Encyklopedia Zarządzania :: Nowe metody i koncepcje zarz��dzania
Przeglądanie katalogu (kliknij)
Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 9) Określenie "makroskop" było używane przez J. de Rosnaya w znaczeniu symbolu podejścia systemowego, rozumianego jako nowa metodologia, pozwalająca na uzyskanie większej efektywności działania.
(cytat, str. 9) analiza dyrektywna, czyli analiza kierowana lub ukierunkowana, przy czym kierunek postępowania jest tu odwrotny do przyjętego w klasycznych analizach usprawniających (tzn. w analizie dyrektywnej: od "wyjścia" do "wejścia")
(cytat, str. 10) W analizie dyrektywnej w odniesieniu do formularzy sterujących przetwarzaniem informacji stosuje się specjalnego rodzaju wykresy, które proponuje się określać mianem siatek zawartości informacji. Siatkę zawartości informacji sporządza się w taki sposób, że na wykres modułowy nanosi się najpierw informacje końcowe w dowolnym wierszu modułowym, następnie, zgodnie z etymologicznym znaczeniem terminu "analiza", od stanu końcowego i informacji syntetycznych dochodzi się krok po kroku do stanu początkowego i elementarnych informacji pierwotnych.
(cytat, str. 14) Jej zastosowanie (siatki zawartości informacji)do racjonalizacji formularzy strukturalizuje postępowanie organizatorskie, czyni je w pełnym tego słowa znaczeniu analitycznym i prowadzi do rozwiązań charakteryzujących się między innymi znacznie niższą pracochłonnością.
(cytat, str. 15 - 16) Kolejny krok w metodzie AD polega na konfrontowaniu stanu początkowego ze stanem końcowym w celu określenia funkcji procesu. Konfrontacji tej dokonuje się, wykorzystując do tego celu tablicę achroniczną. W tablicy tej zaznacza się liniami i opisuje słownie zmiany stanu, które występują lub powinny wystąpić w danym procesie. Każde dokonanie zmiany stanu jest funkcją procesu. (...) funkcje zestawione w tej tablicy mogą być spełniane na różne sposoby i w rozmaitym porządku chronologicznym. (...) tablica (...) nie zawiera wszystkich funkcji danego procesu.
Głównym bowiem celem tworzenia tablicy achronicznej jest określenie granic postawionego problemu.
(cytat, str. 22) W metodzie AD występuje pojęcie globalizacji funkcji. Tworząc sekwencje funkcji cząstkowych, dezagreguje się funkcje podstawowe. Globalizacja funkcji zaś oznacza proces odwrotny: próbuje się dokonać syntezy funkcji podstawowych w jedną funkcję główną rozpatrywanego procesu produkcyjnego.
(cytat, str. 24) Wielką zaletą metody refleksji strategicznej jest jej uniwersalność. Może ona być zastosowana do przeprowadzania analizy celów i działalności przeszłej, obecnej i przyszłej. (...) znaczny stopień systematyzacji. Nie tylko ułatwia to jej stosowanie, ale również stwarza możliwość porównywania wyników uzyskanych przez różne zespoły, analizujące tę samą sytuację w danym przedsiębiorstwie.
(cytat, str. 29) Wg H. Serieyx metoda ta jest globalnym spojrzeniem na przedsiębiorstwo, narzędziem kreatywności, pomocą w decydowaniu dla wszystkich, narzędziem komunikacji, a nawet jest równoznaczna ze stylem zarządzania.
(cytat, str. 33) Cechy: - uniwersalność - szeroki zakres badania - duży stopień systematyzacji - prostota konstrukcji - zespołowy charakter realizowanych zadań - szerokie uwzględnienie różne płaszczyzny analizy przedsiębiorstwa i otoczenia - możliwość równoległej pracy różnych zespołów - globalne spojrzenie na firmę - kreatywność podejścia - formułowanie strategii przedsiębiorstwa - ustalanie wpływu strategii przedsiębiorstwa na różne elementy organizacji - komunikatywność - narzędzie zintegrowane
(cytat, str. 34) Metoda HOSHIN umożliwia przede wszystkim "formułowanie i osiąganie najistotniejszych celów przedsiębiorstwa przy zapewnieniu ich spójności i zbieżności działań różnych osób i komórek organizacyjnych". Pozwala na przeprowadzenie szybkich zmian. Ułatwia zrozumienie celów strategicznych przez cała społeczność przedsiębiorstwa i wytworzenie się w niej tego, co można określić mianem świadomości strategicznej, czyli wspólnej wizji przyszłości. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie consensusu i stworzenie warunków do wyzwolenia zasobów kreatywności i inteligencji wszystkich projektodawców i realizatorów zmian. Dla metody HOSHIN charakterystyczna jest specyficzna koncepcja jakości i metoda rozwiązywania problemów.
Słowa kluczowe:Hoshin kanri Komentarze i źródła pierwotne: cytat pochodzi z Shiba S. "Le Management par Percee. Methode HOSHIN", INSEP Editions, Paris 1995, s. 10
(cytat, str. 34) Metoda HOSHIN jest metodą zarządzania strategicznego pozwalającą uzyskiwać przewagę konkurencyjną poprzez wyprzedzające rozpoznawanie otoczenia przedsiębiorstwa i na jej podstawie określanie jego strategii rozwojowej. Nazw a metody HOSHIN oznacza w języku japońskim coś, co wyznacza dobry kierunek ( Ho - kierunek, Shin - kompas).
