Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 13) Zakupy zaopatrzeniowe można więc zdefiniować jako: funkcję odpowiedzialną za pozyskiwanie wyposażenia, materiałów, komponentów (półfabrykatów), części i usług poprzez nabywanie, dzierżawienie lub w inny legalny sposób w celu ich zużycia do produkcji lub odsprzedaży.
(cytat, str. 17) Dana jednostka gospodarcza może uzyskać przewagę konkurencyjną nad swoimi rywalami poprzez przywództwo kosztowe i zróżnicowanie. Przywództwo kosztowe oznacza, że dana jednostka gospodarcza uzyskała znaczącą przewagę pod względem kosztów nad swoimi konkurentami. Z kolei zróżnicowanie oznacza, że dany produkt lub usługa oferuje coś innego niż produkty lub usługi konkurencyjne, dodając tym samym produktom lub usługom wartości, która jest ważniejsza dla klienta niż niższa cena.
(cytat, str. 27) Zaopatrzenie "odchudzone" (lean supply). Ten rodzaj zaopatrzenia, rozumiany jako aspekt "odchudzonej" produkcji, jest następująco definiowany przez R. Lamminga: "sytuacja w przedsiębiorstwie, które ma do czynienia z dynamiczną konkurencją i zorientowaną na wyniki współpraca w łańcuchu dostaw, mająca na celu stworzenie nowej wartości po minimalnym koszcie całkowitym, przy jednoczesnym zapewnianiu jak najlepszej obsługi ostatecznego klienta i jak najlepszej jakości produktu".
(cytat, str. 31) Czynniki strukturalne to: - nazwa stanowiska zajmowanego przez najwyższego szczeblem kierownika odpowiedzialnego za zakupy zaopatrzeniowe, - osoba, przed która odpowiada najwyższy szczeblem kierownik ds. zakupów zaopatrzeniowych, i szczebel w strukturze organizacyjnej, na jakim znajduje się ten zwierzchnik, - wysokość wynagrodzenia kierownika ds. zakupów zaopatrzeniowych, - komitety/zespoły, których ten kierownik jest członkiem.
(cytat, str. 32 - 33) Do czynników determinujących zalicza się natomiast: - sposób postrzegania znaczenia zakupów zaopatrzeniowych przez najwyższe kierownictwo firmy (zakupy rozumiane jako działalność operacyjna lub strategiczna); - wielkość części całkowitych rocznych wydatków firmy przypadająca na zakupy zaopatrzeniowe; - znaczenie efektywności zakupów zaopatrzeniowych dla konkurencyjności danego przedsiębiorstwa; - finansową wartość danego przedsięwzięcia, do jakiej personel ds. zakupów może się zaangażować bez konieczności ubiegania się o aprobatę władz wyższego szczebla; - wpływ zakupów zaopatrzeniowych na decyzje nabywcze przedsiębiorstwa z punktu widzenia osób z zewnątrz przedsiębiorstwa np. personelu ds. sprzedaży; - znaczenie zakupów zaopatrzeniowych w łańcuchu dostaw lub w centrum zakupów.
(cytat, str. 36) Zarządzanie strategiczne odnosi się do formułowania, wdrażania, oceny i kontroli strategii projektowanych po to, aby osiągnąć cele przedsiębiorstwa jako całości oraz poszczególnych funkcji tego przedsiębiorstwa.
(cytat, str. 39) Strategia funkcjonalna/operacyjna obejmuje podejmowanie decyzji, które ukierunkowują działania w konkretnych obszarach funkcjonalnych lub operacyjnych np. finansach, marketingu, produkcji, zakupach czy badaniach i rozwoju. Zadaje ona strategiczne pytanie: "Jak możemy najlepiej wykorzystać naszą wiedzę, umiejętności i kompetencje w ramach danego obszaru funkcjonalnego, aby realizować potrzeby danej jednostki gospodarczej lub całego przedsiębiorstwa?".
(cytat, str. 45) Analiza SWOT (Strenghts, Weaknesses, Opportunities and Threats analysis; analiza mocnych i słabych stron oraz szans i zagrożeń). Analiza ta pozwala ocenić wewnętrzne mocne i słabe strony przedsiębiorstwa w powiązaniu z zewnętrznymi szansami i zagrożeniami płynącymi z otoczenia.
(cytat, str. 48) Zarządzanie problemami strategicznymi (strategic issue management, SIM) polega na identyfikacji jednej lub kilku kwestii o kluczowym znaczeniu dla osiągnięcia celów postawionych przed daną funkcją oraz na ocenianiu wpływu tych kwestii i ich potencjalnych konsekwencji, zarówno pozytywnych jak i negatywnych, na daną funkcję.
