Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Rummler G., Podnoszenie efektywności organizacji,
Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2000, ISBN: 83-208-1235-6
Efekt silosu sprawia, że kierownicy wyższych szczebli zmuszeni są do rozwiązywania problemów niższych szczebli. Odciąga ich to od zajmowania się ważniejszymi kwestiami związanymi z klientami i konkurentami. Zwykli pracownicy, którzy mogliby rozwiązywać te problemy we własnym zakresie, w efekcie nie biorą pełnej odpowiedzialności za rezultaty i postrzegają siebie jedynie jako zwykłych wykonawców i dostawców informacji.
( , s. 32)
... optymalizacja na poziomie działów, często prowadzi do pogorszenia (sub optymalizacji) wyników przedsiębiorstwa jako całości.
( , s. 33)
Poziome spojrzenie na organizację sprawia, że główne styki (które znajdują się na ,, białych plamach" tradycyjnych schematów organizacyjnych) stają się widoczne.
( , s. 35)
... największe możliwości poprawy efektywności często znajdują się na styku między działami - w punktach, w których peałeczka (np. specyfikacje produkcyjne) jest przekazywana z jednego działu do drugiego.
( , s. 35)
Schemat organizacyjny służy dwóm celom: - pokazuje, którzy pracownicy zostali umieszczeni razem w ramach jednego działu ze względu na skuteczność operacyjną oraz rozwój potencjału ludzkiego; - pokazuje zależności hierarchiczne (raportowania).
( , s. 35)
Podstawowym zadaniem kierowników (wyższych szczebli) jest zarządzanie na styku między działami. Działy, wydziały i komórki organizacyjne mają już swoich kierowników; kierownicy wyższych szczebli tworzą wartość dodaną przez zarządzanie ,, białymi plamami", które istnieją między działami, wydziałami, komórkami.
( , s. 36)
System przetwarzający (organizacja) może albo przystosować się do swojego otoczenie, szczególni systemu odbiorczego, albo zginąć. Organizacja dąży do równowagi ze swoim otoczeniem.
( , s. 39)
... podstawową zmienną decydującą o zdolności organizacji do szybkiego i efektywnego przystosowania się jest kadra kierownicza.
( , s. 40)
Skuteczny kierownik może wykorzystać podejście systemowe do przewidywania i aktywnego radzenia sobie ze zmianami.
( , s. 40)
POZIOM II - PROCESU ... Wszystkie efekty funkcjonowania organizacji powstają z plątaniny międzywydziałowych procesów takich, jak np. proces sprzedaży, proces dystrybucji czy też proces fakturowania i ściągania należności.o
( , s. 43)
Wszystkie efekty funkcjonowania organizacji powstają z plątaniny międzywydziałowych procesów takich, jak np.: opracowywanie nowych produktów, proces zaopatrzenia, proces produkcji, proces sprzedaży, proces dystrybucji czy też proces fakturowania i ściągania należności.
( , s. 43)
POZIOM I - ORGANIZACJI ... Do czynników wpływających na efektywność organizacji na tym poziomie należą: strategia, cele ogólnoorganizacyjne i metody ich pomiaru, struktura organizacyjna oraz sposoby wykorzystania zasobów.
( , s. 43)
Do zmiennych wpływających na efektywność na poziomie stanowiska pracy należą: metody rekrutacji i awansowania, zakresy zadań i obowiązków, stosowane standardy pracy, przekazywane informacje zwrotne, nagrody i szkolnia.
( , s. 44)
POZIOM III - STANOWISKA PRACY ... Do zmiennych wpływających na efektywność na poziomie stanowiska pracy należą: metody rekrutacji i awansowania, zakresy zadań i obowiązków, stosowane standardy pracy,przekazywane informacje zwrotne, nagrody i szkolenia.
( , s. 44)
Potrzeby efektywności wynikają z: -celów... -sposobu zaprojektowania... -sposobu zarządzania....
( , s. 46)
... najważniejsze obszary zarządzania na poziomie organizacji. -Zarządzanie celami organizacji. ... -Zarządzanie efektywnością. ... -Zarządzanie zasobami. ... -Zarządzanie na styku między działami.
( , s. 48-49)
Nawet proces z najbardziej logiczną strukturą będzie nieefektywny, jeśli nie będzie odpowiednio zarządzany.
( , s. 51)
... zarządzanie stanowiskiem pracy będziemy precyzyjnie nazywali zarządzaniem Systemem Efektywności Pracowników (SEP).z
( , s. 53)
Pierwszym krokiem w zarządzaniu efektywnością na poziomie organizacji (pierwszym z trzech) jest spojrzenie na obecną sytuację z różnych perspektyw. Postrzeganie organizacji przez klientów. ... dostawców ... pracowników ... akcjonariuszy.
( , s. 61-62)
Każda dobra strategia określa: - oferowane produkty i usługi; - grupy obsługiwanych klientów (rynki); - przewagę lub przewagi strategiczne; - priorytety w działalności: najważniejsze produkty i rynki.
( , s. 64)