Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 13) Turystyka obejmuje ogół osób, które podróżują i przebywają w celach wypoczynkowych, służbowych lub innych nie dłużej niż przez rok bez przerwy poza swoim otoczeniem.
Słowa kluczowe:turystyka Komentarze i źródła pierwotne: wg WTO
(cytat, str. 15) Wyróżnia się trzy formy turystyki w relacji do kraju: - turystyka krajowa - obejmuje podróże mieszkańców po terenie swojego kraju - turystyka przyjazdowa - obejmuje przyjazdy do jakiegoś kraju osób na stałe zamieszkujących za granicą - turystyka wyjazdowa - obejmuje wyjazdy mieszkańców określonego kraju do innych krajów (za granicę)
(cytat, str. 17) Przemysł turystyczny obejmuje produkcję dóbr i usług wyłącznie turystycznych, takich jak zakwaterowanie, wyżywienie, usługi rekreacyjne i transport turystów. Pojęcie przemysłu turystycznego odnosi się do przedsiębiorstw i obiektów oferujących urządzenia i usługi dla turystów.
(cytat, str. 19) Usługi turystyczne są to wszystkie społeczne pożyteczne czynności, służące zaspokojeniu materialnych i niematerialnych (duchowych) potrzeb turystycznych człowieka. Odnoszą się one zarówno do obsługi osoby turysty (potrzeby materialne, np. komunikacyjne, noclegowe), jak jego osobowości (potrzeby duchowe na przykład kulturalno-rozrywkowe).
(cytat, str. 25) Obecnie pojęciem tym określa się celowo wyodrębnione z otoczenia systemy - podmioty gospodarcze, instytucje - wewnętrznie uporządkowane, z wyodrębnionymi elementami i określonymi powiązaniami (sprzężeniami) wewnętrznymi i zewnętrznymi (z otoczeniem). Każda organizacja musi mieć cel istnienia i funkcjonowania, zasoby ludzkie oraz wyposażenie techniczne.
Słowa kluczowe:organizacja Komentarze i źródła pierwotne: Giffin, 1999
(cytat, str. 28) Zarządzanie w turystyce jest to zestaw działań (obejmujących planowanie i podejmowanie decyzji w szeroko rozumianej gospodarce turystycznej, organizowanie, przewodzenie tj. kierowanie ludźmi) skierowanych na zasoby organizacji turystycznych (ludzkie, rzeczowe, finansowe, przyrodnicze, informacyjne) i wykorzystywanych z zamiarem osiągnięcia celów tych organizacji w sposób sprawny i skuteczny.
(cytat, str. 29) Zarządzanie strategiczne jest to proces zarządzania nastawiony na formułowanie i wdrażanie strategii, które sprzyjają wyższemu stopniowi zgodności organizacji z jej otoczeniem i osiągnięciu celów strategicznych.
(cytat, str. 29) Zarządzanie strategiczne w turystyce jest to proces zarządzania oparty na formułowaniu i wdrażaniu strategii, które sprzyjają stopniowi zgodności organizacji, instytucji i różnych podmiotów w turystyce z ich otoczeniem i osiągnięciu celów strategicznych.
(cytat, str. 36) Funkcje kierownicze (planowanie, organizowanie, przewodzenie, motywowanie, kontrolowanie) realizowane są przez wszystkich kierowników niezależnie od tego, w jakiej instytucji pracują, na jakim poziomie decyzyjnym jest usytuowane ich stanowisko, iloma pracownikami kierują.
(cytat, str. 76) Zarządzanie obiektami turystycznymi należy do grupy zarządzania organizacjami (podmiotami) turystycznymi w układzie jednostkowo-przestrzennym.
(cytat, str. 87) Strategiczne planowanie powinno być procesem twórczym, który określa główne obszary problemowe lokalnej wspólnoty samorządowej oraz mobilizuje lokalne władze do efektywnego wykorzystania wszystkich miejscowych potencjałów.
(cytat, str. 92) Zarządzanie zasobami ludzkimi najogólniej rzecz biorąc polega na przyciąganiu, utrzymaniu, nadzorowaniu, nagradzaniu i kształtowaniu ludzi zatrudnionych w firmie. Najistotniejsza funkcja zarządzania zasobami ludzkimi sprowadza się do motywowania, które związane jest z przewodzeniem, to jest w jednej z czterech funkcji zarządzania organizacją.
(cytat, str. 96) Polityka turystyczna jest to działalność polegająca na poszukiwaniu optymalnego zaspokajania turystycznych potrzeb społeczeństwa, racjonalnym wykorzystaniu zasobów pracy i kapitału w sferze gospodarki turystycznej (z poszanowaniem środowiska przyrodniczego), kształtowaniu optymalnych, z punktu widzenia turystyki, rozmiarów i struktury ruchu turystycznego, na zastosowaniu praw ekonomicznych w sferze gospodarki turystycznej oraz na koordynowaniu rozwoju turystyki, z uwzględnieniem jej funkcji i różnorodnych związków z innymi sferami życia kraju.
(cytat, str. 106) Prognozowanie jest to naukowe przewidywanie przyszłości. Podstawą prognozowania jest zawsze poprawnie prowadzona diagnoza badanej rzeczywistości: - stwierdzenie aktualnego stanu zjawisk; - określenie kierunków i siły oddziaływania czynników wewnętrznych; - określenie kierunków i siły oddziaływania czynników zewnętrznych
Słowa kluczowe:prognozowanie Komentarze i źródła pierwotne: Alejziak 1999
(cytat, str. 113) Kompleksowy proces planowania jest sekwencyjny i obejmuje: - prognozowanie - programowanie - tworzenie planu.
(cytat, str. 121) Strategia w najbardziej ogólnym ujęciu, oznacza sposób osiągania wyznaczonych celów przez sterowanie rozwojem. Zakłada aktywne uczestnictwo wszystkich podmiotów gospodarczych i społecznych w jej formułowaniu i realizacji.
Słowa kluczowe:strategia Komentarze i źródła pierwotne: Jeżak 1990
(cytat, str. 131) Kanały rynkowe są to wzajemnie sprzężone, samodzielne jednostki gospodarcze, które tworzą bezpośrednie i pośrednie drogi wiążące produkcję i sfery zbytu z konsumentami.
(cytat, str. 132) Promocja sprzedaży w turystyce, w szerszym rozumieniu, jest zespołem instrumentów tworzących składnie służące doskonaleniu kontaktów między sprzedającymi i kupującymi, mającym na celu sprawność działań, które będą służyć ich optymalizacji.
(cytat, str. 168) Zarządzanie strategiczne w turystyce jest to proces zarządzania oparty na formułowaniu i wdrażaniu strategii, która sprzyja wyższemu stopniowi zgodności organizacji instytucji i różnych podmiotów w turystyce z ich otoczeniem i osiągnięciu celów strategicznych.