Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. ) Dwie z podstawowych funkcji niedoboru w ekonomii tradycyjnej, marginalne koszty wytwarzania i dystrybucji, na rynkach dóbr cyfrowych w ramach długiego ogona są zbliżone do zera, gdyż kopiowanie i przekaz bitów nie kosztuje prawie nic.
(parafraza, str. ) Era PRo-Am - era, w której profesjonaliści będą współpracowali z amatorami, gdyż znacznie zwiększy to ich sumaryczne możliwości działania.
(parafraza, str. 21 - 22) Vann-Adibe zapytał jaki procent z 10000 utworów w bazie jest grana przynajmniej raz na kwartał. Zgodnie z zasadą 80/20 odpowiedź powinna brzmieć 20%. Tu jednak rzecz ma się zupełnie inaczej. Firma działa w świecie biznesu cyfrowego. Autor oszacował tą ilość na 50%. Pozornie odsetek jest wysoki. W tradycyjnej księgarni przynajmniej raz na kwartał udaje się sprzedać około 5000 tytułów, podobnie wygląda sprzedaż płyt CD. Okazało się, że odsetek ten wynosi 98%
Słowa kluczowe:zasada Pareto, rynek elektroniczny, książka Komentarze i źródła pierwotne: Źródło: rozmowa autora z Robbim Vann-Adibe, dyrektora generalnego firmy Ecast posiadającej sieć cyfrowych szaf grających w USA.
(cytat, str. 22) W miarę, jak firma dodawała do oferty nowe tytuły, przekraczając znacznie zakres oferowany przez sklepy płytowe, ich sprzedaż trwała. Co więcej, im więcej tytułów dodawano, tym więcej się sprzedawało. Można było odnieść wrażenie, że popyt na muzykę inną niż hity i bestsellery jest wręcz nieograniczony. Trzeba przy tym przyznać, że utwory te nie sprzedawały się w dużych liczbach, lecz jest faktem, że prawie każdy znalazł przynajmniej jednego nabywcę.
(cytat, str. 23) Hity to rzecz przydatna, lecz powstające nisze tworzą ogromny nowy rynek do zagospodarowania. Okazało się, że zasada 98% znajdowała zastosowanie w niemal każdym przypadku. Od przedstawicieli firmy Apple dowiedziałem się, że spośród miliona dostępnych wówczas na iTunes ścieżek dźwiękowych każda sprzedała się przynajmniej raz(...). W firmie Netfix poinformowano mnie, że 95% spośród znajdujących się w ofercie 25000 płyt DVD (...) zostało wypożyczonych przynajmniej jeden raz w ciągu kwartału. Nie uzyskałem dokładnych danych liczbowych od firmy Amazon, lecz wyniki niezależnych badań naukowych dotyczących sprzedaży książek w tym przedsiębiorstwie wskazują, że spośród 100000 czołowych tytułów 98% sprzedano również raz na kwartał. Dane uzyskane w innych firmach potwierdziły tę tendencję.
(cytat, str. 25) Tytuły charakteryzujące się małym popytem sprzedawały się w niewielkich ilościach, lecz w sumie było ich tyle, że i tak pozwalały generować znaczne zyski.
(parafraza, str. 25) Jeżeli uszereguje się produkty na osi X wg. malejącej liczby pobrań, a na osi Y oznaczy się ilość ściągnięć konkretnego utworu, to otrzyma się pewną krzywą. W początkowym jej biegu krzywa odzwierciedla rankingi popularności utworów, następnie spada stromo wraz ze spadkiem popularności cieszących się mniejszym uznaniem utworów, lecz nie osiąga zera. Pozycja numer 100000 na osi X dawała kilka tysięcy pobrań miesięcznie. Oś spadała wraz z kolejnymi numerami na osi X: 200000 300000 400000, by w końcowym odcinku ukazywać 4-5 ściągnięć miesięcznie. Żaden sklep nie byłby w stanie przechowywać takiej ilości płyt, mimo, że występuje na nie popyt. W statystyce krzywe takie odzwierciedlają zjawisko "dystrybucji z ogonem", gdyż druga część krzywej jest niezwykle długa w stosunku do jej początkowej fazy.
Słowa kluczowe:długi ogon Komentarze i źródła pierwotne: Dane z firmy Rhapsody zajmującej się handlem utworami muzycznymi online
(cytat, str. 26) przedstawione w nim treści dotyczą różnych branż. Jakkolwiek w analizie wyszedłem od zagadnień związanych z branżą rozrywki i mediów (...) długie ogony występują w takich firmach jak eBay (...), Google (...), łącznie z polityką i sferą public relations, w dziedzinie nut do gry i w sporcie.
