Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 12) Funkcjonowanie organizacji zależy od jej otoczenia. Z otoczenia bowiem czerpie ona także niezbędne zasoby do swego rozwoju, a więc: ludzi, środki rzeczowe i finansowe, informacje. Zmiany w otoczeniu są dla organizacji albo szansą rozwoju, albo zagrożeniem. Organizacja więc, aby trwać i rozwijać się, musi stale te zmiany obserwować. Ze względu na powiązania organizacji z otoczeniem nazywamy ją często systemem otwartym. Ponieważ organizacja również dostosowuje się do zmiennego otoczenia, nazywamy ją systemem adaptacyjnym.
(cytat, str. 14) Holding to organizacja, którą jest najczęściej spółka akcyjna posiadająca kontrolne pakiety akcji innych spółek i mająca z tego tytułu istotny wpływ na zarządzanie nimi. Spółka, która posiada kontrolny pakiet innych akcji lub większościowe udziały, nazywa się spółką - matką. Spółka - matka jest strategicznym udziałowcem spółek - córek.
(cytat, str. 14) Koncern to duża organizacja gospodarcza obejmująca pod wspólnym zarządem kilka, a niekiedy kilkaset przedsiębiorstw o zbliżonym profilu produkcji i usług. Jednostki organizacyjne wchodzące w skład koncernu często uzupełniają się.
(cytat, str. 16) Konsorcjum to porozumienie stworzone najczęściej przez banki do realizacji określonego celu w zasadzie nie związanego z nową organizacją, czyli czysty związek kapitałowy. Po zrealizowaniu celu konsorcjum dzieli się zyskami i przestaje istnieć lub przekształca się w związek innego typu.
(cytat, str. 18) Zarządzanie powinno być skuteczne. Skuteczność jednak nie jest pojęciem jednostkowym. Uważa się, że skuteczne zarządzanie to takie, które przynosi zysk właścicielom i dobrą pracę zatrudnionym. Taką postać sprawności nazywamy ekonomicznością.
(cytat, str. 21) Menedżerowanie zajmują różne stanowiska. Jeżeli organizację przedstawimy w formie piramidy (patrz rys. 3, rozdział 1.2.), to na jej szczycie menedżerami najwyższego szczebla są tzw. executives. Do stanowisk zajmowanych przez menedżerów najwyższego szczebla hierarchicznego należą takie stanowiska, jak prezes, wiceprezes, naczelni lub generalni dyrektorzy. Menedżerowie tego szczebla kierują pracą innych menedżerów.
(cytat, str. 21) Menedżer jest zwierzchnikiem danego zespołu ludzkiego; jego rola sprowadza się do osiągnięcia założonych przez zespół celów. Cele te są postawione przed zespołem z zewnątrz lub też formułowane przy udziale zespołu.
(cytat, str. 23) Pojęcie związane z systemem zarządzania przedsiębiorstwem jest określane jako menedżeryzm. Według J. Tudreja (1998, s. 54-57), jest to system sprawowania naczelnego kierownictwa w przedsiębiorstwie przez zawodowego menedżera wraz z towarzyszącą temu systemowi teorią zarządzania oraz ideologią.
(cytat, str. 26) Menedżerowie realizują swoje zadania w ramach ciągle zmieniającego się systemu zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Stosują przy tym następujące podejścia: zarządzanie naukowe, zarządzanie behawioralne, czyli oparte na badaniach nad zachowaniem organizacji i psychologią pracy, oraz zarządzanie optymalizujące, które polega na kwantyfikacji i algorytmizacji procesu podejmowania decyzji przy stosowaniu technik komputerowych. Stosowanie łącznie wszystkich podejść do rozwiązania problemu określa się jako zarządzanie zintegrowane.
(cytat, str. 47) Proces, który prowadzi do rozpadu i upadku systemu nazywamy entropią. Zadaniem zarządzania z punktu widzenia podejścia systemowego jest nieustanne wzmacnianie energii organizacji w celu uniknięcia entropii.
