Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(parafraza, str. 17) L. Garbarski wyróżnia cztery rodzaje decyzji podejmowanych przez konsumentów: - decyzje rozważne, - decyzje nierutynowe, - decyzje nawykowe, - decyzje impulsywne.
(cytat, str. 17) Cechą charakterystyczną decyzji impulsowych jest to, że podejmowane są w miejscu sprzedaży. Produkty kupowane pod wpływem impulsy charakteryzują się: - niską ceną, - intensywną reklamą, - niewielkimi rozmiarami, - intensywną dystrybucją, - sprzedażą w systemie samoobsługi.
(cytat, str. 17) Decyzje rozważne polegają na dużym zaangażowaniu kupującego. Klient dokładnie rozpoznaje sposoby zaspokojenia potrzeby. Wnikliwie ocenia poszczególne alternatywy zakupi. Przedmiotem zakupu są produkty o wysokiej cenie, produkty nasycone nowoczesną technologią. Klient postrzega duże ryzyko zakupu.
(cytat, str. 18) Zakupy niezaplanowane polegają na tym, że konsument uświadamia sobie określoną potrzebę podczas zakupów i niezwłocznie ją zaspokaja - przypominając sobie o potrzebie kupienia czegoś lub ulegając nagłemu impulsowi - np. pod wpływem promocji w sklepie.
(parafraza, str. 19) Przy planowaniu działań merchandisingowych należy pamiętać o pięciu podstawowych czynnikach, które mają wpływ na zachowanie konsumenta w miejscu sprzedaży: - otoczenie fizyczne, - otoczenie społeczne, - perspektywa czasowa, - orientacja zadaniowa, - stany poprzedzające wizytę w sklepie.
(cytat, str. 19) Przez zakup impulsywny rozumie się relatywnie szybką decyzję zakupu podjętą w miejscu sprzedaży detalicznej. Na taką decyzję może wpłynąć reklama, wizerunek produktu, opakowanie, produkt czy estetyka ekspozycji. Warunkiem koniecznym do zaistnienia zakupów impulsywnych jest bezpośredni kontakt klienta z produktem oraz wywieranie wpływu na klienta w sklepie.
(cytat, str. 24) W procesie decyzyjnym konsumenta wyróżnia się kilka następujących po sobie faz o różnym czasie trwania i połączonych pętlą sprzężenia zwrotnego. Są to następujące etapy: - uświadomienie potrzeby, - identyfikacja sposobów zaspokojenia potrzeby, - ocena alternatyw wyboru, - zakup i jego ocena.
(parafraza, str. 32) Przy rozmieszczeniu towarów bierze się pod uwagę następujące czynniki: - cenę i marżę jednostkową towaru, - rotację, - rentowność.
(parafraza, str. 32) Rozmieszczenie towarów pozostaje w komplementarnej zależności z rozplanowaniem dróg komunikacyjnych i łączą się z zachowaniem następujących zasad: - zasada pokrewieństwa handlowego, - zasada zachowania logicznego powiązania towarów w ustalaniu sąsiedztwa poszczególnych grup, - zasada zachowania strefowego układu asortymentu wewnątrz grup towarowych, - zasada zachowania układu asortymentu, - zasada identyfikacji słabych i mocnych punktów przestrzeni sprzedażowej, - zasada zgodności z programem promocyjnym i regułami ekspozycji.
(cytat, str. 33) W dobrze zaprojektowanym sklepie można osiągnąć ,,efekt kuli do kręgli", który oznacza, że właściwe rozmieszczenie towarów powoduje, iż klient ,,przetacza się" przez cały sklep.
(cytat, str. 43) Firmy handlowe stosują także ustawiania regałów i stojaków w literę V. Takie podejście określa się jako szewroning. Nazwa pochodzi z naszywki (szewronu) na wojskowym mundurze. Ciągi regałów ustawione są do alejek pod kątem 45, a nie 90 stopni, co powoduje dużo lepszą percepcję ekspozycji spacerujących klientów. Dzięki temu rozwiązaniu sklep zyskuje elegancki wygląd. Wadę tego rozwiązania, jak i w ogóle aranżacji nieregularnej, jest to, że takie ustawienie zajmuje o około 20% więcej powierzchni.
