Encyklopedia Zarządzania :: Podnoszenie efektywno��ci organizacji
Przeglądanie katalogu (kliknij)
Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 32) Efekt silosu sprawia, że kierownicy wyższych szczebli zmuszeni są do rozwiązywania problemów niższych szczebli. Odciąga ich to od zajmowania się ważniejszymi kwestiami związanymi z klientami i konkurentami. Zwykli pracownicy, którzy mogliby rozwiązywać te problemy we własnym zakresie, w efekcie nie biorą pełnej odpowiedzialności za rezultaty i postrzegają siebie jedynie jako zwykłych wykonawców i dostawców informacji.
(cytat, str. 35) Poziome spojrzenie na organizację sprawia, że główne styki (które znajdują się na ,, białych plamach" tradycyjnych schematów organizacyjnych) stają się widoczne.
(cytat, str. 35) ... największe możliwości poprawy efektywności często znajdują się na styku między działami - w punktach, w których peałeczka (np. specyfikacje produkcyjne) jest przekazywana z jednego działu do drugiego.
(cytat, str. 35) Schemat organizacyjny służy dwóm celom: - pokazuje, którzy pracownicy zostali umieszczeni razem w ramach jednego działu ze względu na skuteczność operacyjną oraz rozwój potencjału ludzkiego; - pokazuje zależności hierarchiczne (raportowania).
(cytat, str. 36) Podstawowym zadaniem kierowników (wyższych szczebli) jest zarządzanie na styku między działami. Działy, wydziały i komórki organizacyjne mają już swoich kierowników; kierownicy wyższych szczebli tworzą wartość dodaną przez zarządzanie ,, białymi plamami", które istnieją między działami, wydziałami, komórkami.
(cytat, str. 39) System przetwarzający (organizacja) może albo przystosować się do swojego otoczenie, szczególni systemu odbiorczego, albo zginąć. Organizacja dąży do równowagi ze swoim otoczeniem.
(cytat, str. 43) POZIOM II - PROCESU ... Wszystkie efekty funkcjonowania organizacji powstają z plątaniny międzywydziałowych procesów takich, jak np. proces sprzedaży, proces dystrybucji czy też proces fakturowania i ściągania należności.o
(cytat, str. 43) Wszystkie efekty funkcjonowania organizacji powstają z plątaniny międzywydziałowych procesów takich, jak np.: opracowywanie nowych produktów, proces zaopatrzenia, proces produkcji, proces sprzedaży, proces dystrybucji czy też proces fakturowania i ściągania należności.
(cytat, str. 43) POZIOM I - ORGANIZACJI ... Do czynników wpływających na efektywność organizacji na tym poziomie należą: strategia, cele ogólnoorganizacyjne i metody ich pomiaru, struktura organizacyjna oraz sposoby wykorzystania zasobów.
(cytat, str. 44) Do zmiennych wpływających na efektywność na poziomie stanowiska pracy należą: metody rekrutacji i awansowania, zakresy zadań i obowiązków, stosowane standardy pracy, przekazywane informacje zwrotne, nagrody i szkolnia.
(cytat, str. 44) POZIOM III - STANOWISKA PRACY ... Do zmiennych wpływających na efektywność na poziomie stanowiska pracy należą: metody rekrutacji i awansowania, zakresy zadań i obowiązków, stosowane standardy pracy,przekazywane informacje zwrotne, nagrody i szkolenia.
(cytat, str. 48 - 49) ... najważniejsze obszary zarządzania na poziomie organizacji. -Zarządzanie celami organizacji. ... -Zarządzanie efektywnością. ... -Zarządzanie zasobami. ... -Zarządzanie na styku między działami.
(cytat, str. 61 - 62) Pierwszym krokiem w zarządzaniu efektywnością na poziomie organizacji (pierwszym z trzech) jest spojrzenie na obecną sytuację z różnych perspektyw. Postrzeganie organizacji przez klientów. ... dostawców ... pracowników ... akcjonariuszy.
(cytat, str. 64) Każda dobra strategia określa: - oferowane produkty i usługi; - grupy obsługiwanych klientów (rynki); - przewagę lub przewagi strategiczne; - priorytety w działalności: najważniejsze produkty i rynki.