Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 1) Gospodarka rynkowa to taki system gospodarczy, w którym plany działalności sporządzane są przez podmioty gospodarcze w warunkach decentralizacji i autonomii, a koordynacja tych planów następuje przez zdarzenia zachodzące na rynku.
(cytat, str. 6) W każdym jednak przypadku warunkiem funkcjonowania przedsiębiorstwa jest porozumienie społeczne odniesione do procesów produkcji. Polega ona na utrzymaniu równowagi sił pomiędzy pracodawcami i przedsiębiorcami.
(cytat, str. 8) Produkcja jest to użytkowanie różnego rodzaju materiałów, środków technicznych i usług w celu wytworzenia nowych produktów i usług wymaganych przez klienta.
(cytat, str. 9) Najczęściej występują trzy główne cele gospodarowania: - dochodowy - przez wykorzystanie środków produkcji firmy, zakładu czy warsztatu zaspokaja się potrzeby konsumpcyjne właściciela i jego rodziny, a także potrzeby produkcyjne firmy, zakładu, warsztatu. - kapitałowy - kapitał, w postaci udziałów w różnego rodzaju spółkach, przedsięwzięciach gospodarczych a także jako wkład bankowy podlegający oprocentowaniu lub zainwestowany w papiery wartościowe, przynosi określone zyski. - konsumpcyjny - konsument indywidualny lub zbiorowy realizuje swoje potrzeby konsumpcyjne wykorzystując posiadane środki kapitałowe.
(cytat, str. 10) Przedsiębiorstwo stanowi wyodrębniony prawnie i finansowo podmiot gospodarczy działający w trzech sferach: - w sferze marketingu, przygotowania i zakupu czynników produkcji; - w sferze organizacji przetwarzania czynników produkcji w wyroby gotowe lub usługi, - w sferze sprzedaży i serwisowej obsługi klientów.
(cytat, str. 11) Zysk przedsiębiorcy to ta cześć ze sprzedaży produktów (wyrobów lub usług), który pozostaje po spłaceniu wszystkich wydatków produkcyjnych i podatków oraz opłaceniu właścicieli kapitału z tytułu wykorzystania ich majątku produkcyjnego.
(cytat, str. 13 - 14) Firma ma co najmniej potrójne znaczenie: 1. Jest to nazwa, po którą spółka prawa handlowego prowadzi działalność gospodarczą. Nazwa ta i znak firmowy są rejestrowane, a przejęcie ich i użytkowani przez inne osoby prawne lub fizyczne zabronione jest przez prawo. 2. Potocznie oznacza również samo przedsiębiorstwo. 3. Pojęciem tym określa się często przedsiębiorstwo produkujące wyroby i świadczące usługi szczególnie dobrej jakości lub mające dobrą reputację u klientów.
(cytat, str. 14) Zakład produkcyjny stanowi wyodrębnioną całość, pod względem techniczno-produkcyjnym i terytorialnym, składająca się z jednego lub większej liczby systemów produkcyjnych.
(cytat, str. 20 - 22) Proces projektowania, czyli niezbędny ciąg czynności konieczny do uzyskania projektu, składa się z określonych sekwencji operacji analizy, syntezy, oceny i decyzji. Proces ten możne być rozpatrywany w dwóch przekrojach: 1. w pełnym zamkniętym (integralnym) cyklu rozwojowym, gdy przyjmuje się, że wytworem projektowania jest postać materialna przedmiotu projektowanego, tj. funkcjonujący wyrób, proces, system produkcyjny lub wytwórczy, ewentualnie zakład lub obiekt przemysłowy. 2. w niepełnym, otwartym (partykularnym) cyklu rozwojowym, gdy przyjmuje się się, że wytworem projektowania jest zbiór podstawowych informacji niezbędnych do technicznego opracowania i wyprodukowywania lub wykonania materialnej postaci podmiotu projektowania.
(cytat, str. 22 - 24) W projektowaniu integralnym następuje powiązanie w jedną całość podmiotu projektującego i podmiotu realizującego oraz nie wyodrębnia się jako produktu i przedmiotu sprzedaży wytworu projektowania projektu właściwego. To podejście projektowe charakterystyczne jest dla warunków gospodarki rynkowej. Dlatego też mówiąc o ,,projekcie lub ,,zarządzaniu projektami w tych warunkach ma się na myśli realizację określonych przedsięwzięć rozwojowych składających się z etapu przygotowania informacji i materialnej realizacji. W procie tym zazwyczaj uczestniczy wiele firm doradczych, realizujących (budowlanych, montażowych)i wiele osób o różnorodnych kwalifikacjach. Projektowanie właściwie, rozumiane jako przygotowanie kompleksu informacji, powierzane jest firmom doradczo-konsultingowymi, które pracują na rzecz głównego realizatora projektu pojmowanego integralnie.
