Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 11) Ważna jest umiejętność dostrzeżenia, kiedy podejście grupowe będzie korzystne, a następnie trzeba zapewnić warunki do skutecznej współpracy w grupie.
(parafraza, str. 12) Grupowe rozwiązywanie problemów sprawdza się kiedy: - więcej niż jedna osoba interesuje się jakimś problemem - nie ma jednej prostej odpowiedzi, a właściewe podejście będzie wynikiem połączenia poglądów różnych osób - jest ważne, żeby zainteresowane osoby angażowały się w rozwiązanie
(cytat, str. 15) W ostatecznym rozrachunku nic nie przeszkadza w przeszkoleniu każdego pracownika, a następnie stworzeniu mu możliwości uczestnictwa w rozwiązywaniu problemów i w innych czynnościach, prowadzących do doskonalenia. To właśnie powinno się przyjąć za cel. Nieprawda, że warto szkolić jedynie wybranych ludzi, że inni nie będą się chcieli przyłączyć, a niektórzy nie będą potrafili sobie z tym poradzić. Proces i techniki przedstawione w tej książce zostały skutecznie zastosowane przez ludzi z bardzo różnych środowisk i na wszystkich szczeblach organizacyjnych tysięcy firm na całym świecie.
(cytat, str. 17 - 18) W świecie zmieniającym się z zawrotną szybkością jest oczywiste, że stanie w miejscu w istocie oznacza cofanie się. Jak powiedział Alvin Toffer w książce "Future Shock": "Zmienność jest obecnie jedyną stałą.." Ponadto zmiana zachodzi w coraz szybszym tempie. W związku z tym staje się jasne, że każda firma, która chce przetrwać, nie mówiąc już o osiągnięciu powodzenia, musi uznać ciągłe doskonalenie za fundamentalną część swojej strategii. Mówiąc brutalnie, jeśli się nie doskonalisz nie przetrwasz.
(cytat, str. 18) Są cztery kluczowe czynniki powodzenia w doprowadzaniu do powszechnego i skutecznego uczestnictwa: - kultura organizacyjna - dobrowolność - szkolenie - i wyrażanie uznania.
(cytat, str. 22) Istnieją cztery rodzaje konwencjonalnych grup problemowych: - zespoły zadaniowe, - grupy tworzone w ramach działów, - zespoły doskonalenia, - zespoły zajmujące się wybranymi zagadnieniami.
Słowa kluczowe:grupa problemowa Komentarze i źródła pierwotne: Konkretna charakterystyka tych grup znajduje się w książce na kolejnych stronach.
(cytat, str. 27) Chcąc działać skutecznie, muszą precyzyjnie zdefiniować problem, przeanalizować zagadnienie, zebrać i zinterpretować istotne dane, obliczyć koszty oraz korzyści, wybrać rozwiązanie i namówić do niego kierownictwo. Jeżeli kierownictwo zatwierdzi proponowane rozwiązanie, zazwyczaj zadaniem grupy jest jego wdrożenie, monitorowanie wyników i zapobieżenie ponownemu wystąpieniu danego problemu.
(cytat, str. 30 - 31) Z doświadczenia wynika, że należy głównie skupić uwagę na następujących sprawach: - zaufaniu, - celach, - komunikacji, - rolach, - motywacji i pilności spraw, - analizie procesu, - kulturze organizacyjnej firmy.
Słowa kluczowe:grupa Komentarze i źródła pierwotne: Omówienie poszczególnych elementów znajduje się na kolejnych stronach książki.
(cytat, str. 34) () jeżeli grupa nie będzie miała jasnego obrazu wspólnego celu, nie zdoła osiągnąć sukcesu.
(cytat, str. 46) Znajomość procesu rozwiązywania problemów i głównych zagadnień skutecznej współpracy ma duże znaczenie, jeżeli chcemy osiągnąć rzeczywiste wyniki, a nie ograniczać się jedynie do omawiania problemów. (...) Proces rozwiązywania problemów powinien być rygorystyczny, a do tego potrzeba kojarzenia podejścia zarówno analitycznego, jak i twórczego.
(parafraza, str. 46 - 47) W metodach rozwiązywania problemów powinno się dopuścić oprócz racjonalności (analiza), także pozorną irracjonalność i niekonwencjonalność - techniki twórcze.
(cytat, str. 47) W tej książce łączymy techniki analityczne i twórcze w zwarty, skuteczny sposób postępowania przy grupowym rozwiązywaniu problemów. Proces ten obejmuje następujące główne etapy: - burzę mózgów, - jasne definiowanie problemu, - analizowanie problemu, - zbieranie danych, - interpretację danych, - wyszukiwanie możliwych rozwiązań, - uzgodnienie najlepszych rozwiązań, - analizę kosztów i korzyści, - prezentowanie rozwiązań, - wdrażanie rozwiązań, - monitorowanie i ocenę.
Słowa kluczowe:proces rozwiązywania problemu Komentarze i źródła pierwotne: Poszczególne etapy zostały opisane na kolejnych stronach książki.
(cytat, str. 50) Grupom do osiągnięcia sukcesu potrzeba rygorystycznego procesu oraz praktycznych narzędzi i technik służących do opracowania rozwiązania, ale wiele grup popełnia błąd, sądząc, że to wystarczy do uzyskania powodzenia. Równie ważne jak techniki rozwiązywania problemów jest to, żeby grupa w trakcie swoich prac funkcjonowała skutecznie.
(cytat, str. 51) Stan naszego umysłu istotnie wpływa na naturę problemu. () Bardzo niebezpieczne są założenia dotyczące tego, co inni myślą. Kiedy to tylko możliwe, jest wskazane, żebyśmy unikali w trakcie spotkań przyjmowania założeń o innych ludziach i motywach, jakimi się kierują, a skupili uwagę na rozwiązywaniu własnych problemów.
(cytat, str. 52) Podsumowując, cztery stany umysłu przydatne w rozwiązywaniu problemów są następujące: - Unikaj przyjmowania założeń dotyczących tego, co myślą inni. - Nie obciążaj winą innych osób lub działów. - Skupiaj się na tym, co Ci powierzono do wykonania, i nie spychaj zadań na innych. - Doprowadzaj do sytuacji, w której wszyscy wygrywają.
(cytat, str. 52) Grupy problemowe nie istnieją po to, żeby kogoś poniżać, pokonać albo zdemaskować. Istnieją po to, żeby rozwiązywać problemy, zapewnić swoim członkom więcej satysfakcji i przyjemności w pracy, umożliwić im wykorzystanie swoich umiejętności i doświadczeń, aby pomóc firmie przetrwać i osiągnąć powodzenie.
(cytat, str. 52) Jedną z najważniejszych wytycznych prowadzących do skutecznej pracy w grupie jest pamiętanie o tym, co staramy się osiągnąć, i unikanie spychania zadań na innych. Jedną z najważniejszych przyczyn skuteczności grup problemowych jest to, że skupiają uwagę na powierzonych im problemach - tych, w sprawie których coś mogą zrobić.