Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 7) Problem nadmiernego zadłużenia, bankructwa (niewypłacalności) i upadłości gospodarstw domowych jest istotny z punktu widzenia wszystkich podmiotów w gospodarce. Kryzys na rynkach ryzykownych kredytów hipotecznych w USA z drugiej połowy 2007 roku zwrócił uwagę na ryzyko jakie niesie za sobą irracjonalne zadłużenie. Na koniec wrześni 2007 roku zadłużenie Polaków w kredytach hipotezcnych wynosiło prawie 109 mld zł.
(cytat, str. 15 - 16) Gospodarstwo domowe autonomiczna jednostka ekonomiczna. To zarówno jednoosobowy jaki i wieloosobowy zespół osób spokrewnionych i/lub niespokrewnionych, wspólnie utrzymujących się i podejmujących decyzje o zagospodarowaniu środków w części lub całości wniesionych do budżetu domowego. To podmiot trwale uprawiający działalność, mający na celu zaspokojenie potrzeb jego członków i zagwarantowana im najlepszego poziomu i jakości życia.
(parafraza, str. 17 - 18) NBP dzieli gospodarstwa domowe na rolników indywidualnych, przedsiębiorców indywidualnych (ale zatrudniających do 9 osób), osoby prywatne.
(parafraza, str. 19) Do sfer działalności gospodarstw domowych zaliczyć można: zarobkowanie, wydatkowanie, wytwarzanie wartości użytkowych, konsumpcja, kredytowanie, oszczędzanie.
(cytat, str. 20) Znaczenie pracy dla społecznego funkcjonowania dostrzegli już klasycy socjologii: E.Durkmein, upatrując w zmianach "rynku pracy" źródło przemian solidarności społecznej. M. Weber, głosząc pogląd, że zmiany stosunku pracy stały się jedną z głównych przyczyn formowania się kapitalizmu.
(parafraza, str. 22 - 25) Brak wynagrodzenia u członków gospodarstwa domowego, niezależnie od jego struktury, stanowi jeden ze wskaźników zagrożenia bankructwem czy samego bankructwa. Ok 45% populacji zarabia od 0-2000 zł (wg badań z 2006 roku).
(cytat, str. 26) Konsumpcja gospodarstw domowych jest szczególnym przykładem konsumpcji zbiorowej, w której przedmiot konsumpcji używany jest przez przynajmniej dwóch członków.
(parafraza, str. 27 - 28) Podłożem kształtowanie się różnorodnych zachowań konsumentów są potrzeby i ich hierarchia. Z jednej strony podaż towarów i usług na rynku może przyczyniać się do kształtowania potrzeb czy też ich hierarchii lub preferowania jednych produktów a odrzucania innych. Z drugiej, zachowanie w procesie konsumpcji wpływa na przekształcanie się potrzeb w popyt na określoną ilość i jakość dóbr.
(parafraza, str. 27) Gospodarstwa domowe pełnią wiele istotnych funkcji w gospodarce: sprzedają albo wynajmują przedsiębiorcom czynniki produkcji (pracę, kapitał), a w zamian otrzymują dochody, płacą podatki rządowi i otrzymują od niego różne świadczenia, zakupują dobra i usługi oraz oszczędzają. Jako podmiot na rynku dóbr i usług gospodarstwa domowe, zwłaszcza ich konsumpcja stanowią istotny element kształtowanie PKB. Wzrost spożycia przekłada się na wzrost sprzedaży towarów i usług, a w dalszej kolejności na wzrost zysków przedsiębiorstw i przychodów do budżetu państwa. W latach 1995-2005 nastąpił wzrost udziały konsumpcji gospodarstwa domowych w PKB z 59.5-61.9%.
(parafraza, str. 31) Zjawisko nadmiernej konsumpcji może wynikać z braku świadomości ekonomicznej czy nadmiernej podatności na działania marketingowe dostawców. W przypadku nadmiernej konsumpcji, gospodarstwo domowe nie analizuje i nie podejmuje racjonalnych decyzji nabywczych przez pryzmat konsekwencji długookresowych, a jedynie krótkookresowe zaspokajanie potrzeb.
(cytat, str. 31) Zjawisko nadmiernej konsumpcji, rozumiane jako brak równowagi między możliwościami finansowymi gospodarstwa domowego (dzisiejszymi i prognozowanymi w przyszłości) a zakupami dóbr i usług.
(parafraza, str. 33) Uchwalenie nowego Prawa bankowego w 1989 roku (pierwotna wersja pochodzi z 1982 roku) umożliwiło przystosowanie systemu bankowego do potrzeb gospodarki. Od tamtego momentu, jednostki gospodarcze, osoby fizyczne i prawne uzyskały pełną swobodę wyboru banku. Stworzono również instytucjonalne warunki do konkurencji między bankami oraz umożliwiono zakładania banków w formie spółek akcyjnych zarówno osobom fizycznym w kraju, jak i z zagranicy.
(cytat, str. 34 - 35) Rozwój kont osobistych, kredytów konsumpcyjnych, ratalnych, w rachunku bieżącym i kart płatniczych nastąpił w połowie lat 90. XX w. Przeprowadzona wówczas segmentacja klientów (podział rynku według określonego kryterium na jednorodne grupy klientów przy założeniu, że klienci bankowi mają różne preferencje, potrzeby, oczekiwania {klient to konsument, nabywca}) umożliwiła wzbogacenie oferty produktowo-usługowej dla konkretnej grupy klientów.
(cytat, str. 39) Podstawową metodą stosowana w celu segmentacji odbiorców usług finansowych, co do których istnieje historia transakcji, jest system klasyfikacji RFM oraz jego poszerzona wersja - FRAT. R (Recenty) informuje o czasie oraz wielkości dokonania operacji bankowej np. zaciągnięcia kredytu, F (Frequency) - jak często klient realizuje operacje, M (Money) - jaka jest zasobność klienta, T (Type of merchandise purchased) - informuje o usługach, z których klient korzysta.
(cytat, str. 40) Kondycja ekonomiczna gospodarstwa domowego rozumiana jako jego stan (w tym jego zasobów), podlegający zmianom pod wpływem czynników środowiska zewnętrznego, a będący wynikiem działań podejmowanych przez jego członków, w tym szczególnie, w sferze pozyskiwania dochodu, jego wydatkowania, a także realizowanych decyzji na rynku finansowym (szczególnie kredytowych i oszczędnościowych) uzupełnione o takie miary jak warunki mieszkaniowe, posiadane dobra trwałego użytku.
(cytat, str. 44) Według badań Eurostat Polska obok np. Bułgarii, Rumuni, Słowacji, Czech i Węgier należy do grupy krajów o najniższym poziomie płacy minimalnej (poniżej 300 euro).