Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 9 - 10) Przewaga konkurencyjna przedsiębiorstwa jest określana w celu oceny jego pozycji konkurencyjnej w sektorze, wytypowania najgroźniejszych konkurentów i przygotowania na tej podstawie odpowiedniej strategii konkurencyjnej. Przewagę konkurencyjną można wówczas rozumieć jako fakt oznaczający zajmowanie przez przedsiębiorstwo pozycji lidera w branży, gdyż "określenie przewagi konkurencyjnej sytuuje moją firmę w sektorze: typuje firmy, które mają nade mną przewagę, oraz te, nad którymi ja mam przewagę".
Słowa kluczowe:przewaga konkurencyjna Komentarze i źródła pierwotne: Jacek Wysocki Z. Pierścionek, Strategie rozwoju firmy, PWN, Warszawa 1996, s. 144-145.
(cytat, str. 10 - 11) W literaturze przedmiotu wyróżnia się trzy podstawowe wymiary przewagi konkurencyjnej, tj.: jej rodzaj, wielkość w stosunku do rywali rynkowych oraz trwałość. Każdy z nich jest uzależniony od wielu czynników, występujących zarówno w przedsiębiorstwie, jak i w jego otoczeniu.
Słowa kluczowe:przewaga konkurencyjna Komentarze i źródła pierwotne: Jacek Wysocki Budowanie potencjału konkurencyjności przedsiębiorstwa, praca zbiorowa pod red. M. Stankiewicza, Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa "Dom Organizatora", Toruń 1999, s. 110-111.
(cytat, str. 13) Według M.E. Portera i jego zwolenników istnieją dwie fundamentalne strategie pozwalające na zdobycie przewagi konkurencyjnej zapewniającej odpowiednią pozycję na rynku i osiągnięcie sukcesu, a mianowicie: - strategia przywództwa kosztowego (minimalizacji kosztów), - strategia zróżnicowania wyrobów dyferencjacji (odróżniania się).
(cytat, str. 22) W swojej książce "Tajemniczy mistrzowie" H. Simon pisze, że nieznani mistrzowie, nastawieni przede wszystkim na konkurowanie, swoją strategię koncentrują na przewadze konkurencyjnej, opartej na zróżnicowaniu profilu działalności, nie zaś na przewadze uzyskiwanej za pomocą redukcji kosztów. Starają się oni zdobywać przewagę konkurencyjną poprzez dostosowywanie się do wymogów klientów, oferując dobrą jakość produktów i usług za niewygórowaną cenę. Takie działania stwarzają możliwości uzyskania trwałej przewagi, gdyż wiążą się z wykorzystywaniem umiejętności trudnych do naśladowania.
Słowa kluczowe:strategia, przewaga konkurencyjna Komentarze i źródła pierwotne: Jacek Wysocki H. Simon, Tajemniczy mistrzowie, PWN, Warszawa 1999, s. 133.
(cytat, str. 26) Jak stwierdził H. Podedworny: "transformacja krajów postsocjalistycznych jest długotrwałym procesem tworzenia zdolnego do innowacji systemu społeczno-gospodarczego, funkcjonującego w warunkach silnego umiędzynarodowienia życia gospodarczego. W krajach tych państwo musi stworzyć system zmuszający potencjalnie konkurencyjne gałęzie i przedsiębiorstwa do stałej innowacyjności i konkurencyjności".
Słowa kluczowe:konkurencyjność Komentarze i źródła pierwotne: Anna Kłopotek
(cytat, str. 26 - 27) Tworzenie przez państwa podlegające transformacji systemu wymuszającego innowacyjność i konkurencyjność, zdaniem G. Kołodki przebiega w trzech płaszczyznach: - stabilizacji makroekonomicznej, - zmian instytucjonalnych, - restrukturyzacji sił wytwórczych.
Słowa kluczowe:innowacyjność, konkurencyjność Komentarze i źródła pierwotne: Anna Kłopotek G. Kołodko, Ekonomia i polityka transformacji (od szoku do terapii), Poltex, Warszawa 1999.
