Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Kiełtycki L., Technologie i systemy komunikacji,
Difin, Warszawa 2008, ISBN: 978-93-7251-882-8
Szczególną postacią pracy w nowoczesnej organizacji jest telepraca. Jednak jej wykorzystanie w dużym stopniu determinuje jakość wykonywanych zadań w jednej z następujących form: - telepraca w domu ( w pełni domowa lub głównie domowa), można mówić o determinacie nazywanej jakością prac (zadań) wykonywanych przez osoby pracujące w domu; - telepraca w centrach satelickich (pracownicy korzystają z centrum niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy, pracują w nim ze względu na to, że mieszkają bliżej centrum niż siedziby firmy)(...); - telepraca nomadyczna, nazywana także mobilną,która polega na tym, że pracownik swoje obowiązki zawodowe wykonuje w podróży, wyposażony w odpowiedni warsztat pracy (laptop, telefon); -telepraca dorywcza (praca wykonywana jest głównie w siedzibie firmy, a w sporadycznych przypadkach w domu lub innych miejscach), ponieważ taka forma telepracy świadczona jest głównie przez pracowników zewnętrznych, można mówić o determinancie nazywanej jakością pracy (zadań)wykonywanych przez pracowników zewnętrznych; - usługi typu suport (świadczenie podstawowych usług przez telefon lub Internet).
( , s. 28-29)
Komentarze i źródła pierwotne: Autor Jolanta Bernais
W oparciu o sieci komputerowe pracują różne systemy informatyczne sprzyjające wirtualizacji działalności przedsiębiorstw. Do najważniejszych należy zaliczyć: - Systemy zarządzania przepływem pracy (workflow). - Systemy pracy grupowej (np. listy dyskusyjne). - Systemy zarządzania wiedzą ( np. LMS, CMS, LCMS). - Tele- i wideokonferencje. - Systemy zarządzania kontaktami i klientami (CMS). - Systemy klasy MRPII/ERP ( szczególnie moduły wspomagające e- bznes) Systemy "czwartej generacji" ( np. "inteligentni" agenci, systemy ekspertowe, eksploracja danych, sztuczne sieci neuronowe, itp.). - Systemy dedykowane organizacjom wirtualnym. - Portale informacyjne (np. portal korporacyjny). - Systemy informatyczne związane z rozpoznawaniem mowy i pisma. - Inne.
( , s. 43)
Komentarze i źródła pierwotne: Autor: Tomasz Krawczyk, Ryszard Żuber
Routing to proces przesyania pakietów między połączonymi sieciami teleinformatycznymi. TCP/IP ( Transmission Control Protocol/Internet Protocol) jest pakietem protokołów o standardzie przemysłowym, zaprojektowanym dla dużych sieci, obejmujących połączenie z sieciami rozległymi typu WAN (Wide Area Network).
( , s. 69)
Komentarze i źródła pierwotne: Autor: Leszek kiełtyka
Przemysł multimedialny składa się z czterech podstawowych bloków: Pierwszy blok są to dostawy treści multimedialnych, jak np. dziennikarstwo, przemysł telewizyjno-filmowy oraz przemysł rozrywkowy, firmy dostarczające multimedia na nośnikach (CD, DVD, HD DVD). Dostawcy treści multimedialnych zainteresowania są wykorzystaniem sieci jako środka służącego do przekazania ich większej grupie użytkowników. Drugi blok obejmuje osoby/ firmy zajmujące się rozwijaniem aplikacji multimedialnych (oprogramowania multimedialnego). Do aplikacji tych można zaliczyć: nauczanie na odległość, wideokonferencje z wykorzystaniem terminali biurkowych, współpracę w sieci, kioski multimedialne, rozrywkę oraz przekazywanie obrazów i zdjęć. Trzeci blok stanowią twórcy platform multimedialnych. Firmy takie jak Hewlett Packard, Vobis Digital, IBM, Apple i wielu innych dostawców sprzętu komputerowego, oferują komputery wyposażone w funkcje multimedialne.(...) Czwarty blok stanowi infrastruktura sieciowa. Istnieją dwie całkowicie odmienne środowiska sieciowe, w których wykorzystuje się aplikacje multimedialne: dzisiejsze sieci korporacyjne oraz powstające sieci publiczne.
