Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Cytaty i parafrazy (0 - 18 z 18)
(cytat, str. 10) Konkurencyjność rynku to teren starcia interesów nabywców, którym ona sprzyja praz interesów sprzedawców, którzy ją będą zwalczać. Jest przedmiotem przetargów, przenoszących się na teren ogólnokrajowy, wywołującym regulacje prawne i skutki w politykach rządów.
(parafraza, str. 16) Cele zrzeszeń branżowych: -przeciwdziałania praktykom (rządu lub innych podmiotów) dyskryminujących branżę, -wyrażanie swej opinii jako mniejszości, na forum publicznym, -organizowania wspólnych działań badawczych, promocyjnych itp. leżących w interesie członków zrzeszenia.
(cytat, str. 18) Segment otoczenia, stanowiący realne środowisko geograficzne, w jakim działa firma jest z nią powiązany wieloma wielokierunkowymi relacjami. Określa lokalny, realny rynek pracy, decyduje o standardzie życia pracowników i ich rodzin, o warunkach dojazdu do pracy, o kosztach dowozu dostaw, o możliwościach łączności, o dostępie do lokalnych usług itp.
(cytat, str. 24) Istnieje wiele realnych wersji kart praw konsumenta. Jednak wszystkie dają się sprowadzić do pięciu zasad sformułowanych przez Johna Kennedy'ego: 1) prawo do pełnej informacji o cechach i skutkach działania wyrobów, 2) prawo do bezpieczeństwa użytkownika, 3) prawo do odszkodowania za doznane szkody, wywołane wadą wyrobów, 4) prawo wyboru, 5) prawo do organizowania zbiorowych działań dla ochrony swych interesów.
(cytat, str. 35) Koncepcja ścisłej odpowiedzialności ma swe korzenie w poglądzie, że odpowiedzialność wytwórcy powstaje wyłącznie z jednego powodu, jakim jest tylko samo istnienie wady. Dla dochodzenia odpowiedzialności nie jest konieczne naruszanie umowy lub zaistnienie aktu zaniedbania. Wytwórca jest odpowiedzialny za odszkodowanie, jeśli jego produkt spowodował szkodę.
(parafraza, str. 75) Certyfikat urzędowy - musi być wystawiony bez względu na wolę stron umowy na podstawie ustawy, określającej wymagania techniczne stawiane wyrobom jako warunek dopuszczenia do obrotu i wymagającej potwierdzenia spełnienia wymagań. Certyfikaty wymagane prawem dokumentują w zasadzie tylko badania techniczne bezpieczeństwa wyrobów lub procesów, w których ryzyko wywołania zagrożenia dla życia lun zdrowia ludzi, upraw i hodowli lub środowiska naturalnego może być znaczne.
(parafraza, str. 75) Certyfikat komercyjny - certyfikat techniczny będący elementem negocjacji umownych wraz z całym pakietem wzajemnych zobowiązań stron umowy. Jeśli podmiotem wymagającym świadectwa badania technicznego jest odbiorca, to celem certyfikatu będzie udokumentowanie tych cech technicznych wyrobu lub procesu, które odbiorca uważa za ważne. Wykaz cech objętych badaniem technicznym będzie obejmował przede wszystkim cechy użytkowe, określone w warunkach technicznych dostawcy. Jeśli podmiotem wymagającym certyfikatu jest towarzystwo ubezpieczeniowe, to przedmiotem udokumentowania będą cechy decydujące o prawdopodobieństwie odpowiedzialności ubezpieczyciela. Klasy wymagań wobec tych cech ustala albo towarzystwo ubezpieczeniowe, albo akredytowane przez nie towarzystwo rzeczoznawstwa technicznego. Wyniki badań technicznych będą elementem umowy ubezpieczeniowej, rzutującej na całe polisy.
(parafraza, str. 75) Certyfikaty promocyjne - certyfikaty techniczne, które nie są wymagane przez ustawodawcę lub partnera umowy gospodarczej, lecz które powszechnie występują na rynku. Są to badania techniczne wykonywane z inicjatywy i na zlecenie wytwórcy, służące udokumentowaniu walorów lub procesów dla celów promocyjnych. Rozpowszechnioną grupą takich badań technicznych są badania potwierdzające zgodność z normą techniczną uznawanego na rynku organu normalizacyjnego, np. zgodność z normą brytyjską, francuską itp.
(cytat, str. 76) Certyfikat alternatywny, potwierdzający zgodność lub niezgodność z wymaganiami ustalonymi w ustawie, umowie lub w normie. Na rynku europejskim dominują certyfikaty potwierdzenia zgodności.
(parafraza, str. 77) Podział certyfikatów ze względu na podmioty wystawiające świadectwo badania: - certyfikaty pierwszej strony, gdy świadectwo badania technicznego wystawia dostawca; często takie świadectwo nazywa się deklaracją dostawcy, - certyfikaty drugiej strony, gdy świadectwo badania technicznego wystawia odbiorca (ogólnie partner określonej umowy zawartej z dostawcą), - certyfikaty trzeciej strony, gdy świadectwo badania technicznego wystawia podmiot niezależny od pierwszej i drugiej strony.
(parafraza, str. 90) Cele firm japońskich: 1)dywersyfikacja (dostosowanie produktów do potrzeb specyficznych odbiorców i specyficznych rynków), 2)udział w rynku, 3) zwrot zainwestowanego kapitału
(cytat, str. 94) Firma jest zespołem ludzi pracujących razem. Ci ludzie pozostają we wzajemnych związkach społecznych między sobą i z organizacją jako całością. Efektywność ich pracy zależy od tych związków.
(cytat, str. 94) Firma jest systemem zaprojektowanym do wypełniania określonych zadań w sposób efektywny. Ludzi zatrudnia się po to, by wypełniali te zadania za pomocą udostępnianych metod i środków. Płaci się im za wypełnienie ich zadań.