(cytat, str. 31) Państwo w sposób istotny może oddziaływać na zachowania innowacyjne i ekologiczne przedsiębiorstw nie tylko poprzez zdroworozsądkowe normy, regulacje prawne, ale także realizując stosowną politykę pieniężno-kredytową oraz politykę podatkową. Za pomocą odpowiednich instrumentów Państwo może zachęcać do inwestowania w czyste technologie.
(cytat, str. 43) Pomoc publiczna może zostać przyznana na podstawie: ustawy (jest tak przykładowo w przypadku pomocy udzielanej na podstawie ustaw o utworzeniu Specjalnych Stref Ekonomicznych), aktu wykonawczego, decyzji administracyjnej (np. umorzenie zaległości podatkowej), uchwały, umowy cywilnoprawnej.
Słowa kluczowe:pomoc publiczna Komentarze i źródła pierwotne: Aleksander Werner
(cytat, str. 58) Problem zbadania zróżnicowania rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich sprowadza się do: - określenia zakresów pojęciowych, - ustalenia zbioru elementów będących przedmiotem analizy, - doboru cech i miar charakteryzujących stopień zróżnicowania rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich, - analizy powiązań istniejących układów społeczno-ekonomicznych z występowaniem badanego zjawiska.
Słowa kluczowe:przedsiębiorczość Komentarze i źródła pierwotne: Magdalena Typa
(cytat, str. 59) Poprzez przedsiębiorczość można rozumieć z jednej strony aktywność małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) na obszarach wiejskich, sprzyjającą tworzeniu nowych miejsc pracy dla mieszkańców tych terenów, oraz pozarolniczą aktywność indywidualnych gospodarstw rolnych.
Słowa kluczowe:przedsiębiorczość Komentarze i źródła pierwotne: Magdalena Typa
(cytat, str. 64) Istnieją dwie szkoły definiowania czynników lokalizacji i walorów lokalizacyjnych. Jedna z nich głosi, że czynnikami lokalizacyjnymi stają się te z walorów, które poprzez to, że dają się zidentyfikować i wyodrębnić, w mierzalny sposób wpływają na rachunek ekonomiczny danego przedsięwzięcia. Druga szkoła podaje, iż tylko niektóre z czynników lokalizacyjnych, które poprzez nagromadzenie cech korzystnych dodatnio wpływają na efektywność przedsięwzięcia, stają się walorami lokalizacyjnymi. Cechą wspólną obu definicji jest założenie o mierzalności i bezpośrednim wpływie czynników lokalizacji na koszty.
Słowa kluczowe:walor, czynnik Komentarze i źródła pierwotne: Magdalena Typa
(cytat, str. 65) Czynniki lokalizacyjne, zgodnie z teorią lokalizacji, możemy podzielić na trzy grupy: zasoby naturalne, zasoby ludzkie oraz zasoby materialne. Dodatkowo można wyodrębnić grupę czynników, które nie przyjmują postaci materialnej, ale w istotny sposób wpływają na podejmowanie decyzji inwestycyjnych. Są to: popyt i rynek zbytu, możliwości kooperacyjne oraz aktywność władz samorządowych w budowaniu środowiska proinwestycyjnego.
(cytat, str. 71) Spośród wielu koncepcji oraz wizji rozwoju przedsiębiorstw w przyszłości najczęściej wskazywane są trzy czynniki jako najważniejsze stymulatory rozwoju przedsiębiorstw (organizacji) w początku nowego wieku: - szybkość (stały wzrost tempa dokonujących się zmian), - zmiany w odniesieniu do zasobów organizacji (wzrastające znaczenie wiedzy i informacji), - technologia (rozwój technologii informacyjnej).
Słowa kluczowe:czynnik Komentarze i źródła pierwotne: Mariusz Kopniak L. Wasilewski, S. Kwiatkowski, J. Kozłowski, Nauka i technika dla rozwoju, PHARE, Warszawa 1997, s. 7.