( , s. 84-85)
Komentarze i źródła pierwotne: Autor: Paweł Kobis
Teleimersja to nowy sposób kontaktów międzyludzkich. Stwarza ona złudzenie, że osoby przebywają w tym samym pomieszczeniu, gdy w rzeczywistości są oddalone od siebie o setki lub tysiące kilometrów. Łączy ona techniki wizualizacji oraz interakcji z otoczeniem- charakterystyczne dla rzeczywistości wirtualnej- z nowymi osiągnięciami wizualizacyjnymi, które wychodzą poza tradycyjne możliwości kamer wideo. Zamiast obserwować uczestników i ich otoczenie z jednego tylko punktu, stanowiska teleimersji przedstawiają człowieka jako "ruchomą rzeźbę".
( , s. 89)
Komentarze i źródła pierwotne: Autor: Paweł Kobis
Algorytmy podziału informacji umożliwiają podział jej na części zwane udziałami (czasem też cieniami), które następnie zostają rozdzielone pomiędzy uczestników protokołu tak, że złożone udziały pewnych podzbiorów użytkowników są w stanie zrekonstruować oryginalną informację. Istnieją dwie grupy algorytmów dzielenia informacji: 1. rozdzielanie wiadomości (secret splitting) oraz 2. współdzielenie informacji (secret sharing. W pierwszej technice informacja jest rozdzielana wśród uczestnikó protokołu i w celu jej rekonstrukcji wszyscy uczestnicy muszą złożyć swoje części. Bardziej uniwersalną metodą dzielenia informacji jest drugi rodzaj metod tj. secret sfaring, gdzie wiadomość również jest rozdzielana wśród uczestników protokołu, ale do jej odtworzenia wystarczy jedynie pewna, określona przy tworzeniu schematu, liczba udziałów składowych. Obie z wymienionych technik mają zastosowanie w rzeczywistych zadaniach zarządzania informacją.
( , s. 94)
Komentarze i źródła pierwotne: Autor: Urszula Ogiela
Rozszerzona rzeczywistość (ang. Augmented Reality- AR) jest technologią, która pozwala uzupełnić postrzeganie świata realnego o trójwymiarowe wirtualne obiekty i dźwięki wygenerowane przez komputer. W przeciwieństwie do wirtualnej rzeczywistości, która wprowadza użytkownika w całkiem inne - stworzone komputerowo otoczenie. AR uzupełnia świat realny zamiast kompletnie go zastępować. Ta właściwość sprawia, że AR jest dobrym narzędziem do wspomagania percepcji użytkownika.
( , s. 103-104)
Komentarze i źródła pierwotne: Autor: Ilona Pawełoszek- Korek
System zarządzania treścią MCS ( Content Management System) jest to jedna lub zestaw aplikacji internetowych pozwalających na łatwe utworzenie oraz późniejszą aktualizację i rozbudowę serwisu WWW przez redakcyjny personel nietechniczny. Kształtowanie treści i sposobu ich prezentacji w serwisie zarządzanym poprzez CMS odbywa się za pomocą prostych w obsłudze interfejsów użytkownika, zazwyczaj w postaci stron WWW zawierających rozbudowane formularze i moduły.
( , s. 146)
Komentarze i źródła pierwotne: Autor: Dariusz Dudek
Organizacja wirtualna (OW) jest efektem rozwoju kilku metod zarządzania, z których szczególną rolę odgrywa organizacja sieciowa ( zbiór podmiotów ogniskujących w sobie podstawowe umiejętności) i outsourcing. W ujęciu strukturalnym OW może być zdefiniowana jako dynamiczny zbiór podmiotów łączących swe zasoby dla realizacji wspólnego celu. Organizacja wirtualna jest to forma kooperacji niezależnych i rozproszonych terytorialnie podmiotów gospodarczych, współdzielących kluczowe zdolności, zasoby koszty i ryzyko dla realizacji ustalonego celu, zintegrowanych w spójną jedność poprzez narzędzia i środki technologii informacyjno- komunikacyjnej. Współdziałające podmioty w ramach organizacji wirtualnej występują wobec swych klientów jako jednolita organizacja gospodarcza.
( , s. 154)
Komentarze i źródła pierwotne: Autor: Damian Dziembek
Zbudowanie wiedzy na temat klientów i ich potrzeb jest niezbędne do rozszerzenia oferty o kolejne media i dodatkowe usługi. Baza danych o klientach wspomagać będzie działanie profesjonalnych centrów obsługi typu Call Center (telefoniczne centrum obsługi klientów)oraz systemów klasy CRM ( Custommer Relationship Management-Zarządzanie Kontaktami z Klientem), gdzie szybki dostęp do informacji przede wszystkim z systemu pomiarowego ma duże znaczenie. Dodatkowym atutem wykorzystania systemów klasy CRM oraz centrów obsługi Call Center w procesie pomiaru i rozliczenia energii jest to, że działają one przez 24 godziny przez 7 dni w tygodniu, umożliwiając bieżącą obsługę klienta w zakresie: - wprowadzenia odczytu o zużycie energii, - informacji o saldzie na rachunku, - możliwości zmiany taryfy, - obsługi reklamacji, - informacji o zadłużeniu, - przesłania faktury ( drogą elektorniczną) za zużycie energii, - rozliczenia rachunku, np. poprzez zlecenie stałe w banku.
