Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 15) patenty na wynalazki, wzory użytkowe, wzory przemysłowe, znaki towarowe, znaki usługowe, nazwy handlowe o oznaczenie pochodzenia lub nazwy pochodzenia, jak również zwalczanie nieuczciwej konkurencji.
(cytat, str. 16) zespół norm prawnych regulujących stosunki związane z ochroną wynalazków i wzorów użytkowych, czyli z tzw. Ochroną patentową. Normy te ustalają, które wynalazki i wzory użytkowe podlegają ochronie prawnej, kto i w jakim trybie może uzyskać patent, prawo ochronne, świadectwo autorskie lub inny tytuł ochronny, jaki jest zakres ochrony wynikającej z udzielonego tytułu ochronnego, kiedy i w jakich okolicznościach ochrona ta ustaje, jakie są skutki naruszenia udzielonych praw wyłącznych, w jaki sposób rozstrzyga się spory powstające w związku z ochroną wynalazków i wzorów użytkowych itp.
(cytat, str. 17) zespół norm regulujących stosunki związane z dokonaniem, ochroną i wykorzystaniem projektów wynalazczych w gospodarce uspołecznionej.
Słowa kluczowe:prawo wynalazcze Komentarze i źródła pierwotne: Staszków M. "Zarys Prawa wynalazczego", Warszawa 1974
(cytat, str. 21) Dla patentowalności wynalazku ważne jest, aby przed datą pierwszeństwa nie był on podany do wiadomości powszechnej w kraju, w którym patent na wynalazek ma być udzielony. Ujawnianie wynalazku poza granicami tego kraju nie ma wpływu na zdolność patentową danego rozwiązania.
(cytat, str. 26) Polega na przyznawaniu określonej osobie fizycznej lub prawnej albo grupie takich osób, prawa wyłącznego korzystania z rozwiązania technologicznego stanowiącego przedmiot ochrony.
(cytat, str. 31) Uprawnienie przyznane przez kompetentny organ państwowy (zwany z zasady urzędem patentowym) do wyłącznego korzystania z określonego wynalazku, na określonym terytorium i przez określony prawem czas.
(cytat, str. 40 - 41) Polega na badaniu, czy zgłoszenie odpowiada wymaganiom formalnym, przewidzianym przez ustawę patentową dla tego rodzaju czynności, a więc na sprawdzeniu, czy zgłoszenie zawiera wszystkie niezbędne dokumenty, czy opis wynalazku jest zgodny z ustawowymi dyspozycjami, czy przedmiot zgłoszenia nie jest wyłączony spod ochrony itp.
(cytat, str. 42) Przyznanie określone osobie prawa wyłącznego korzystania z wynalazku powoduje, że inne osoby mogą stosować to rozwiązanie tylko na podstawie specjalnego upoważnienia, zwanego licencją.
(cytat, str. 43) licencją otwartą nazywa się generalne upoważnienie wszystkich osób trzecich lub określonych ich kategorii do korzystania z opatentowanego względnie zgłoszonego do opatentowania wynalazku (wzoru użytkowego).
(cytat, str. 43) Ze względu na sposób udzielenia tego upoważnienia rozróżnia się trzy następujące rodzaje licencji: a) licencje płynące z umowy licencyjnej; b) licencje otwarte; c) licencje przymusowe.l
(cytat, str. 43) licencja umowna, wynikająca z kontraktu zawartego pomiędzy właścicielem patentu (licencjodawcą) a osobą zainteresowaną stosowaniem chronionego rozwiązania technicznego (licencjobiorcą), jest najbardziej naturalną i w związku z tym najczęściej w praktyce występującą formą prawną udzielania zezwoleń na stosowanie opatentowanych wynalazków i zarejestrowanych wzorów użytkowych. W umowie tej licencjodawca upoważnia licencjobiorcę do korzystania z wynalazku (wzoru) na zasadach określonych przez obie strony.
Słowa kluczowe:licencja umowna Komentarze i źródła pierwotne: zob. art. 44 i87 u. o w. oraz §§ 29-32 rozp. RM w spr. proj. wyn.
(cytat, str. 44) Upoważnienie do korzystania z cudzego wynalazku (wzoru użytkowego), przy którym licencjobiorca może korzystać z niego w takim samym zakresie, jak licencjodawca.
(cytat, str. 44) Upoważnia licencjobiorcę jedynie do wytwarzania wyrobu według wynalazku (wzoru), bez prawa wprowadzania wytworzonego wyrobu do obrotu handlowego.
(cytat, str. 52) Znakiem towarowym jest najczęściej łatwe do zapamiętania przez odbiorcę oznaczenie zamieszczone na towarze lub jego opakowaniu.
Słowa kluczowe:znak towarowy Komentarze i źródła pierwotne: Matuszewski P. "Znaki towarowe i ich ochrona" w: "Zagadnienia wynalazczości i ochrony własności przemysłowej. Wiadomości podstawowe", red. S. Sołtysiński, Warszawa- Poznań 1976, s.151-165.
(cytat, str. 53) Stosownie do właściwości oznaczeń mogących występować w roli znaku towarowego dzieli się znaki na: słowne, obrazkowe, plastyczne i kombinowane.
Słowa kluczowe:znak towarowy Komentarze i źródła pierwotne: Kochanowski J. "Funkcje i ochrona prawna znaków towarowych", Warszawa- Kraków 1976
Matuszewski P. "Ochrona prawna wzorów zdobniczych i znaków towarowych w Polsce", w: "Własność przemysłowa w Polsce", red. M. Staszków, Katowice 1973, s. 31-50
Matuszewski P. "Znaki towarowe i ich ochrona", w: Zagadnienia wynalazczości i ochrony własności przemysłowej. Wiadomości Podstawowe", red. S. Sołtysiński, Warszawa- Poznań 1976, s. 151-165
(cytat, str. 77) Jeżeli znak towarowy został prawidłowo zarejestrowany w kraju pochodzenia, to może być również w takiej samej formie (telle quelle) zarejestrowany w innych krajach konwencyjnych, bez względu na to, czy w krajach tych ma on zdolność rejestrową. Odmowa rejestracji wzoru na zasadzie telle quelle jest dopuszczalna tylko wtedy, gdy zarejestrowanie wzoru sprzeciwiałoby się porządkowi publicznemu i moralności w danym kraju (np. gdy pisownia lub brzmienia obcego znaku słownego mają w języku polskim charakter obsceniczny).
(cytat, str. 80) Nazwa handlowa (firma) jest to imię własne przedsiębiorstwa, używane w celu odróżnienia go od innych przedsiębiorstw przemysłowych i handlowych.
(cytat, str. 85) Informacja patentowa to usystematyzowany zbiór wiadomości zawartych w dokumentach techniczno-prawnych i w literaturze patentowej.
Słowa kluczowe:informacja, informacja patentowa Komentarze i źródła pierwotne: Seweryniak A. "Informacja patentowa", w: "Zagadnienia wynalazczości i ochrony własności przemysłowej", T.2., Warszawa 1976