(cytat, str. 72) Technologie informacyjne nie tylko mają zdecydowany wpływ na obniżenie kosztów, ale jednocześnie pozwalają na zmiany w tradycyjnym sposobie działania banku, ponieważ informacja daje nowe możliwości działania i różne sposoby zarządzania tradycyjnymi operacjami. Wprowadzenie tego typu technologii wiąże się głównie z: - eliminowaniem z organizacji banku stanowisk, na których wykonywane są czynności rutynowe oraz ewidencyjno-sprawozdawcze, angażujące znaczny potencjał ludzki, - usprawnieniem zarządzania aktywami i pasywami w skali całego banku, z możliwością codziennego monitorowania sytuacji w tym zakresie, a co z tym się wiąże, szybkiego reagowania na pojawiające się nieprawidłowości, - uproszczeniem i usprawnieniem obsługi klientów w zakresie wystandaryzowanych produktów bankowych.
(cytat, str. 75) Scentralizowany system odczytu optycznego charakteryzuje się tym, iż wszystkie główne moduły systemu (skanowanie, interpretacja, korekta, archiwizacja) są ulokowane w jednym miejscu, tzw. centrum przetwarzania dokumentów. Rozwiązanie to łączy się bezpośrednio z koniecznością fizycznego dostarczania dokumentów do tego miejsca. Dokumenty przeznaczone do przetwarzania mogą to być zarówno dokumenty składane przez klientów banku dysponującego tym centrum przetwarzania, jak i dokumenty otrzymane od innych banków na rzecz klientów danego banku. Model ten jest efektywny w przypadku występowania dużej liczby obsługiwanych placówek (oddziałów banków), rozmieszczonych na małym obszarze.
(cytat, str. 89) Jednym z czynników wpływających na zachowania przedsiębiorstw działających w warunkach gospodarki rynkowej jest stale zmieniające się otoczenie zewnętrzne. Może ono stanowić źródło wielu szans rozwojowych, ale także może stać się ogromnym zagrożeniem dla firm.
Słowa kluczowe:otoczenie zewnętrzne Komentarze i źródła pierwotne: Sławomir Stępień
(cytat, str. 91) W literaturze przedmiotu opisywane są różne cechy, jakimi powinny charakteryzować się "dobre" informacje, jednakże kilka z nich jest wskazywanych przez większość autorów jako najważniejsze. Są to: - aktualność (informacja powinna dotyczyć spraw bieżących, odzwierciedlać aktualny stan wiedzy o przedmiocie zainteresowań), - wiarygodność (informacja powinna być sprawdzana pod względem jej autentyczności), - jednoznaczność (informacja powinna być tak sformułowana, aby jej każdorazowy odbiór był jednakowy), - użyteczność (informacja powinna być łatwa i możliwa do wykorzystania).
(cytat, str. 93) Przedmiot, zakres i znaczenie informacji w działalności marketingowej przedsiębiorstw ulegają dywersyfikacji w ślad za dokonującymi się przeobrażeniami rynkowymi. Można przyjąć, że decydującymi przesłankami tych zmian w ostatnich latach są: - globalizacja działalności gospodarczej i rynków, - ogólny wzrost poziomu konkurencji, - postęp techniczny i rozwój technik komunikowania się, - ewolucja podejść do marketingu, - rosnąca indywidualizacja tworzonych strategii marketingowych oraz podejmowanych działań marketingowych.
Słowa kluczowe:informacja Komentarze i źródła pierwotne: Sławomir Stępień
(cytat, str. 94) System Informacji Marketingowej to trwała i wzajemnie oddziałująca struktura ludzi, urządzeń i procedur gromadzenia, selekcjonowania, analizowania i rozdzielania trafnych, aktualnych i dokładnych informacji na użytek ośrodków decyzyjnych przedsiębiorstwa, w celu budowy planu marketingowego oraz ustalenia sposobów jego realizacji i metod kontroli.
Słowa kluczowe:System Informacji Marketingowej (SIM) Komentarze i źródła pierwotne: Sławomir Stępień J. Pindakiewicz, Podstawy marketingu, Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa 1997.
(cytat, str. 94) Badania marketingowe określa się jako systematyczne projektowanie, zbieranie, analizowanie i prezentowanie danych i wyników badań związanych istotnie ze specyficzną sytuacją marketingową przedsiębiorstwa.
Słowa kluczowe:badanie marketingowe Komentarze i źródła pierwotne: Sławomir Stępień S. Kaczmarczyk, Badania marketingowe. Metody i techniki, PWE, Warszawa 1999.