(parafraza, str. 62) Etapy procesu kontroli realizacji strategii: a) Ustalenie standardów wykonania. b) Pomiar wyników. c) Porównanie faktycznie osiągniętych wyników z założonymi. d) Podjęcie stosownych działań korygujących.
(cytat, str. 75 - 76) W teorii systemów wyróżnia się systemy zamknięte i otwarte. System zamknięty jest odizolowany i niezależny od otoczenia. Z kolei system otwarty, taki jak organizacja gospodarcza, utrzymuje stałe interakcje z otoczeniem. Pozyskuje z niego na wejściu takie zasoby jak siła robocza, finanse i materiały, i transformuje je w wyniku wykonania wielu działań na efekty pojawiające się na wyjściu, np. informacje, usługi i produkty.
(cytat, str. 85) Pojęcie "łańcuch dostaw" zostało zdefiniowane przez C. Martina jako: "sieć organizacji zaangażowanych, poprzez powiązania z organizacjami je poprzedzającymi i organizacjami występującymi po nich, w realizację różnych procesów i działań, które tworzą dla ostatecznego klienta wartość w formie produktów lub usług".
(cytat, str. 86) Łańcuchy dostaw mogą mieć charakter podstawowy lub pomocniczy. To pierwsze określenie odnosi się do dostawców, którzy biorą udział w wytwarzaniu lub odsprzedaży produktów klientom zewnętrznym, podczas gdy drugie określenie odnosi się wspomagania klientów wewnętrznych.
(cytat, str. 98) Obniżka kosztów poprzez przyspieszenie przepływu materiałów, półproduktów i wyrobów gotowych nie jest jedynym przedmiotem zainteresowania logistyka, zarządzanie logistyczne obejmuje bowiem dwa rodzaje przepływów. Pierwszy, jak już powiedziano, to przepływ materiałów, półproduktów i informacji przez firmę do ostatecznego klienta; drugi, to przepływ informacji w odwrotną stronę w formie zamówień lub innych danych umożliwiających prognozowanie przyszłego zapotrzebowania.
(cytat, str. 109) Zamówienie stałe (wiążące). Na zamówienie to składają się małe ilości regularnie kupowanych dóbr np. artykułów spożywczych czy czasopism. Dostawca zobowiązuje się w umowie do dostarczania towaru do momentu odwołania zamówienia i co pewien uzgodniony okres przedstawia fakturę za sprzedane dobra.
(cytat, str. 110) EDI (elektryczna wymiana danych). EDI może obejmować wszelkie rozwiązania służące wymianie informacji, składaniu zamówień, fakturowaniu i regulacji należności. EDI można łatwo powiązać ze składaniem i realizacją zamówień i ich ceny są przechowywane w centralnym systemie komputerowym firmy lub w systemie lokalnej sieci komputerowej.
(cytat, str. 114) Technologia informacyjna została zdefiniowana przez D. Longleya jako: proces pozyskiwania, przetwarzania, przechowywania i rozpowszechniania informacji głosowych, graficznych, tekstowych i numerycznych poprzez kombinację obliczeń i połączeń telekomunikacyjnych za pośrednictwem urządzeń elektronicznych.
(cytat, str. 122 - 123) Systemy eksperckie. Są to programy komputerowe, które służą do rozwiązywania problemów z konkretnej dziedziny dzięki wyciąganiu wniosków z bazy wiedzy stworzonej przez specjalistów w tej dziedzinie. Użytkownik systemu eksperckiego odpowiada na pytania stawiane przez komputer, który w miarę swoich możliwości dokonuje diagnozy sytuacji lub podejmuje decyzję, a następnie informuje użytkownika systemu, w jaki sposób decyzja ta została podjęta.
(cytat, str. 127) Przewaga konkurencyjna jest wypadkową przewagi komparatywnej (zdolności przedsiębiorstwa do produkowania dóbr i świadczenia usług po niższym koszcie, niż robią to konkurenci) oraz siły przetargowej, która pozwala przedsiębiorstwu obracać negocjacje z klientami i dostawcami na swoją korzyść.
(cytat, str. 131) Zarządzanie zasobami ludzkimi zostało zdefiniowane przez J. Storeya jako: wyodrębniona koncepcja zarządzania problemami zatrudnienia, która polega na dążeniu do osiągnięcia przewagi konkurencyjnej poprzez strategiczne wykorzystanie wysoce zaangażowanej i uzdolnionej siły roboczej za pomocą zintegrowanego wachlarza technik kulturowych, strukturalnych i personalnych.