Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. ) Konfiguracja określa istotę i kształt powiązań pomiędzy różnymi funkcjami i częściami organizacji . Jej technicznym obrazem jest organigram przedsiębiorstwa, gdzie w graficznej formie symboli określa się relacje wertykalne i horyzontalne pomiędzy poszczególnymi podsystemami.
(cytat, str. ) Budowę systemu informatycznego dzielimy na 3 tradycyjne etapy: -analizę i definiowanie problemu -projektowanie systemu -testowanie i uruchamianie systemu
(cytat, str. ) Strategia wzbogacenia gamy produktu nazywana strategią segmentacji polega na rozeznaniu wielostronności zapotrzebowań klientów, które nie mogą być zaspokojone przez jeden rodzaj produktu.
(cytat, str. ) Metoda Philips 66 Buzz Session polega na podziale uczestników na parę grup 5-6 osobowych , które przez 10-15 min oddzielnie "swobodnie dyskutują" nad określonym problemem , a później przewodniczący podgrup zbierają się i omawiają wspólne wnioski.
(cytat, str. 13) System jest to wyodrębniona część otaczającej nas rzeczywistości, mająca pewną wewnętrzną strukturę, a więc składająca się z części uporządkowanych według ustalonych reguł, określających ich wzajemne relacje.
(cytat, str. 17 - 18) System probabilistyczny to taki, którego stanu przy określonym poziomie wiedzy nie można jeszcze dokładnie i szczegółowo przewidzieć. Liczba systemów probabilistycznych prawdopodobnie nie będzie się jeszcze zmniejszać.
(cytat, str. 19) Korzystność jest to różnica między wynikiem użytecznym a kosztami działania. Jeśli oznaczymy symbolem W-wynik użyteczny, a K-koszty działania, to otrzymamy następujące sytuacje:
(1) W>K- działanie korzystne (2) W=K- działanie obojętne pod względem korzyści (3) W
(cytat, str. 20) Miarą ekonomiczności jest stosunek wyniku użytecznego do kosztów działania, przy czym jeszcze raz należy podkreślić, że chodzi tu o pojęcie odmienne od używanego w ekonomii, w prakseologii bowiem uwzględnia się koszty zarówno materialne jak i moralne.
Jeżeli W-wynik użyteczny, K-koszty, mamy następującą sytuację:
W/K>1 -działanie jest ekonomiczne W/K=1 -działanie jest obojętne z punktu widzenia ekonomiczności W/K<1 -działanie jest nieekonomiczne
(cytat, str. 26) Organizacja jest systemem koherentnym (spójnym), to znaczy takim, w którym zmiana jakiegokolwiek elementu pociąga za sobą zmiany w pozostałych elementach.
(cytat, str. 28) Wytyczne sprawnego działania obejmują pary następujących dyrektyw, w obrębie których należy znaleźć "złoty środek" : 1. Specjalizacja-Uniwersalizacja 2. Aktywizacja-Ograniczenie działania 3. Oczekiwanie właściwej chwili, czyli kunktacja-Antycypacja 4. Utrzymanie określonego poziomu zasobów-Pełne wykorzystanie zasobów 5. Koncentracja sił- Zabezpieczenie wszystkich kierunków działania
(cytat, str. 30) Przedsiębiorstwo można ogólnie zdefiniować jako: a) zespół ludzi wraz z aparaturą b)zespół, w którym występuje powtarzalność realizacji celów c) w zespole tym występuje człon kierowniczy
(cytat, str. 38) Środowisko instytucjonalne i społeczno-polityczne wiąże się z systemem prawnym i politycznym , a także z systemem wartości społeczeństwa, w którym działa przedsiębiorstwo i z którego wywodzą się jego pracownicy.
(cytat, str. 38) Środowisko ekonomiczne przedsiębiorstwa to: klienci, dostawcy, konkurenci i zespół społeczno-ekonomicznych i państwowych instytucji, takich jak np. izby przemysłowo-handlowe, związki zawodowe, wydziały finansowe, komunalne i państwowe.
(cytat, str. 39) Strategia jest zespołem decyzji określających długofalową perspektywę działalności przedsiębiorstwa i jego przewidywane relacje z organizmami zewnętrznymi.
(cytat, str. 51) Dyrektywy praktyczne mogą przybierać postać: a) określenia metod organizacji, a więc sposobów działania dla osiągnięcia pożądanych celów w zakresie: -projektowania i wdrażania organizacji -sprawnego funkcjonowania różnych dziedzin b) technik wykonawczych określających typowe zespoły środków technicznych
(cytat, str. 62) 12 zasad wydajności: 1. Cel jasno określony 2. Zdrowy rozsądek 3. Rada kompetentna 4. Dyscyplina 5. Sprawiedliwe i uczciwe postępowanie 6. Niezawodne, natychmiastowe, dokładne i nieustanne sprawozdania 7. Porządek przebiegu działania 8. Wzorce i normy 9. Warunki przystosowania 10. Wzorcowe sposoby działania 11. Instrukcja dla pracy normalnej 12. Nagroda za wydajność