(cytat, str. 26) 1. Liczba towarów w podaży jest dużo większa, niż nam się wydaje (ogon jest długi), 2. Zjawisko to można wykorzystać z powodzeniem dla funkcjonowania firmy, 3. Po zsumowaniu wszystkich nisz rynkowych tworzą one znaczny rynek.
(cytat, str. 27) zjawisko długiego ogona dotyczy gospodarki, w której występuje nieograniczona liczna dóbr - gdy wąskie gardła między podażą a popytem znikają, a każdy towar staje się dostępny dla potencjalnego nabywcy.
(cytat, str. 27) Zaczynamy dostrzegać nowe typy zachowań konsumenckich, którym nadaje się z założenia oksymoroniczne nazwy, jak "maskluzywny", "masowość niepowtarzalna" itp. Zjawiska te współgrają z fenomenem długiego ogona
(cytat, str. 30) To właśnie przedsiębiorców należy uznać za rzeczywistych autorów teorii. Moim zadaniem było jedynie stworzenie jej syntetycznego ujęcia i uporządkowanie wyników, nadanie ram teoretycznych. Tym właśnie zajmuje się ekonomia - stawia sobie za zadanie tworzenie logicznych, łatwych do zrozumienia ram, które opisują zjawiska ze świata rzeczywistego.
(cytat, str. 32) Nieograniczona liczba tytułów pozwala uzyskiwać dane o rzeczywistych zainteresowaniach rynku i pożądanych metodach zaspokajania podaży
(parafraza, str. 37 - 38) Na pierwszy rzut oka cały handel odbywa się w odniesieni do niewielkiej części utworów, której podpowiada lewa część wykresu - czyli przebojów. Po numerze 1000 ilość ściągnięć wydaje się już mała, ale przy zastosowaniu innej skali widać, że liczba zainteresowanych nadal jest dość znaczna. Nawet przy przedziale 25000-100000, a gdzie dotychczas sądzono, że popyt jest niemal zerowy, średnia liczba ściągnięć wynosi 250 miesięcznie dla każdego utworu. Na obszarze, gdzie krzywa pozornie zrównała się z zerem jest 22 000 000 ściągnięć w ciągu miesiąca, co odpowiada 25%, a nie jest to jeszcze koniec długiego ogona.
Słowa kluczowe:długi ogon Komentarze i źródła pierwotne: Opis dotyczy krzywej, która powstanie po uszeregowaniu produktów na osi X wg. malejącej popularności, a na osi Y oznaczy się popyt na dane dobro.
(cytat, str. 40) Każdy z utworów spośród czołowych 60 000 jest oferta tradycyjnych sklepów z oferty Rhapsody ściągany jest przynajmniej raz na miesiąc - również minimum raz w miesiącu kupowane są utwory z pierwszych 100 000, 200 000 i 400 000. Co więcej, także z pierwszych 600 000 i 900 000. Kolejne piosenki znajdują zainteresowanie odbiorców niemal natychmiast, gdy zostają włączone do oferty. Czasami jest to tylko kilka osób w skali światowej, ale to również klienci. Na tym właśnie polega zjawisko długiego ogona.
(cytat, str. 41) popyt na książki, które nawet nie mieszczą się w ofercie tradycyjnych księgarń, oscyluje w granicach trzeciej części istniejącego rynku i ciągle rośnie.
(cytat, str. 41) Zadziwiającą cechą długiego ogona jest sama jego skala. Zabranie tak wielkiej liczby utworów , które nie są przebojami, przyczynia się do powstania rynku, który może skutecznie konkurować z hitami.
(parafraza, str. 42) Liczba utworów w ofercie Rhapsody - 4 500 000 Przeciętna liczba utworów w ofercie sklepu tradycyjnego - 55 000 45% produktów nie można kupić w tradycyjnych sklepach.
Liczba filmów w ofercie Netfix - 90 000 Przeciętna liczba filmów w ofercie sklepu tradycyjnego - 3 000 25% produktów nie można kupić w tradycyjnych sklepach.
Liczba książek w ofercie Amazon - 5 000 000 Przeciętna książek filmów w ofercie sklepu tradycyjnego - 100 000 30% produktów nie można kupić w tradycyjnych sklepach.
(cytat, str. 43) Za wzrostem oferty podąża wzrost popytu. Można odnieść wrażenie, że ogromne poszerzenie oferty spowodowało jego odblokowanie. W tej chwili nie jesteśmy jeszcze w stanie stwierdzić, czy jest to popyt utajniony na dobra niszowe, który istniał od dawna, czy też rynek na tak szeroką ofertę podażową został wygenerowany od zera