale też - ulegając dziecięcej fascynacji nowymi możliwościami - samo generuje niezwykłe wprost ilości komunikatów pustych, nie niosących za sobą żadnej konkretnej treści lub też powielających w nieskończoność treści już istniejące.
(cytat, str. 16) Ważnym czynnikiem determinującym rozwój idei serwisów społecznościowych jest potrzeba afiliacji, czyli przynależności do pewnej (w domyśle - elitarnej) grupy społecznej, grupy decydentów wpływających na kształt i treść wirtualnego świata, jakim jest Internet.
(parafraza, str. 16 - 17) Rodzaje serwisów społecznościowych: 1. Towarzyskie np. facebook.com 2. Networkingowe np. goldenline.pl 3. Kontentowe np. youtube.com 4. Serwisy dziennikarstwa obywatelskiego np. ithink.pl 5. Fora dyskusyjne np. forumowisko.pl 6. Blogi np. blog.pl 7. Repozytoria np. wikipedia.pl
(cytat, str. 31) Telewizja, radio i prasa to media monologu, a więc komunikacji jednokierunkowej, w której aktywny nadawca nie dyskutuje z biernym odbiorcą, a tylko "komunikuje" mu rzeczywistość w formie dogmatu.
(cytat, str. 36) Dwa główne problemy, z jakimi spotyka się osoba korzystająca z informacji publikowanych w Internecie, to ich efektywne wyszukiwanie oraz wiarygodność.
(cytat, str. 40) Dla osób poszukujących w Internecie informacji o rzetelności przedsiębiorców, jakości towarów czy pracy poszczególnych usługodawców (od hydraulika po lekarza) coraz większe znaczenie mają opinie zwrotne (tzw. feedback i marketing szeptany) zadowolonych i niezadowolonych klientów.
(cytat, str. 40) Rekomendacja konsumencka zyskuje na znaczeniu wobec tradycyjnej rekomendacji medialnej i komercyjnej (regularna reklama i promocja), co wynika nie tylko z dostępności nowego kanału przepływu informacji, ale i spadku zaufania wobec narzędzi tradycyjnego marketingu.
(cytat, str. 44 - 45) Aby efektywnie poruszać się we wszechogarniającym morzu informacji, warto podejmować działania optymalizujące wyszukiwanie i stosować kryteria weryfikujące treść. Oto najważniejsze z nich: 1. Poznaj źródła informacji i strategie wyszukiwawcze (...) 2. Stosuj zasadę potrójnej weryfikacji danych (...) 3. Treści generowane społecznie potwierdzaj w Internecie "tradycyjnym" (...) 4. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania (...)
(cytat, str. 44) W związku z łatwością publikowania w Internecie i generalnym brakiem tradycyjnych form wstępnej weryfikacji treści (redakcja, korekta, recenzja), dziś, w świecie hiperpodaży danych, to na odbiorcę informacji spada obowiązek należytej akredytacji przed dopuszczeniem do świadomości i dalszym rozpowszechnianiem. W przeciwnym razie bezkrytyczne stosowanie niesprawdzonej wiedzy może prowadzić do negatywnych konsekwencji, a jej powtarzanie niewiele różnić się będzie od rozpowszechniania zasłyszanej plotki.
(cytat, str. 47) Z punktu widzenia ogólnospołecznego, znaczącą rolę odgrywa odpowiednio wczesna edukacja w zakresie posługiwania się nowymi technologiami (zwłaszcza narzędzi i technik wyszukiwawczych), wzbogacona o umiejętności selektywnego doboru wartościowych źródeł i oceny dokumentów - tzw. information literacy. Ważne jest też budowanie społecznej świadomości w zakresie walorów, ale i niebezpieczeństw związanych ze współczesną dostępnością do wszelkich informacji.
(cytat, str. 49) Aby informacja nosiła znamiona prawne predestynujące ją do ochrony prawnoautorskiej, musi być oryginalnym wynikiem czyjejś pracy, a nie tylko powieleniem już istniejących informacji czy prostym odzwierciedleniem jakiegoś fragmentu rzeczywistości.
(cytat, str. 60) Informacja jest dziś najważniejszym elementem cyberprzestrzeni. Jest generowana z danych, które - przetwarzane, komentowane i rozpowszechniane - tworzą nowy wymiar naszej rzeczywistości.
(cytat, str. 63) W gospodarce opartej na wiedzy rozwój branży jest proporcjonalny do ilości i jakości informacji, która jest dostarczana w celu podejmowania strategicznych działań.
(cytat, str. 63) Jednak informacja jest nie tylko elementem składowym komunikacji. Patrząc z punktu widzenia ekonomiki, możemy ją również rozpatrywać w kontekście usługi czy towaru. Co najważniejsze, są to obszary, które dziś stanowią walutę przetargową, gwarantującą wymierne zyski, zainteresowanie i utrzymanie się w cyberprzestrzeni.
(cytat, str. 65) Oprócz ludzi, źródłem informacji są także dokumenty, instytucje czy konkretne bodźce wynikające z sytuacji (inaczej: osobowe, piśmiennicze, instytucjonalne, behawioralne). A skoro typów jest tak wiele, podzielić je można na dokumentalne (wszystko to, co utrwalone za pomocą pisma, obrazu czy dźwięku) oraz niedokumentalne (obejmujące te dane, które nie zostały utrwalone, ale są przekazywane bezpośrednio odbiorcy).
(cytat, str. 66) W marketingu od dawna wykorzystuje się informację zwrotną od klienta, aby móc budować przewagę konkurencyjną i tworzyć produkty czy oferować usługi na miarę potrzeb grupy docelowej. Tymi prawami rządzi się również informacja dostępna w Internecie.