(cytat, str. 48) W. Ouchi zauważył, że firmy uzyskują dobre rezultaty, wówczas gdy wykorzystują podejścia mieszane, nazwane przez niego modelem Z. W wymienionym modelu organizacja powinna postępować w następujący sposób: odpowiedzialność indywidualna (cecha amerykańska), zbiorowe podejmowanie decyzji (cecha japońska), powolne awansowanie (cecha japońska), całościowa troska o pracownika (cecha japońska) oraz zmodyfikowane elementy pozostałych trzech, czyli ani japońskie, ani amerykańskie, np. aby zatrudnienie było długookresowe, a więc nie krótkookresowe i nie dożywotnie.
(cytat, str. 52) Szczególnym celem organizacji jest misja organizacji, czyli szeroko sformułowane zamierzenia, które służą do określenia kierunku działań organizacji. Jest to, mówiąc w przenośni, azymut nawigacyjny organizacji. Pełne określenie misji zawiera: - opis podstawowych wyrobów czy usług organizacji, - funkcje, które będzie wypełniała, - rynki klientów, których będzie obsługiwała.
(cytat, str. 55) Cele organizacji są nastawione w większości sytuacji na przetworzenie i rozwój. Dlatego też niekiedy mamy do czynienia z sytuacją, kiedy organizacja "odrywa się" od swojej pierwotnej funkcji. Takie zjawisko określa się mianem autonomizacji celów. Otoczenie najczęściej uważa to zjawisko za patologiczne. Natomiast z punktu widzenia samej organizacji jest to dążenie do obrony własnych interesów.
(cytat, str. 59) Planowanie w organizacji jest procesem decyzyjnym, który ma za zadanie osiągnięcie wyznaczonych celów. Plany organizacji są powiązane z jej celami. Powiązanie to ma charakter sprzężenia zwrotnego, a zakłócenia w realizacji planów powodują konieczność restrukturyzacji celów. Podobnie zmiana celów organizacji powoduje zmiany w jej planach.
(cytat, str. 70) Strategie te zajmują się takimi problemami, jak: techniki promocyjne, kształtowanie cen, struktura produkcji oraz ogólne wizerunki w otoczeniu. Specjalistyczną strategię marketingową stosują firmy międzynarodowe. Muszą one bowiem dostosować swoją strategię do warunków kraju, w którym działają.
(cytat, str. 75) Macierz BCG jest jedną z najpowszechniej stosowanych technik badania strategii korporacji. Stosuje się ją wtedy, kiedy organizacja działa na kilku rynkach. Została ona opracowana w latach siedemdziesiątych dla General Electric przez Bostońską Grupę Konsultingową (Boston Consulting Group). Macierz BCG ma na celu pokazać, jak na wyniki całej organizacji wpływa wkład poszczególnych jednostek organizacyjnych.
(cytat, str. 77) Analiza typu SWOT jest bardzo popularną techniką opisywaną w większości książek z zakresu zarządzania i analizy strategicznej. Nazwa pochodzi od pierwszych liter angielskich słów strenghts, weaknesses, opportunities, threats. Jest to więc badanie silnych (S) i słabych (W) stron organizacji oraz szans (O) i zagrożeń (T) pojawiających się przed nią.
(cytat, str. 85) Heurystyka jest określana jako dyscyplina zajmująca się metodami rozwiązania problemów w warunkach niepełnej informacji. W podejściu heurystycznym niedostatek informacji jest kompensowany intuicją i doświadczeniem.
(cytat, str. 93) Stosując programowanie liniowe, można określić, jaką powinno się podjąć decyzję, aby uzyskać maksymalny efekt lub też ponieść minimalny koszt (oczywiście, obu tych kryteriów nie możemy rozpatrywać jednocześnie). Najczęstsze zastosowanie tego programu dotyczy optymalizacji struktury produkcji, wyboru kierunków zaopatrzenia, wyboru optymalnego składu mieszaniny, np. paszy lub stopu metali.
(cytat, str. 109) Regulamin organizacyjny jest to całościowy zbiór dokumentów, który najczęściej zawiera: a) graficzny model organizacyjny, czyli schemat organizacyjny; b) księgę służb zawierającą szczegółowe opisy zadań, uprawnień i odpowiedzialności menedżerów i pracowników (często określa się w niej zasady i formy współpracy, sposoby oceny itp.); c) zbiór podstawowych instrukcji i zarządzeń kierownictwa organizacji.