Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 1 - 2) Najczęściej wyróżnia się następujące grupy zagadnień jaki funkcje zarządzania: 1) planowanie, 2) organizowanie, 3) motywowanie, 4) kontrolowanie.
(cytat, str. 3) Prognozowanie to przewidywanie przyszłych zdarzeń i faktów, którego rezultatem jest prognoza, oznaczająca sąd o najbardziej prawdopodobnym stanie przyszłości. Zaś programowanie jest wyborem rozwiązań kształtujących przyszłość, a jego produktem jest program.
(cytat, str. 5) Misja przedsiębiorstwa odpowiada na pytania, po co w ogóle przedsiębiorstwo istnieje, do czego ma dążyć, czyje i jakie potrzeby zaspokajać.
(cytat, str. 5) Wizja jest konceptualizacją przyszłego stanu przedsiębiorstwa, wskazuje na jakich obszarach działalności i w jakim czasie przedsiębiorstwo będzie koncentrowało się w przyszłości.
(cytat, str. 5) Strategia jest programem ustalania celów i kierunków ich realizacji, uwzględniając obecne i przyszłe możliwości przedsiębiorstwa oraz warunki jego otoczenia.
(cytat, str. 6) Plany taktyczne są pośrednią formą pomiędzy planami strategicznymi a planami operacyjnymi , obejmują średnie okresy zarządzania (zwykle do 5 lat).
(cytat, str. 6) Plany operacyjne są krótkookresowe, zwykle uwzględniają okres nie dłuższy niż dwanaście kolejnych miesięcy. Są one przygotowywane bardzo szczegółowo, w postaci nadającej się do przekazania do realizacji.
(parafraza, str. 7) Cele przedsiębiorstwa - zarówno w całości jak i każdej wyróżnionej w nim jednostki organizacyjnej - powinny być ściśle określone i konkretne, a to oznacza, że powinny być: - mierzalne, - osiągalne, - realistyczne, - określone czasowo, - ambitne.
(cytat, str. 9) Kontrola kierownicza - rodzaj kontroli sprawowanej przez zwierzchnika nad podwładnymi w celu sprawdzenia prawidłowości wykonanych przez nich zadań.
(cytat, str. 9) Kontrola menedżerska jest to zorganizowany proces porównywania rzeczywistych rezultatów z tym, co zostało zaplanowane oraz ocena powstałych odchyleń i formułowanie zaleceń dla zapewniania skuteczności osiągnięcia planowanych celów.
(cytat, str. 12 - 13) Sprzężenia wyprzedzające oznaczają, że planowanie powinno wyprzedzać procesy gospodarcze, a więc cele i zadania odpowiednio określone i zwymiarowane należy przekazać kierownikom, mającym ponieść odpowiedzialność za ich wykonanie.
(cytat, str. 16) Kontrola wewnętrzna jest prowadzona przez własne służby przedsiębiorstwa i może być to kontrola obligatoryjna z mocy prawa (taką np. jest kontrola społecznego inspektora pracy) lub kontrola fakultatywna.
(cytat, str. 23) Planowanie finansowe oznacza zespół iteracyjnych czynności, zmierzających do określenia przyszłych zadań i przedsięwzięć wyrażonych w jednostkach pieniężnych, a także do określenia wszelkich zasobów w ujęciu finansowym dla realizacji tych zadań i przedsięwzięć oraz skutków finansowych tych ostatnich, z uwzględnieniem warunków otoczenia, ryzyka i czynnika czasu.
(cytat, str. 27) Kontrola finansowo-księgowa to ogół czynności i metod sprawdzających prawidłowość prowadzonej dokumentacji finansowo-księgowej, rzetelność, legalność i celowość operacji gospodarczych.
(cytat, str. 36) Analiza finansowa stanowi jedno z podstawowych narzędzi zarządzania przedsiębiorstwa i ma charakter specjalnej formy kontroli działalności gospodarczej, a w szczególności kontroli wewnętrznej.
Słowa kluczowe:analiza finansowa Komentarze i źródła pierwotne: Bednarski, Waśniewski, red., 1996, s.33-34
(cytat, str. 40) Jakość zarządzania - jest to bardzo często krytyczny czynnik odróżniający przedsiębiorstwo osiągające dobre wyniki i mające mocną pozycję na rynku od tych przedsiębiorstw, które nie osiągają zadowalających rezultatów.
(cytat, str. 43) Controlling - to ponadfunkcyjny instrument zarządzania przedsiębiorstwem. Stanowi proces sterowania, zorientowany na wynik przedsiębiorstwa, realizowany przez planowanie, kontrolę i sprawozdawczość.
(cytat, str. 53) Centrum zysków jest miniaturowym podmiotem gospodarczym wydzielonym z organizacji, które jest odpowiedzialne za wyniki finansowe, a więc zarówno za przychody, koszty i dochody.
(cytat, str. 61) Pojęcie nakłady (ang. input, outlay) oznacza rzeczywiste lub potencjalne wydatki związane z działalnością przedsiębiorstwa, a więc może, ale nie musi stanowić jednocześnie kosztu.