Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 13) Polityka ekonomiczna (gospodarcza) jest to całokształt (zespół) działań świadomych ( choć czasami w skutkach niezamierzonych) państwa, których celem jest oddziaływanie na gospodarkę (funkcjonowanie, strukturę, dynamikę), na stosunki ekonomiczne (ustrój gospodarczy) i na powiązania gospodarcze z zagranicą. Zadaniem polityki gospodarczej jest praktyczne zastosowanie praw zbadanych przez ekonomie , czyli podejmowanie działań w procesie gospodarczym, które będą przynosić racjonalne i efektywne skutki.
(cytat, str. 15) W rozwiniętym społeczeństwie istnieje potrzeba dostarczania dóbr i usług publicznych , które są niezbędne ale których produkcja nie wiąże się z osiąganiem zysków. Ich wytwarzanie jest mało opłacalne dla producenta, gdyż w większości przypadków albo nie ma możliwości ustalenia ceny, albo koszty ich są tak wysokie , że żaden pojedynczy konsument nie mógłby pozwolić sobie na ich nabycie.
(cytat, str. 18) Terms of trade czyli warunki wymiany handlowej, określają przede wszystkim stosunek cen towarów importowanych. Warunki te polepszają się, gdy rosną ceny towarów eksportowanych lub maleją ceny towarów importowanych
(cytat, str. 20) Znany w niemieckim ordoliberalizmie i społecznej gospodarcze rynkowej magiczny kwadrat (polityka wzrostu z uwzględnieniem wysokiego poziomu ekologii, pełnego- to znaczy rynkowego zatrudnienia, wzrostu i stabilizacji [pieniądza oraz budżetu, dodatniego salda obrotu z granicą) wpisuje się poprzez cele makro- i mikroekonomiczne w politykę społeczna , przemysłową, agrarną usług publicznych.
(cytat, str. 21) Teoria konwergencji, a więc częściowego upodabniania się systemów gospodarczych do siebie, po upadku bloku wschodniego ostatecznie potwierdziła możliwość wyboru, ale w ramach gospodarki rynkowej, różnego zakresu regulacji politycznych czy państwowych.
(cytat, str. 51) Określenie "ekonomia" pojawiło się w starożytnej Grecji na przełomie V i IV wieku przed nasza erą, a autorstwo przypisuje się Ksenofontowi ( ok. 440-ok.355 p.n.e ), który jedna z napisanych prac nazwał Oikomikos (Ekonomika). Opisał w niej zasady i prawa rządzące gospodarstwem domowym, ponieważ w języku greckim oikos oznacza " dom", a nomos "prawo".
(cytat, str. 56) Historia człowieka gospodarującego (homo oeconomicus)jest ciągłym procesem tworzenia i podziału (konsumpcji). Proces ten może mieć także charakter ideologiczny, motywujący wybrany lub narzucony społeczeństwom sposób szczególnego podziału (dystrybucji) wyprodukowanych dóbr.
(cytat, str. 58) Spółka(czyli przedmiot prawny posiadający firmę, czyli nazwę) to umowny związek dwóch lub więcej osób zawarty dla osiągnięcia wspólnego celu najczęściej gospodarczego. Powstała już w formie niewolniczej; największy rozwój gospodarczy i różnorodność form przeżyła w gospodarce wolno konkurencyjnej.
(cytat, str. 60) Konglomeraty maja zróżnicowana strukturę produkcyjno-usługowo-handlową. Podobny charakter przedsiębiorstw ponadnarodowych o profilu bankowo-ubezpieczeniowym tworzą holdingi.
(cytat, str. 64) Koszty dzielą się na koszty całkowite(suma wszystkich kosztów) oraz jednostkowe (koszty całkowite podzielone na ilość wyprodukowanych towarów lub wykonanych usług). Koszty stałe to koszty ponoszone bez względu na fakt, czy firma produkuje czy nie (koszty utrzymania administracji, amortyzacji środków trwałych, opłaty za ochronę budynków itp. ). Suma kosztów stałych i zmiennych daje w rezultacie koszt całkowity. Obok kosztu jednostkowego produkcji ważny jest koszt przeciętny, a więc koszt globalne ( wraz z kosztami reprezentacji i reklamy audiowizualnej) podzielone przez aktualnie realizowana wielkość, czyli wolumen produkcji).
(cytat, str. 65) Do analizy opłacalności podjętej produkcji istotne znaczenia ma koszt krańcowy, czyli marginalny, obrazujący wzrost kosztów całkowitych, gdy wolumen ( ilość produkcji) rośnie o jednostkę.
(cytat, str. 66) Zysk netto jest z kolei zyskiem brutto pomniejszonym o podatek dochodowy, czyli jest "czystym" zyskiem do podziału. Gdy zgromadzenie akcjonariuszy nie wypłaca dywidendy przeznaczając ja na rozwój (inwestycje), mamy do czynienia z zyskiem odłożonym lub zatrzymanym.
(cytat, str. 67) Rachunek przepływów pieniężnych z kolei informuje, czy firma posiada nadwyżki pieniężne zwane "płynna gotówką" (cash flow), którą można wykorzystać dla samofinansowania firmy.
(cytat, str. 70) Nanosząc krzywą budżetową na krzywa obojętności (lub na nieskończenie duża ilość tych krzywych obejmujących różne kombinacje dwóch dóbr) uzyskamy punkt równowagi konsumenta, czyli realny jego popyt , gdyż krzywa obojętności ilustruje preferencje konsumenta, krzywa budżetowa ich dochodową realność
(cytat, str. 71) Rynek to całokształt stosunków wymiany (pierwotna forma rynku w ramach gospodarki naturalnej) i sprzedaży (w gospodarce towarowo-pieniężnej). W dosłownym znaczeniu to miejsce zawierania transakcji, które w ujęciu historycznym stanowiło o wyjątkowości miasta lub jego części.
(cytat, str. 72) Popyt to zapotrzebowanie na dobra czy usługi znajdujące się na rynku przy danych cenach. Rozróżniamy popyt potencjalny (chęć posiadania dóbr bez własnych środków na zakup) oraz popyt efektywny, a więc realny zakup.