(cytat, str. 24) W procesie projektowanie zazwyczaj można wyróżnić co najmniej dziesięć etapów: 1. rozpoznanie potrzeby, 2. definicja i opis problemu, 3. analiza lub synteza, 4. synteza lub analiza, 5. optymalizacja i ocena, 6. prezentacja wyników, czyli przedstawienie dokumentacji przedmiotu projektowania, 7. budowa i realizacja materialna, 8. rozruch i osiąganie projektowych zdolności produkcyjnych (pzp), 9. normalna eksploatacja (etap wstępny), 10. analiza i ocena osiągniętych wyników. Etapy 1 do 6 to projektowanie partykularne, a etapy 1 do 10 obejmują zakres projektowania integralnego.
(cytat, str. 24) Projektowanie partykularne było najczęściej spotykaną formą projektowania w warunkach gospodarki planowanej centralnie. Praktyka wyglądała w ten sposób, że inwestor - zakład przemysłowy zamawiał ,,projekt w jednostce projektowania. Projekt ten podlegał różnorodnym sformalizowanym odbiorcom, a następnie stanowił podstawę do zlecenie (zawarcia umowy o realizacje) przedsiębiorstwu nazywanemu ,,generalnym realizatorem inwestycji. Ten, z kolei posiadał różnych podwykonawców, z którymi zawierał umowy podwykonawcze. W tym czasie, a również w ciągu całego procesu realizującego, były liczne kłopoty z dokumentacją, co usprawiedliwiało opóźnienia w realizacji i wzrostu kosztów. Zazwyczaj twierdzono, że projekt nie uwzględnia technologii wykonawczych preferowanych przez wykonawcę lub zawiera niedoszacowanie kosztorysowe.
(cytat, str. 25) Strategia projektowania. Przez strategię projektowania rozumie się zwykle zespół reguł (procedur) podporządkowujących określone działania każdej konkretniej sytuacji, jaka może wystąpić w trakcie procesu projektowania. Strategia ta jest więc funkcją informacji, jaką dysponuje w danym momencie podmiot projektowy. W praktyce najczęściej spotyka się strategie: - diagnostyczną, - prognostyczną, - funkcjonalną. W strategii diagnostycznej przeprowadza się analizę na wstępie istniejącej sytuacji, dokonuje oceny i drogą syntezy tworzą nowe, lepsze rozwiązania. (...) W strategii prognostycznej dokonuje się syntezy najlepszego rozwiązania, jakie w danym obszarze można uzyskać, tworzy się niejako rozwiązania idealne, następnie dokonuje się analizy i oceny. (...) W strategii funkcjonalnej stosuje się różne podejścia i postawy projektowe w zależności od charakteru problemu i rozwiązywanych funkcji. Liczba tych postaw jest nieograniczona.
(cytat, str. 31) System produkcyjny stanowi celowo zaprojektowany i zorganizowany układ materialny, energetyczny i informacyjny eksploatowany prze człowieka i służący produkowaniu określonych produktów (wyrobów lub usług) w celu zaspokojenia różnorodnych potrzeb konsumentów. System produkcyjny składa się z pięciu podstawowych elementów: 1. wektor wejścia X, 2. wektor wyjścia Y, 3. procesy przetwarzania wektora wejścia w wektor wyjścia, 4. proces zarządzania systemem, 5. sprzężenia materialne, energetyczne i informacyjne.
(cytat, str. 43) Współczesna literatura wymienia trzy podstawowe cele organizacji i funkcjonowania systemów produkcyjnych: 1. jakość i nowoczesność produktów, 2. wzrost produktywności, 3. obniżka kosztów własnych wytwarzania.
(cytat, str. 46) Produktywność określana jako stosunek wektora wyjścia do wektora wejścia może być wyrażona w różnych jednostkach. Może też być określana niezależnie od tego, czy system jest zorganizowany zgodnie z zasadami gospodarki rynkowej czy przez centralnego planistę.
(cytat, str. 53) Proces transformacji, czyli przekształcenia wektora wejścia systemu produkcyjnego w wektor wyjścia nazywany jest procesem produkcyjnym. (...) (...) proces produkcyjny jest uporządkowanym ciągiem działań, w wyniku którego konsument (użytkownik) otrzymuje produkty (wyroby lub usługi).
(cytat, str. 56 - 57) Operacją nazywa się zespół czynności, czyli cześć określonego procesu produkcyjnego realizowaną na jednym stanowisku, przez jednego wykonawcę indywidualnego lub grupowego, przy jednym przedmiocie lub zespole przedmiotów wykonywanych jednocześnie bez przerw na jakąkolwiek inną pracę. Operacja jest więc podstawową elementarną jednostką procesu produkcyjnego.
(cytat, str. 57) Czynnością nazywa się tę cześć operacji, która odnosi się do jednych i tych samych elementów, na przykład: określonej obrabianej powierzchni, narzędzia pracy, sposobu pracy, urządzenia technicznego.