(cytat, str. 35) metoda HOSHIN przyjmuje orientację na klienta jako główną zasadę. Oczywiście chodzi przede wszystkim o klientów zewnętrznych, ale S. Shiba podkreśla, że nie można zapomnieć o klientach wewnętrznych, czyli całej społeczności przedsiębiorstwa. Orientacja na klienta oznacza permanentne wsłuchiwanie się w jego potrzeby. (...) co prowadzi do ciągłego ulepszania produktów/usług, jak i procesów pracy.
(cytat, str. 36 - 37) () nie zawsze, przystępując do rozwiązywania problemów, uświadamiamy sobie różnice i współzależności pomiędzy "językiem uczuć" i " językiem faktów". Jeżeli ktoś mówi "Nie lubię sprawdzać poziomu oleju w silniku", to wyraża się w języku uczuć. Natomiast gdy powie się: "Sprawdzanie poziomu oleju w silniku wymaga wykonania takich to a takich czynności", wówczas mamy do czynienia z językiem faktów. (...) w rozwiązywaniu problemów pierwszeństwo musi mieć zawsze ścisły język faktów.
(cytat, str. 37) Metoda HOSHIN obejmuje cztery fazy postępowania: - identyfikację linii kierunkowych, - rozwinięcie linii kierunkowych i dopasowanie, - sterowanie, - diagnozę prezesa.
(cytat, str. 40) Charakterystyczne jest to, że kolejne kroki w metodzie HOSHIN realizuje się w przekroju wszystkich wchodzących w rachubę szczebli zarządzania, np. dyrekcji, pionu i wydziału. W dużej mierze znajduje tu zastosowanie sygnalizowana wcześniej metoda rozwiązywania problemów, opierająca się na triadzie: zebranie danych - strukturyzacja danych - konkluzja. Ponadto występuje tu jeszcze inny cykl: wysuwanie idei - przyjmowanie idei - zastanawianie się nad ideami - ulepszanie idei.
(cytat, str. 42) Metoda HOSHIN przewiduje szczegółową analizę zadań realizowanych w zarządzaniu strategicznym. Pozwala ona na ustalenie związku tych zadań z celami strategicznymi i operacyjnymi. Analiza ta pokazuje, że pewne zadania nie mają związku z celami strategicznymi, a z drugiej strony - pewne cele strategiczne nie znajdują swego przedłużenia w zadaniach uwzględnionych w zarządzaniu operacyjnym. Według popularyzatora metody HOSHIN, "te stwierdzenia mogą prowadzić do przypisania nowych zadań związanych z liniami kierunkowymi, dokonania osądu różnych zadań operacyjnych i wyeliminowania nieużytecznych zadań rutynowych". Skoro cele strategiczne powodują powstawanie nowych zadań operacyjnych, konieczne staje się zakwestionowanie pewnych zwyczajowych prac wykonywanych na co dzień, a nie mających żadnego znaczenia strategicznego.
Słowa kluczowe:Hoshin kanri Komentarze i źródła pierwotne: cytat pochodzi z Shiba S. "Le Management par Percee. Methode HOSHIN", INSEP Editions, Paris 1995, s. 71
(cytat, str. 44) U podstaw marketingu wewnętrznego leży założenie, że każdy pracownik jest skłonny "zainwestować" jakąś cząstkę czasu wolnego we własne doskonalenie i doskonalenie firmy, jeśli w zamian otrzyma odpowiednią satysfakcję osobistą natury moralnej bądź materialnej. Stąd już tylko krok do powstania w obrębie firmy swoistego rynku, na którym produktami są pomysły, idee i projekty, a środkiem płatniczym - czas wolny pracowników.
(cytat, str. 44) "marketing wewnętrzny jest postępowaniem marketingowym wewnątrz przedsiębiorstwa, pozwalającym tworzyć i promować idee, projekty i wartości użyteczne dla firmy, komunikować się przez dialog z pracownikami, aby mogli je wyrazić lub wybrać swobodnie, a w ostatecznym rachunku - sprzyjać ich wprowadzaniu w przedsiębiorstwie"
Słowa kluczowe:marketing wewnętrzny Komentarze i źródła pierwotne: Michon Ch., "Le marketing interne, un systeme a part entiere", "Ravue Francaise du Marketing" 1988 , nr 5,
(cytat, str. 45) Marketing wewnętrzny jest ściśle związany z nową koncepcją przedsiębiorstwa, która opiera się na poszukiwaniu synergii czynnika technicznego i psychologicznego. W tego rodzaju koncepcji przedsiębiorstwa zakłada się wykorzystanie technik partycypacyjnych, przewiduje przekazywanie odpowiedzialności, traktuje środowisko wewnętrzne firmy jako system wyznaczania celów i dyskutowania idei, mający doprowadzić do znalezienia rozwiązań najefektywniejszych. (G. Serraf)
Słowa kluczowe:marketing wewnętrzny Komentarze i źródła pierwotne: cytat pochodzi z dzieła Serraf G., "La methodologie du marketing appliquee aux problemes internes de l'entreprise", "Revue Francaise du Marketing" 1988, nr 5.