( , s. 179)
Komentarze i źródła pierwotne: Autor: Mariusz Pudło
Projektowanie systemów wspomagających proces planowania w przedsiębiorstwie może bazować na wykorzystaniu wzorców projektowych lub użytkowych. Przykładem wzorców projektowych są różnego typu komputerowe systemy wspomagania projektowania. Przykładem wzorców systemowych/użytkowych są gotowe rozwiązania komercyjne, wymagające adaptacji. Należą do nich systemy klasy OLTP ( On-Line-Transaction-Processing) i systemy klasy OLAP (On-Line-Analytical-Processing). Wykonanie reengineeringu w firmie z wykorzystaniem jednego lub drugiego wzorca systemowego ( a najlepiej łącznie) może stanowić podstawę do wdrażania modelu e- Planowania.
( , s. 201-202)
Komentarze i źródła pierwotne: Autor: Dariusz Pałka, Piotr Zaskórski
Informacja oznacza wiedzę potrzebną do określenia i realizacji zadań służących doosiągnięcia celów organizacji, a ściślej: właściwości wiadomości lub sygnału polegająca na zmniejszaniu nieokreśloności lub niepewności co do stanu albo dalszego rozwoju sytuacji, której ta wiadomość dotyczy.
( , s. 213)
Komentarze i źródła pierwotne: Autor: Michał Baran
Analityczny Proces Hierarchiczny ( APH) to narzędzie powstałe z myślą o usprawnieniu procesu podejmowania decyzji w przypadku konieczności przeprowadzenia oceny z perspektywy wielu niezależnych kryteriów.(...) Procedura postępowania jako punkt wyjścia wymaga stworzenia hierarchicznego schematu decyzyjnego zawierającego przedstawienie rozkładu rozważanego problemu decyzyjnego na części składowe w postaci: - celu nadrzędnego, - celów pośrednich, - atrybutów, - alternatyw decyzyjnych.(...) Obszar zastosowań Analityczny Proces Hierarchiczny jest bardzo szeroki. Metoda może być z powodzeniem stosowana podczas rozwiązywania problemów ekonomicznych, politycznych, społecznych, technologicznych.
( , s. 221)
Komentarze i źródła pierwotne: Autor: Michał Baran
Kodyfikacja i personalizacja ujawniają rodzaje i obszary wiedzy, którymi należy zarządzać. Największym kryterium jest personalizacja, czyli ujawnienie relacji między pracownikami współpracującymi oraz pomiędzy przywódcami, menadżerami i wykonawcami. Kodyfikacja charakteryzuje relacje występujące między osobą a dokumentem. Oba podejścia wymagają jednak wprowadzenia nowoczesnych technologii jako podstawy umożliwiającej pracownikom wykorzystanie doświadczeń innych. Strategia kodyfikacji obejmuje gromadzenie wszelkich danych, informacji i wiedzy w komputerowych bazach danych, które są cyklicznie uzupełniane o dodatkowe informacje lub wnioski z przeprowadzonych projektów i przedsięwzięć. Kodyfikacja dotyczy głównie wiedzy jawnej, jasno sprecyzowanej i zgromadzonej w postaci formalnej. Stosowanie tej strategii wymaga umiejętności wykorzystania nowoczesnej infrastruktury i technologii informatycznej. Zastosowanie systemu zarządzania wiedzą w oparciu o bazy danych ma charakter scentralizowany. Podstawą strategii personalizacji jest założenie, że wiedza jest ściśle związana z człowiekiem. Strategia personalizacji polega na wymianie informacji i wiedzy pomiędzy pracownikami w sposób bezpośredni lub pośredni. Zatem głównym, sposobem realizacji tej strategii jest tworzenie sieci powiązań między pracownikami i umożliwienie im kontaktów. Dotyczy to szczególnie wiedzy cichej, która wynika z doświadczenia, przekonania, umiejętności, ukrytych wartości i predyspozycji pracowników. Wiedza ta może być przekazywana w postaci couchingu lub mentoringu wpływając na możliwości uczenia i doskonalenia się. Jest to system zarządzania zdecentralizowany.