(cytat, str. 53) Atmosferę sklepu można zdefiniować jako świadome budowanie (projektowanie) sklepu w celu wywołania u kupujących określonych efektów. Jest to zatem ogół działań realizowanych, w celu stworzenia określonych warunków do nabywania towarów i wywoływania takich uczuć u kupującego, które powodują zwiększenie prawdopodobieństwa dokonania zakupu. Atmosfera sklepu tworzona jest poprzez oddziaływanie na zmysły nabywcy. Wywoływane są określone wrażenia wzrokowe, słuchowe, węchowe i dotykowe.
(cytat, str. 64 - 65) Wykorzystanie substancji zapachowych w działaniach marketingowych określa się jako aromamarketing. Chodzi nie tylko o wykorzystanie samych zapachów, ale też innych bodźców (np. muzyki, kolorystyki, światła) i przy ich współudziale pozostałych bodźców wywołać efekt synergii.
(parafraza, str. 66) W marketingu wywieranie wpływu na zachowania klientów za pomocą dźwięków określane jest jako audiomarketing. (...) Podstawowym celem tych działań jest stworzenie atmosfery sprzyjającej zakupom oraz wprowadzenie klienta w dobry nastrój, by klient czuł się zrelaksowany i pobudzony do działania.
(cytat, str. 76) Ekspozycja otwarta umożliwia łatwy i swobodny dostęp do towaru, dzięki czemu możliwe jest wypróbowanie czy sprawdzenie produktu. Oparta jest na zaangażowaniu i ma na celu przyciągnięcie uwagi klienta. Stosowana bywa najczęściej przez sklepy odzieżowe.
(cytat, str. 76 - 77) Ekspozycja projektowa łączy w sobie kilka różnych, ale zwykle komplementarnych produktów obok siebie, podając klientowi gotowe rozwiązanie. Klienci widząc takiego rodzaju ekspozycję, wykazują skłonność kupowania dodatkowych produktów uwzględnionych w rozwiązaniu sklepu.
(cytat, str. 76) Ekspozycja tematyczna związana jest z wytworzeniem związku między nabywcą a wydarzeniem, rodzajem aktywności, porą roku itp. Styl wystawy nawiązuje do danego tematu. Celem takiej ekspozycji jest wywołanie dodatkowego impulsu zakupowego poprzez przypomnienie i uświadomienie klientom potrzeby zakupów.
(cytat, str. 76) Do podstawowych zadań ekspozycji należy: - zaspokajanie potrzeb nabywców i tworzenie wizerunku sklepu, - kreowanie atmosfery w sklepie oraz sterowanie wyborami konsumentów, - umożliwienie zapoznania się z całym asortymentem, - wpływanie na klienta w celu maksymalizacji wartości zakupu i maksymalizacji rotacji produktów, - wybór najbardziej racjonalnych miejsc dla różnych produktów w sali sprzedaży, - określenie w miejscu sprzedaży stref dochodowych i stref martwych poprzez specjalne badania, - spójność między rozmieszczeniem towarów na półce a innymi narzędziami merchandisingu.
(cytat, str. 77) Ekspozycja klasyfikująca polega na przedstawieniu klientowi różnych wariantów tego samego produktu, co umożliwia zorientowanie się w cenie i jakości. Klient poznaje wachlarz możliwości zakupu od najdroższych po najtańsze produkty.
(cytat, str. 77) Ekspozycja typu styl życia ukazuje produkty mające związek ze zainteresowaniami, poglądami, przekonaniami, zajęciami klienta. Metodę tę wykorzystują sklepy odzieżowe. Należy jednak pamiętać, że warunkiem skuteczności takiej wystawy musi być jej przejrzystość i czytelność. Jeżeli detalista ustawi obok siebie produkty o porównywalnej jakości, to wprawi konsumenta w konfuzję, co zmniejsza prawdopodobieństwo zakupu.