( , s. 234-235)
Komentarze i źródła pierwotne: Autor: Edyta Kulej-Dudek, Paula Pypłacz
Informacja marketingowa jest odmianą informacji zarządczej, która używana jest w procesie marketingowego zarządzania organizacją i pozwala redukować niepewność marketingowych decyzji. W każdej firmie, dotyczy to zarówno małych rodzinnych przedsiębiorstw oraz wielkich międzynarodowych koncernów, dostępnych jest wiele wewnętrznych danych i informacji na temat klientów firmy oraz rynku, na jakim prowadzi ona swoją działalność. Kopalnią marketingowej wiedzy dla przedsiębiorstwa może być jednak nie tylko ono samo. Równie ważna jest informacja zewnętrzna, dostępna w otoczeniu, w którym firma funkcjonuje.
( , s. 253)
Komentarze i źródła pierwotne: Autor: Paula Pypłacz, Edyta Kulej- Dudek
W chwili obecnej istnieje wiele rozwiązań informatycznych zwanych systemami zarządzania wiedzą. Wśród tych rozwiązań większość to systemy, które można zaliczyć do następujących grup: systemy zarządzania obiegiem dokumentów, systemy zarządzania obiegiem informacji, systemy wspomagania pracy grupowej, systemy zarządzania treścią, portale korporacyjne, systemy CRM, które przechowują dane i informacje 0, ale nie wspomagają zarządzania wiedzą sensu stricte. Istnieją również systemy eksperckie, systemy hurtowni danych, system wspomagania decyzji, które przetwarzają zasoby wiedzy, jednak ich podstawową rolą nie jest zarządzanie wiedzą. Kolejną grupą są dedykowane systemy zarządzania wiedzą, które wspomagają więkwzość lub wszystkie obszary tego procesu
( , s. 262)
Komentarze i źródła pierwotne: Autor: Kamil Sitarski
Gry menedżersie ( gry kierownicze, management games) należą do tzw. symulacyjnych gier serio. Gry określane jako serio (np. wojenne, polityczne, menedżerskie) mają charakter utylitarny i heteroteliczny; poza celami oczywistymi dla wszystkich gier, czyli dostarczaniem uczestnikom satysfakcji z wyniku i/lub samego uczestnictwa, istnieje wyższy, nadrzędny cel, któremu mają służyć. Najogólniej cel ten można określić jako wspomaganie uczenia się indywidualnego i organizacyjnego.
( , s. 285)
Komentarze i źródła pierwotne: Autor: Alicja Balcerak
Celem zdalnego zarządzania informacją jest więc opracowanie takiego systemu informacyjnego, którego zadania koncentrować się będą na: - zastosowaniu różnych form komunikacji; - poufności informacji (informacja nie jest udostępniana lub ujawniana nieautoryzowanym osobom, podmiotom lub procesom); - autentyczności informacji (właściwość informacji zapewniająca, że tożsamość podmiotu lub zasobu jest taka, jak deklarowana); - dostępności informacji (informacja jest dostępna i możliwa do wykorzystania na żądanie, w założonym czasie, przez kogoś, kto ma do tego prawo); - integralności informacji ( właściwość zapewniająca, że dane nie zostały zmienione lub zniszczone w sposób nieautoryzowany); - bezpieczeństwie informacji. Zdalne zarządzanie informacją przy zastosowaniu ICT stało się podstawą do powstania nowych form organizacji tj. telepraca.
( , s. 321)
Komentarze i źródła pierwotne: Autor: Klaudia Smoląg
A
( , s. 330)
Komentarze i źródła pierwotne: Autor: Janina Stankiewicz, Patrycja Łychmus, Hanna Bortnowska
Komunikacja synchroniczna- to forma komunikacji prowadzone bezpośrednio w czasie rzeczywistym, przy czym całość procesów informacyjno- komunikacyjnych zachodzi przy pomocy sieci komputerowej. Najczęściej odbywają się one przez wideokonferencje ( z wykorzystaniem kamer internetowych) oraz czat ( działa podobnie do poczty elektronicznej, przy czym wymiana wiadomości odbywa się w czasie rzeczywistym).(...) Komunikacja asynchroniczna- to wprowadzanie przez użytkowników informacji do sieci w dowolnym czasie. Każdy może się z nimi zapoznać lub włączyć do dyskusji. Jest to obecnie najczęstsza metoda komunikacji wykorzystywana w szkoleniach e-learningowych. Narzędziami komunikacji asynchronicznej są: fora dyskusyjne, poczta e-mail, strony WWW.
( , s. 366)
Komentarze i źródła pierwotne: Autor: Róża Weryńska, Adam Tomaszewki